MPs Elected at Each General Election

Election YearBoundary YearConstituencyMP ElectedParty
20192010Arundel and South DownsAndrew GriffithConservative
20192010Great YarmouthBrandon LewisConservative
20192010Derbyshire MidPauline LathamConservative
20192010Sittingbourne and SheppeyGordon HendersonConservative
20192010Beverley and HoldernessGraham StuartConservative
20192010Hemel HempsteadMike PenningConservative
20192010HarlowRobert HalfonConservative
20192010Hull NorthDiana JohnsonLabour
20192010BroxbourneCharles WalkerConservative
20192010Shrewsbury and AtchamDaniel KawczynskiConservative
20192010DartfordGareth JohnsonConservative
20192010TottenhamDavid LammyLabour
20192010Dagenham and RainhamJon CruddasLabour
20192010Durham NorthKevan JonesLabour
20192010Morecambe and LunesdaleDavid MorrisConservative
20192010Bournemouth EastTobias EllwoodConservative
20192010PrestonMark HendrickLabour
20192010Romsey and Southampton NorthCaroline NokesConservative
20192010Bournemouth WestConor BurnsConservative
20192010CrawleyHenry SmithConservative
20192010Milton Keynes SouthIain StewartConservative
20192010Islington South and FinsburyEmily ThornberryLabour
20192010Wiltshire South WestAndrew MurrisonConservative
20192010Devon West and TorridgeGeoffrey CoxConservative
20192010Filton and Bradley StokeJack LoprestiConservative
20192010SalisburyJohn GlenConservative
20192010Forest of DeanMark HarperConservative
20192010Derbyshire SouthHeather WheelerConservative
20192010BasingstokeMaria MillerConservative
20192010Wrekin, TheMark PritchardConservative
20192010Birmingham Perry BarrKhalid MahmoodLabour
20192010Harrogate and KnaresboroughAndrew JonesConservative
20192010Yorkshire EastGreg KnightConservative
20192010Rochford and Southend EastJames DuddridgeConservative
20192010Norfolk South WestLiz TrussConservative
20192010HendonMatthew OffordConservative
20192010ShipleyPhilip DaviesConservative
20192010Sheffield Brightside and HillsboroughGill FurnissLabour
20192010Fermanagh and South TyroneMichelle GildernewSinn Féin
20192010FyldeMark MenziesConservative
20192010StirlingAlyn SmithSNP
20192010Glasgow North EastAnne McLaughlinSNP
20192010Glasgow South WestChris StephensSNP
20192010Perth and North PerthshirePete WishartSNP
20192010GordonRichard ThomsonSNP
20192010Ruislip, Northwood and PinnerDavid SimmondsConservative
20192010Preseli PembrokeshireStephen CrabbConservative
20192010Cardiff WestKevin BrennanLabour
20192010Alyn and DeesideMark TamiLabour
20192010CaerphillyWayne DavidLabour
20192010ArfonHywel WilliamsPlaid Cymru
20192010Isle of WightBob SeelyConservative
20192010Folkestone and HytheDamian CollinsConservative
20192010LincolnKarl McCartneyConservative
20192010WithamPriti PatelConservative
20192010FarehamSuella BravermanConservative
20192010Norfolk MidGeorge FreemanConservative
20192010Bedfordshire MidNadine DorriesConservative
20192010WaveneyPeter AldousConservative
20192010Bedfordshire North EastRichard FullerConservative
20192010Oxford EastAnneliese DoddsLabour
20192010Enfield SouthgateBambos CharalambousLabour
20192010Chelsea and FulhamGreg HandsConservative
20192010Old Bexley and SidcupJames BrokenshireConservative
20192010Suffolk SouthJames CartlidgeConservative
20192010BraintreeJames CleverlyConservative
20192010SpelthorneKwasi KwartengConservative
20192010Finchley and Golders GreenMike FreerConservative
20192010Blackpool North and CleveleysPaul MaynardConservative
20192010Basildon South and East ThurrockStephen MetcalfeConservative
20192010Chipping BarnetTheresa VilliersConservative
20192010HammersmithAndy SlaughterLabour
20192010Brent CentralDawn ButlerLabour
20192010Hackney South and ShoreditchMeg HillierLabour
20192010Leeds WestRachel ReevesLabour
20192010Bolton South EastYasmin QureshiLabour
20192010Worcestershire WestHarriett BaldwinConservative
20192010Penrith and The BorderNeil HudsonConservative
20192010Aldridge-BrownhillsWendy MortonConservative
20192010Washington and Sunderland WestSharon HodgsonLabour
20192010Northamptonshire SouthAndrea LeadsomConservative
20192010Wyre and Preston NorthBen WallaceConservative
20192010Hampshire EastDamian HindsConservative
20192010TattonEsther McVeyConservative
20192010CongletonFiona BruceConservative
20192010Staffordshire SouthGavin WilliamsonConservative
20192010Staffordshire MoorlandsKaren BradleyConservative
20192010Selby and AinstyNigel AdamsConservative
20192010Denton and ReddishAndrew GwynneLabour
20192010Worsley and Eccles SouthBarbara KeeleyLabour
20192010Ellesmere Port and NestonJustin MaddersLabour
20192010WindsorAdam AfriyieConservative
20192010GraveshamAdam HollowayConservative
20192010GosportCaroline DinenageConservative
20192010Meon ValleyFlick DrummondConservative
20192010Tunbridge WellsGreg ClarkConservative
20192010Surrey South WestJeremy HuntConservative
20192010Surrey HeathMichael GoveConservative
20192010Portsmouth NorthPenny MordauntConservative
20192010Leeds North WestAlex SobelLabour
20192010Gillingham and RainhamRehman ChishtiConservative
20192010Ealing Central and ActonRupa HuqLabour
20192010Swindon NorthJustin TomlinsonConservative
20192010IslwynChris EvansLabour
20192010Bristol EastKerry McCarthyLabour
20192010TamworthChris PincherConservative
20192010Walsall NorthEddie HughesConservative
20192010Kenilworth and SouthamJeremy WrightConservative
20192010Dudley NorthMarco LonghiConservative
20192010Wyre ForestMark GarnierConservative
20192010RugbyMark PawseyConservative
20192010LudlowPhilip DunneConservative
20192010ChelmsfordVicky FordConservative
20192010Birmingham Hodge HillLiam ByrneLabour
20192010Wolverhampton South EastPat McFaddenLabour
20192010Elmet and RothwellAlec ShelbrookeConservative
20192010Brigg and GooleAndrew PercyConservative
20192010ThurrockJackie Doyle-PriceConservative
20192010York OuterJulian SturdyConservative
20192010ErewashMaggie ThroupConservative
20192010CleethorpesMartin VickersConservative
20192010Doncaster NorthEd MilibandLabour
20192010Dumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleDavid MundellConservative
20192010Berwickshire, Roxburgh and SelkirkJohn LamontConservative
20192010Na h-Eileanan an Iar (Western Isles)Angus MacNeilSNP
20192010Dunfermline and West FifeDouglas ChapmanSNP
20192010Clwyd SouthSimon BaynesConservative
20192010Newport EastJessica MordenLabour
20192010LlanelliNia GriffithLabour
20192010Leicestershire North WestAndrew BridgenConservative
20192010Bexhill and BattleHuw MerrimanConservative
20192010LoughboroughJane HuntConservative
20192010Derbyshire North EastLee RowleyConservative
20192010SherwoodMark SpencerConservative
20192010Northampton NorthMichael EllisConservative
20192010Amber ValleyNigel MillsConservative
20192010Nottingham SouthLilian GreenwoodLabour
20192010Leicester WestLiz KendallLabour
20192010ChesterfieldToby PerkinsLabour
20192010Norwich NorthChloe SmithConservative
20192010Suffolk Central and Ipswich NorthDan PoulterConservative
20192010Suffolk WestMatt HancockConservative
20192010Worcestershire MidNigel HuddlestonConservative
20192010Castle PointRebecca HarrisConservative
20192010StevenageStephen McPartlandConservative
20192010Suffolk CoastalTherese CoffeyConservative
20192010ColchesterWill QuinceConservative
20192010St AlbansDaisy CooperLiberal Democrats
20192010BeckenhamBob StewartConservative
20192010Croydon SouthChris PhilpConservative
20192010Faversham and Kent MidHelen WhatelyConservative
20192010Bethnal Green and BowRushanara AliLabour
20192010WalthamstowStella CreasyLabour
20192010Ealing SouthallVirendra SharmaLabour
20192010Oxford West and AbingdonLayla MoranLiberal Democrats
20192010TwickenhamMunira WilsonLiberal Democrats
20192010Berwick-upon-TweedAnne-Marie TrevelyanConservative
20192010Hertfordshire South WestGagan MohindraConservative
20192010PeterboroughPaul BristowConservative
20192010Stockton NorthAlex CunninghamLabour
20192010Houghton and Sunderland SouthBridget PhillipsonLabour
20192010Newcastle upon Tyne NorthCatherine McKinnellLabour
20192010Newcastle upon Tyne CentralChi OnwurahLabour
20192010EasingtonGrahame MorrisLabour
20192010WansbeckIan LaveryLabour
20192010GatesheadIan MearnsLabour
20192010Sunderland CentralJulie ElliottLabour
20192010Tyneside NorthMary GlindonLabour
20192010PendleAndrew StephensonConservative
20192010Bolton WestChris GreenConservative
20192010EddisburyEdward TimpsonConservative
20192010Rossendale and DarwenJake BerryConservative
20192010CarlisleJohn StevensonConservative
20192010Wirral SouthAlison McGovernLabour
20192010Sefton CentralBill EstersonLabour
20192010Lancaster and FleetwoodCat SmithLabour
20192010Stalybridge and HydeJonathan ReynoldsLabour
20192010WiganLisa NandyLabour
20192010Manchester CentralLucy PowellLabour
20192010MakerfieldYvonne FovargueLabour
20192010BathWera HobhouseLiberal Democrats
20192010Reading WestAlok SharmaConservative
20192010Esher and WaltonDominic RaabConservative
20192010CharnwoodEdward ArgarConservative
20192010Maidstone and The WealdHelen GrantConservative
20192010HenleyJohn HowellConservative
20192010Southampton ItchenRoyston SmithConservative
20192010WycombeSteve BakerConservative
20192010WinchesterSteve BrineConservative
20192010Chatham and AylesfordTracey CrouchConservative
20192010Newton AbbotAnne Marie MorrisConservative
20192010KingswoodChris SkidmoreConservative
20192010St IvesDerek ThomasConservative
20192010Camborne and RedruthGeorge EusticeConservative
20192010Devon CentralMel StrideConservative
20192010Dorset SouthRichard DraxConservative
20192010GloucesterRichard GrahamConservative
20192010Cornwall South EastSheryll MurrayConservative
20192010Bristol North WestDarren JonesLabour
20192010Plymouth Sutton and DevonportLuke PollardLabour
20192010Halesowen and Rowley RegisJames MorrisConservative
20192010Hereford and South HerefordshireJesse NormanConservative
20192010TorbayKevin FosterConservative
20192010NuneatonMarcus JonesConservative
20192010NewarkRobert JenrickConservative
20192010WorcesterRobin WalkerConservative
20192010BromsgroveSajid JavidConservative
20192010Birmingham ErdingtonJack DromeyLabour
20192010Birmingham LadywoodShabana MahmoodLabour
20192010Sleaford and North HykehamCaroline JohnsonConservative
20192010Calder ValleyCraig WhittakerConservative
20192010Colne ValleyJason McCartneyConservative
20192010Skipton and RiponJulian SmithConservative
20192010ChippenhamMichelle DonelanConservative
20192010Oldham East and SaddleworthDebbie AbrahamsLabour
20192010Hull EastKarl TurnerLabour
20192010Sheffield CentralPaul BlomfieldLabour
20192010Antrim NorthIan Paisley JrDUP
20192010StrangfordJim ShannonDUP
20192010Belfast SouthClaire HannaSDLP
20192010Leicestershire SouthAlberto CostaConservative
20192010MorayDouglas RossConservative
20192010Edinburgh SouthIan MurrayLabour
20192010FalkirkJohn McNallySNP
20192010Motherwell and WishawMarion FellowsSNP
20192010Ayrshire North and ArranPatricia GibsonSNP
20192010Glasgow NorthPatrick GradySNP
20192010LewesMaria CaulfieldConservative
20192010AberconwyRobin MillarConservative
20192010Carmarthen West and Pembrokeshire SouthSimon HartConservative
20192010Blaenau GwentNick SmithLabour
20192010Carmarthen East and DinefwrJonathan EdwardsPlaid Cymru
20192010Boston and SkegnessMatt WarmanConservative
20192010CorbyTom PursgloveConservative
20192010Leicester SouthJonathan AshworthLabour
20192010WatfordDean RussellConservative
20192010ClactonGiles WatlingConservative
20192010HertsmereOliver DowdenConservative
20192010Norwich SouthClive LewisLabour
20192010Brentwood and OngarAlex BurghartConservative
20192010Hitchin and HarpendenBim AfolamiConservative
20192010Hertford and StortfordJulie MarsonConservative
20192010EastleighPaul HolmesConservative
20192010Sutton and CheamPaul ScullyConservative
20192010Dulwich and West NorwoodHelen HayesLabour
20192010EdmontonKate OsamorLabour
20192010Holborn and St PancrasKeir StarmerLabour
20192010Greenwich and WoolwichMatthew PennycookLabour
20192010Bermondsey and Old SouthwarkNeil CoyleLabour
20192010Croydon CentralSarah JonesLabour
20192010Feltham and HestonSeema MalhotraLabour
20192010Croydon NorthSteve ReedLabour
20192010Hampstead and KilburnTulip SiddiqLabour
20192010Lewisham DeptfordVicky FoxcroftLabour
20192010Ilford NorthWes StreetingLabour
20192010RedcarJacob YoungConservative
20192010Middlesbrough South and Cleveland EastSimon ClarkeConservative
20192010MiddlesbroughAndy McDonaldLabour
20192010South ShieldsEmma Lewell-BuckLabour
20192010Heywood and MiddletonChris ClarksonConservative
20192010SouthportDamien MooreConservative
20192010ChichesterGillian KeeganConservative
20192010Bury NorthJames DalyConservative
20192010Ribble SouthKatherine FletcherConservative
20192010CheadleMary RobinsonConservative
20192010Durham North WestRichard HoldenConservative
20192010Barrow and FurnessSimon FellConservative
20192010Hazel GroveWilliam WraggConservative
20192010Ashton under LyneAngela RaynerLabour
20192010Chester, City ofChris MathesonLabour
20192010St Helens NorthConor McGinnLabour
20192010Manchester WithingtonJeff SmithLabour
20192010BlackburnKate HollernLabour
20192010Wirral WestMargaret GreenwoodLabour
20192010St Helens South and WhistonMarie RimmerLabour
20192010Wythenshawe and Sale EastMike KaneLabour
20192010BootlePeter DowdLabour
20192010Salford and EcclesRebecca Long-BaileyLabour
20192010WorkingtonMark JenkinsonConservative
20192010HavantAlan MakConservative
20192010EastbourneCaroline AnsellConservative
20192010Rochester and StroodKelly TolhurstConservative
20192010WealdenNus GhaniConservative
20192010Hampshire North EastRanil JayawardenaConservative
20192010SloughTanmanjeet Singh DhesiLabour
20192010Brighton KemptownLloyd Russell-MoyleLabour
20192010Reading EastMatt RoddaLabour
20192010Luton NorthSarah OwenLabour
20192010Somerton and FromeDavid WarburtonConservative
20192010WellsJames HeappeyConservative
20192010Plymouth Moor ViewJohnny MercerConservative
20192010Thornbury and YateLuke HallConservative
20192010YeovilMarcus FyshConservative
20192010Dorset Mid and Poole NorthMichael TomlinsonConservative
20192010Taunton DeaneRebecca PowConservative
20192010Cornwall NorthScott MannConservative
20192010St Austell and NewquaySteve DoubleConservative
20192010Bristol WestThangam DebbonaireLabour
20192010Warwickshire NorthCraig TraceyConservative
20192010BroxtoweDarren HenryConservative
20192010SolihullJulian KnightConservative
20192010Crewe and NantwichKieran MullanConservative
20192010TelfordLucy AllanConservative
20192010RedditchRachel MacleanConservative
20192010Coventry North EastColleen FletcherLabour
20192010Birmingham YardleyJess PhillipsLabour
20192010Barnsley EastStephanie PeacockLabour
20192010Morley and OutwoodAndrea JenkynsConservative
20192010Bishop AucklandDehenna DavisonConservative
20192010Stoke-on-Trent CentralJo GideonConservative
20192010Thirsk and MaltonKevin HollinrakeConservative
20192010BolsoverMark FletcherConservative
20192010RichmondRishi SunakConservative
20192010Barnsley CentralDan JarvisLabour
20192010HalifaxHolly LynchLabour
20192010Bradford EastImran HussainLabour
20192010Bradford SouthJudith CumminsLabour
20192010Sheffield HeeleyLouise HaighLabour
20192010HartlepoolMike HillLabour
20192010Bradford WestNaz ShahLabour
20192010York CentralRachael MaskellLabour
20192010Leeds EastRichard BurgonLabour
20192010RotherhamSarah ChampionLabour
20192010KensingtonFelicity BuchanConservative
20192010Newry and ArmaghMickey BradySinn Féin
20192010Belfast WestPaul MaskeySinn Féin
20192010Edinburgh WestChristine JardineLiberal Democrats
20192010Kilmarnock and LoudounAlan BrownSNP
20192010Glasgow CentralAlison ThewlissSNP
20192010Lanark and Hamilton EastAngela CrawleySNP
20192010Glasgow North WestCarol MonaghanSNP
20192010Dundee WestChris LawSNP
20192010Edinburgh North and LeithDeidre BrockSNP
20192010Paisley and Renfrewshire NorthGavin NewlandsSNP
20192010LivingstonHannah BardellSNP
20192010Ochil and South PerthshireJohn NicolsonSNP
20192010Aberdeen NorthKirsty BlackmanSNP
20192010East Kilbride, Strathaven and LesmahagowLisa CameronSNP
20192010Rutherglen and Hamilton WestMargaret FerrierSNP
20192010Dunbartonshire WestMartin DochertySNP
20192010Paisley and Renfrewshire SouthMhairi BlackSNP
20192010Airdrie and ShottsNeil GraySNP
20192010GlenrothesPeter GrantSNP
20192010Ayrshire CentralPhilippa WhitfordSNP
20192010InverclydeRonnie CowanSNP
20192010Glasgow SouthStewart McDonaldSNP
20192010Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastStuart McDonaldSNP
20192010MontgomeryshireCraig WilliamsConservative
20192010Vale of ClwydJames DaviesConservative
20192010Swansea EastCarolyn HarrisLabour
20192010OgmoreChris ElmoreLabour
20192010NeathChristina ReesLabour
20192010Cardiff CentralJo StevensLabour
20192010TorfaenNick Thomas-SymondsLabour
20192010Newport WestRuth JonesLabour
20192010AberavonStephen KinnockLabour
20192010Dwyfor MeirionnyddLiz Saville RobertsPlaid Cymru
20192010Derby NorthAmanda SollowayConservative
20192010Northampton SouthAndrew LewerConservative
20192010MansfieldBen BradleyConservative
20192010Louth and HorncastleVictoria AtkinsConservative
20192010Nottingham NorthAlex NorrisLabour
20192010Norfolk North WestJames WildConservative
20192010Bury St EdmundsJo ChurchillConservative
20192010Saffron WaldenKemi BadenochConservative
20192010Cambridgeshire South EastLucy FrazerConservative
20192010BedfordMohammad YasinLabour
20192010Rutland and MeltonAlicia KearnsConservative
20192010Runnymede and WeybridgeBen SpencerConservative
20192010BuckinghamGreg SmithConservative
20192010BeaconsfieldJoy MorrisseyConservative
20192010Hornchurch and UpminsterJulia LopezConservative
20192010NewburyLaura FarrisConservative
20192010StroudSiobhan BaillieConservative
20192010Hornsey and Wood GreenCatherine WestLabour
20192010Lewisham West and PengeEllie ReevesLabour
20192010BatterseaMarsha de CordovaLabour
20192010TootingRosena Allin-KhanLabour
20192010Brentford and IsleworthRuth CadburyLabour
20192010Richmond ParkSarah OlneyLiberal Democrats
20192010Blyth ValleyIan LevyConservative
20192010Stoke-on-Trent NorthJonathan GullisConservative
20192010SedgefieldPaul HowellConservative
20192010DarlingtonPeter GibsonConservative
20192010Hastings and RyeSally-Ann HartConservative
20192010BlaydonLiz TwistLabour
20192010LeighJames GrundyConservative
20192010CopelandTrudy HarrisonConservative
20192010Manchester GortonAfzal KhanLabour
20192010Liverpool WaltonDan CardenLabour
20192010Oldham West and RoytonJim McMahonLabour
20192010Weaver ValeMike AmesburyLabour
20192010Sussex MidMims DaviesConservative
20192010WitneyRobert CourtsConservative
20192010Tonbridge and MallingTom TugendhatConservative
20192010BanburyVictoria PrentisConservative
20192010HovePeter KyleLabour
20192010CanterburyRosie DuffieldLabour
20192010Portsmouth SouthStephen MorganLabour
20192010Cannock ChaseAmanda MillingConservative
20192010TotnesAnthony MangnallConservative
20192010Stoke-on-Trent SouthJack BreretonConservative
20192010Dudley SouthMike WoodConservative
20192010Warwick and LeamingtonMatt WesternLabour
20192010Birmingham EdgbastonPreet GillLabour
20192010Newcastle-under-LymeAaron BellConservative
20192010Grantham and StamfordGareth DaviesConservative
20192010ScunthorpeHolly Mumby-CroftConservative
20192010Blackpool SouthScott BentonConservative
20192010IpswichTom HuntConservative
20192010Hull West and HessleEmma HardyLabour
20192010Batley and SpenTracy BrabinLabour
20192010Bolton North EastMark LoganConservative
20192010Belfast EastGavin RobinsonDUP
20192010Antrim SouthPaul GirvanDUP
20192010Down SouthChris HazzardSinn Féin
20192010Belfast NorthJohn FinucaneSinn Féin
20192010Aberdeenshire West and KincardineAndrew BowieConservative
20192010Caithness Sutherland and Easter RossJamie StoneLiberal Democrats
20192010Fife North EastWendy ChamberlainLiberal Democrats
20192010Glasgow EastDavid LindenSNP
20192010Inverness Nairn Badenoch and StrathspeyDrew HendrySNP
20192010Edinburgh South WestJoanna CherrySNP
20192010Renfrewshire EastKirsten OswaldSNP
20192010Linlithgow and East FalkirkMartyn DaySNP
20192010MidlothianOwen ThompsonSNP
20192010BridgendJamie WallisConservative
20192010Ynys MonVirginia CrosbieConservative
20192010Cardiff NorthAnna McMorrinLabour
20192010Cardiff South and PenarthStephen DoughtyLabour
20192010GowerTonia AntoniazziLabour
20192010BassetlawBrendan Clarke-SmithConservative
20192010AshfieldLee AndersonConservative
20192010BosworthLuke EvansConservative
20192010HarboroughNeil O’BrienConservative
20192010High PeakRobert LarganConservative
20192010RushcliffeRuth EdwardsConservative
20192010GedlingTom RandallConservative
20192010Leicester EastClaudia WebbeLabour
20192010Nottingham EastNadia WhittomeLabour
20192010Cambridgeshire SouthAnthony BrowneConservative
20192010Norfolk NorthDuncan BakerConservative
20192010BroadlandJerome MayhewConservative
20192010Luton SouthRachel HopkinsLabour
20192010Carshalton and WallingtonElliot ColburnConservative
20192010OrpingtonGareth BaconConservative
20192010Cities of London and WestminsterNickie AikenConservative
20192010Erith and ThamesmeadAbena Oppong-AsareLabour
20192010Poplar and LimehouseApsana BegumLabour
20192010StreathamBell Ribeiro-AddyLabour
20192010Enfield NorthFeryal ClarkLabour
20192010PutneyFleur AndersonLabour
20192010VauxhallFlorence EshalomiLabour
20192010Ealing NorthJames MurrayLabour
20192010Lewisham EastJanet DabyLabour
20192010Ilford SouthSam TarryLabour
20192010Stockton SouthMatt VickersConservative
20192010JarrowKate OsborneLabour
20192010Durham, City OfMary FoyLabour
20192010Warrington SouthAndy CarterConservative
20192010BurnleyAntony HigginbothamConservative
20192010Bury SouthChristian WakefordConservative
20192010HyndburnSara BritcliffeConservative
20192010Warrington NorthCharlotte NicholsLabour
20192010Liverpool West DerbyIan ByrneLabour
20192010Liverpool RiversideKim JohnsonLabour
20192010BirkenheadMick WhitleyLabour
20192010StockportNavendu MishraLabour
20192010Liverpool WavertreePaula BarkerLabour
20192010GuildfordAngela RichardsonConservative
20192010Milton Keynes NorthBen EverittConservative
20192010Surrey EastClaire CoutinhoConservative
20192010WantageDavid JohnstonConservative
20192010BracknellJames SunderlandConservative
20192010SevenoaksLaura TrottConservative
20192010AldershotLeo DochertyConservative
20192010DoverNatalie ElphickeConservative
20192010AylesburyRob ButlerConservative
20192010CheltenhamAlex ChalkConservative
20192010Truro and FalmouthCherilyn MackroryConservative
20192010Dorset WestChris LoderConservative
20192010DevizesDanny KrugerConservative
20192010Devon NorthSelaine SaxbyConservative
20192010Devon EastSimon JuppConservative
20192010Bristol SouthKarin SmythLabour
20192010Birmingham NorthfieldGary SambrookConservative
20192010Wolverhampton North EastJane StevensonConservative
20192010BurtonKate KnivetonConservative
20192010West Bromwich EastNicola RichardsConservative
20192010MeridenSaqib BhattiConservative
20192010West Bromwich WestShaun BaileyConservative
20192010Wolverhampton South WestStuart AndersonConservative
20192010StourbridgeSuzanne WebbConservative
20192010StaffordTheo ClarkeConservative
20192010Birmingham Hall GreenTahir AliLabour
20192010Coventry North WestTaiwo OwatemiLabour
20192010Coventry SouthZarah SultanaLabour
20192010Rother ValleyAlexander StaffordConservative
20192010WakefieldImran Ahmad KhanConservative
20192010Great GrimsbyLia NiciConservative
20192010DewsburyMark EastwoodConservative
20192010Penistone and StocksbridgeMiriam CatesConservative
20192010Don ValleyNick FletcherConservative
20192010KeighleyRobbie MooreConservative
20192010Sheffield HallamOlivia BlakeLabour
20192010Upper BannCarla LockhartDUP
20192010FoyleColum EastwoodSDLP
20192010Tyrone WestÓrfhlaith BegleySinn Féin
20192010Banff and BuchanDavid DuguidConservative
20192010Kirkcaldy and CowdenbeathNeale HanveySNP
20192010Ayr Carrick and CumnockAllan DoransSNP
20192010Dunbartonshire EastAmy CallaghanSNP
20192010AngusDave DooganSNP
20192010Aberdeen SouthStephen FlynnSNP
20192010Coatbridge, Chryston and BellshillSteven BonnarSNP
20192010Brecon and RadnorshireFay JonesConservative
20192010DelynRob RobertsConservative
20192010WrexhamSarah AthertonConservative
20192010PontypriddAlex Davies-JonesLabour
20192010Cynon ValleyBeth WinterLabour
20192010Merthyr Tydfil and RhymneyGerald JonesLabour
20192010CeredigionBen LakePlaid Cymru
20192010WarleyJohn SpellarLabour
20192010Worthing WestPeter BottomleyConservative
20192010GainsboroughEdward LeighConservative
20192010HuddersfieldBarry SheermanLabour
20192010Sheffield South EastClive BettsLabour
20192010Southend WestDavid AmessConservative
20192010Bexleyheath and CrayfordDavid EvennettConservative
20192010Southampton TestAlan WhiteheadLabour
20192010Derby SouthMargaret BeckettLabour
20192010Bromley and ChislehurstBob NeillConservative
20192010Camberwell and PeckhamHarriet HarmanLabour
20192010Leeds CentralHilary BennLabour
20192010Islington NorthJeremy CorbynLabour
20192010Hayes and HarlingtonJohn McDonnellLabour
20192010Sutton ColdfieldAndrew MitchellConservative
20192010Newcastle upon Tyne EastNick BrownLabour
20192010RochdaleTony LloydLabour
20192010Lancashire WestRosie CooperLabour
20192010ChristchurchChristopher ChopeConservative
20192010Thanet NorthRoger GaleConservative
20192010East LothianKenny MacAskillSNP
20192010New Forest EastJulian LewisConservative
20192010South Holland and The DeepingsJohn HayesConservative
20192010Hertfordshire North EastOliver HealdConservative
20192010Hackney North and Stoke NewingtonDiane AbbottLabour
20192010Swansea WestGeraint DaviesLabour
20192010Mitcham and MordenSiobhain McDonaghLabour
20192010Walsall SouthValerie VazLabour
20192010LichfieldMichael FabricantConservative
20192010TewkesburyLaurence RobertsonConservative
20192010KnowsleyGeorge HowarthLabour
20192010WokinghamJohn RedwoodConservative
20192010StoneBill CashConservative
20192010Haltemprice and HowdenDavid DavisConservative
20192010Chingford and Woodford GreenIain Duncan SmithConservative
20192010Harwich and North EssexBernard JenkinConservative
20192010Epping ForestEleanor LaingConservative
20192010Somerset NorthLiam FoxConservative
20192010Orkney and ShetlandAlistair CarmichaelLiberal Democrats
20192010Argyll and ButeBrendan O’HaraSNP
20192010New Forest WestDesmond SwayneConservative
20192010Ribble ValleyNigel EvansConservative
20192010MaldonJohn WhittingdaleConservative
20192010Edinburgh EastTommy SheppardSNP
20192010Harrow EastBob BlackmanConservative
20192010AshfordDamian GreenConservative
20192010Mole ValleyPaul BeresfordConservative
20192010ElthamClive EffordLabour
20192010West HamLyn BrownLabour
20192010Scarborough and WhitbyRobert GoodwillConservative
20192010MaidenheadTheresa MayConservative
20192010Westmorland and LonsdaleTim FarronLiberal Democrats
20192010WallaseyAngela EagleLabour
20192010Garston and HalewoodMaria EagleLabour
20192010Chesham and AmershamCheryl GillanConservative
20192010Brighton PavilionCaroline LucasGreen Party
20192010Thanet SouthCraig MackinlayConservative
20192010Devon South WestGary StreeterConservative
20192010Cotswolds, TheGeoffrey Clifton-BrownConservative
20192010ReigateCrispin BluntConservative
20192010Bognor Regis and LittlehamptonNick GibbConservative
20192010PooleRobert SymsConservative
20192010Worthing East and ShorehamTim LoughtonConservative
20192010Leeds North EastFabian HamiltonLabour
20192010Wentworth and DearneJohn HealeyLabour
20192010Antrim EastSammy WilsonDUP
20192010Ulster MidFrancie MolloySinn Féin
20192010RomfordAndrew RosindellConservative
20192010Wiltshire NorthJames GrayConservative
20192010Dundee EastStewart HosieSNP
20192010Shropshire NorthOwen PatersonConservative
20192010WellingboroughPeter BoneConservative
20192010DaventryChris Heaton-HarrisConservative
20192010MacclesfieldDavid RutleyConservative
20192010Basildon and BillericayJohn BaronConservative
20192010CambridgeDaniel ZeichnerLabour
20192010Welwyn HatfieldGrant ShappsConservative
20192010Weston-Super-MareJohn PenroseConservative
20192010Rayleigh and WickfordMark FrancoisConservative
20192010Stratford-on-AvonNadhim ZahawiConservative
20192010KetteringPhilip HolloboneConservative
20192010Norfolk SouthRichard BaconConservative
20192010Brent NorthBarry GardinerLabour
20192010Harrow WestGareth ThomasLabour
20192010Leyton and WansteadJohn CryerLabour
20192010Westminster NorthKaren BuckLabour
20192010Stretford and UrmstonKate GreenLabour
20192010BarkingMargaret HodgeLabour
20192010East HamStephen TimmsLabour
20192010Kingston and SurbitonEd DaveyLiberal Democrats
20192010Bedfordshire South WestAndrew SelousConservative
20192010TynemouthAlan CampbellLabour
20192010Herefordshire NorthBill WigginConservative
20192010Epsom and EwellChris GraylingConservative
20192010Altrincham and Sale WestGraham BradyConservative
20192010WokingJonathan LordConservative
20192010Hampshire North WestKit MalthouseConservative
20192010Cambridgeshire North EastSteve BarclayConservative
20192010HaltonDerek TwiggLabour
20192010Blackley and BroughtonGraham StringerLabour
20192010ChorleyLindsay HoyleSpeaker
20192010HuntingdonJonathan DjanoglyConservative
20192010RhonddaChris BryantLabour
20192010HexhamGuy OppermanConservative
20192010Bridgwater and West SomersetIan Liddell-GraingerConservative
20192010ExeterBen BradshawLabour
20192010Cambridgeshire North WestShailesh VaraConservative
20192010WimbledonStephen HammondConservative
20192010Birmingham Selly OakSteve McCabeLabour
20192010HemsworthJon TrickettLabour
20192010Doncaster CentralRosie WintertonLabour
20192010Normanton, Pontefract and CastlefordYvette CooperLabour
20192010Down NorthStephen FarryAlliance
20192010Derbyshire DalesSarah DinesConservative
20192010Londonderry EastGregory CampbellDUP
20192010Lagan ValleyJeffrey DonaldsonDUP
20192010Dumfries and GallowayAlister JackConservative
20192010Somerset North EastJacob Rees-MoggConservative
20192010Ross Skye and LochaberIan BlackfordSNP
20192010Vale of GlamorganAlun CairnsConservative
20192010Uxbridge and South RuislipBoris JohnsonConservative
20192010MonmouthDavid DaviesConservative
20192010Clwyd WestDavid JonesConservative
20192010HorshamJeremy QuinConservative
20192010Tiverton and HonitonNeil ParishConservative
20192010Swindon SouthRobert BucklandConservative
20192010Dorset NorthSimon HoareConservative
20192010PudseyStuart AndrewConservative
20172010Great YarmouthBrandon LewisConservative
20172010Derbyshire MidPauline LathamConservative
20172010BassetlawJohn MannLabour
20172010DoverCharlie ElphickeConservative
20172010Sittingbourne and SheppeyGordon HendersonConservative
20172010Beverley and HoldernessGraham StuartConservative
20172010Hemel HempsteadMike PenningConservative
20172010HarlowRobert HalfonConservative
20172010Hull NorthDiana JohnsonLabour
20172010BroxbourneCharles WalkerConservative
20172010Shrewsbury and AtchamDaniel KawczynskiConservative
20172010Hertfordshire South WestDavid GaukeConservative
20172010DartfordGareth JohnsonConservative
20172010PutneyJustine GreeningConservative
20172010LoughboroughNicky MorganConservative
20172010TottenhamDavid LammyLabour
20172010Dagenham and RainhamJon CruddasLabour
20172010Durham NorthKevan JonesLabour
20172010Morecambe and LunesdaleDavid MorrisConservative
20172010Bournemouth EastTobias EllwoodConservative
20172010PrestonMark HendrickLabour
20172010Romsey and Southampton NorthCaroline NokesConservative
20172010Bournemouth WestConor BurnsConservative
20172010CrawleyHenry SmithConservative
20172010Milton Keynes SouthIain StewartConservative
20172010Islington South and FinsburyEmily ThornberryLabour
20172010EastbourneStephen LloydLiberal Democrats
20172010Wiltshire South WestAndrew MurrisonConservative
20172010Devon West and TorridgeGeoffrey CoxConservative
20172010Filton and Bradley StokeJack LoprestiConservative
20172010SalisburyJohn GlenConservative
20172010Forest of DeanMark HarperConservative
20172010BurtonAndrew GriffithsConservative
20172010Derbyshire SouthHeather WheelerConservative
20172010BasingstokeMaria MillerConservative
20172010Milton Keynes NorthMark LancasterConservative
20172010Wrekin, TheMark PritchardConservative
20172010Birmingham Perry BarrKhalid MahmoodLabour
20172010West Bromwich EastTom WatsonLabour
20172010Harrogate and KnaresboroughAndrew JonesConservative
20172010Yorkshire EastGreg KnightConservative
20172010Rochford and Southend EastJames DuddridgeConservative
20172010Norfolk South WestLiz TrussConservative
20172010HendonMatthew OffordConservative
20172010ShipleyPhilip DaviesConservative
20172010Sheffield Brightside and HillsboroughGill FurnissLabour
20172010Dunbartonshire EastJo SwinsonLiberal Democrats
20172010Upper BannDavid SimpsonDUP
20172010Fermanagh and South TyroneMichelle GildernewSinn Féin
20172010Down NorthLady HermonIndependent
20172010FyldeMark MenziesConservative
20172010Glasgow South WestChris StephensSNP
20172010Perth and North PerthshirePete WishartSNP
20172010Preseli PembrokeshireStephen CrabbConservative
20172010Ynys MonAlbert OwenLabour
20172010Cardiff WestKevin BrennanLabour
20172010Alyn and DeesideMark TamiLabour
20172010CaerphillyWayne DavidLabour
20172010ArfonHywel WilliamsPlaid Cymru
20172010BroxtoweAnna SoubryConservative
20172010Isle of WightBob SeelyConservative
20172010Folkestone and HytheDamian CollinsConservative
20172010WithamPriti PatelConservative
20172010FarehamSuella BravermanConservative
20172010St AlbansAnne MainConservative
20172010Norfolk MidGeorge FreemanConservative
20172010Bedfordshire MidNadine DorriesConservative
20172010WaveneyPeter AldousConservative
20172010Oxford EastAnneliese DoddsLabour
20172010Enfield SouthgateBambos CharalambousLabour
20172010Chelsea and FulhamGreg HandsConservative
20172010Old Bexley and SidcupJames BrokenshireConservative
20172010Suffolk SouthJames CartlidgeConservative
20172010BraintreeJames CleverlyConservative
20172010SpelthorneKwasi KwartengConservative
20172010StourbridgeMargot JamesConservative
20172010Finchley and Golders GreenMike FreerConservative
20172010Ruislip, Northwood and PinnerNick HurdConservative
20172010Blackpool North and CleveleysPaul MaynardConservative
20172010Basildon South and East ThurrockStephen MetcalfeConservative
20172010Chipping BarnetTheresa VilliersConservative
20172010HammersmithAndy SlaughterLabour
20172010Brent CentralDawn ButlerLabour
20172010Hackney South and ShoreditchMeg HillierLabour
20172010Leeds WestRachel ReevesLabour
20172010Bolton South EastYasmin QureshiLabour
20172010Worcestershire WestHarriett BaldwinConservative
20172010Aldridge-BrownhillsWendy MortonConservative
20172010Bishop AucklandHelen GoodmanLabour
20172010Durham, City OfRoberta Blackman-WoodsLabour
20172010Washington and Sunderland WestSharon HodgsonLabour
20172010Hastings and RyeAmber RuddConservative
20172010Northamptonshire SouthAndrea LeadsomConservative
20172010Wyre and Preston NorthBen WallaceConservative
20172010Hampshire EastDamian HindsConservative
20172010TattonEsther McVeyConservative
20172010CongletonFiona BruceConservative
20172010Staffordshire SouthGavin WilliamsonConservative
20172010Staffordshire MoorlandsKaren BradleyConservative
20172010Selby and AinstyNigel AdamsConservative
20172010Denton and ReddishAndrew GwynneLabour
20172010Worsley and Eccles SouthBarbara KeeleyLabour
20172010Ellesmere Port and NestonJustin MaddersLabour
20172010WindsorAdam AfriyieConservative
20172010GraveshamAdam HollowayConservative
20172010GuildfordAnne MiltonConservative
20172010GosportCaroline DinenageConservative
20172010Meon ValleyGeorge HollingberyConservative
20172010Tunbridge WellsGreg ClarkConservative
20172010Surrey South WestJeremy HuntConservative
20172010Surrey HeathMichael GoveConservative
20172010Grantham and StamfordNick BolesConservative
20172010Portsmouth NorthPenny MordauntConservative
20172010Leeds North WestAlex SobelLabour
20172010Gillingham and RainhamRehman ChishtiConservative
20172010Ealing Central and ActonRupa HuqLabour
20172010Swindon NorthJustin TomlinsonConservative
20172010IslwynChris EvansLabour
20172010Bristol EastKerry McCarthyLabour
20172010TamworthChris PincherConservative
20172010Walsall NorthEddie HughesConservative
20172010StaffordJeremy LefroyConservative
20172010Kenilworth and SouthamJeremy WrightConservative
20172010Wyre ForestMark GarnierConservative
20172010RugbyMark PawseyConservative
20172010LudlowPhilip DunneConservative
20172010ChelmsfordVicky FordConservative
20172010Dudley NorthIan AustinLabour
20172010Birmingham Hodge HillLiam ByrneLabour
20172010Wolverhampton South EastPat McFaddenLabour
20172010Elmet and RothwellAlec ShelbrookeConservative
20172010Brigg and GooleAndrew PercyConservative
20172010ThurrockJackie Doyle-PriceConservative
20172010York OuterJulian SturdyConservative
20172010ErewashMaggie ThroupConservative
20172010CleethorpesMartin VickersConservative
20172010Penistone and StocksbridgeAngela SmithLabour
20172010Doncaster NorthEd MilibandLabour
20172010WakefieldMary CreaghLabour
20172010Dumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleDavid MundellConservative
20172010Berwickshire, Roxburgh and SelkirkJohn LamontConservative
20172010StirlingStephen KerrConservative
20172010Na h-Eileanan an Iar (Western Isles)Angus MacNeilSNP
20172010Dunfermline and West FifeDouglas ChapmanSNP
20172010AberconwyGuto BebbConservative
20172010BracknellPhillip LeeConservative
20172010Newport EastJessica MordenLabour
20172010BridgendMadeleine MoonLabour
20172010LlanelliNia GriffithLabour
20172010WorkingtonSue HaymanLabour
20172010Leicestershire North WestAndrew BridgenConservative
20172010Bexhill and BattleHuw MerrimanConservative
20172010Derbyshire North EastLee RowleyConservative
20172010SherwoodMark SpencerConservative
20172010Northampton NorthMichael EllisConservative
20172010Amber ValleyNigel MillsConservative
20172010Derby NorthChris WilliamsonLabour
20172010AshfieldGloria De PieroLabour
20172010Nottingham SouthLilian GreenwoodLabour
20172010Leicester WestLiz KendallLabour
20172010ChesterfieldToby PerkinsLabour
20172010Norwich NorthChloe SmithConservative
20172010Suffolk Central and Ipswich NorthDan PoulterConservative
20172010Suffolk WestMatt HancockConservative
20172010Worcestershire MidNigel HuddlestonConservative
20172010Castle PointRebecca HarrisConservative
20172010WatfordRichard HarringtonConservative
20172010StevenageStephen McPartlandConservative
20172010Suffolk CoastalTherese CoffeyConservative
20172010ColchesterWill QuinceConservative
20172010Luton SouthGavin ShukerLabour
20172010BeckenhamBob StewartConservative
20172010Croydon SouthChris PhilpConservative
20172010Faversham and Kent MidHelen WhatelyConservative
20172010OrpingtonJo JohnsonConservative
20172010Richmond ParkZac GoldsmithConservative
20172010StreathamChuka UmunnaLabour
20172010Lewisham EastHeidi AlexanderLabour
20172010Bethnal Green and BowRushanara AliLabour
20172010WalthamstowStella CreasyLabour
20172010Erith and ThamesmeadTeresa PearceLabour
20172010Ealing SouthallVirendra SharmaLabour
20172010Oxford West and AbingdonLayla MoranLiberal Democrats
20172010Berwick-upon-TweedAnne-Marie TrevelyanConservative
20172010Stockton NorthAlex CunninghamLabour
20172010Houghton and Sunderland SouthBridget PhillipsonLabour
20172010Newcastle upon Tyne NorthCatherine McKinnellLabour
20172010Newcastle upon Tyne CentralChi OnwurahLabour
20172010EasingtonGrahame MorrisLabour
20172010WansbeckIan LaveryLabour
20172010GatesheadIan MearnsLabour
20172010DarlingtonJenny ChapmanLabour
20172010Sunderland CentralJulie ElliottLabour
20172010Tyneside NorthMary GlindonLabour
20172010SedgefieldPhil WilsonLabour
20172010PendleAndrew StephensonConservative
20172010Bolton WestChris GreenConservative
20172010Rossendale and DarwenJake BerryConservative
20172010CarlisleJohn StevensonConservative
20172010Penrith and The BorderRory StewartConservative
20172010Ribble SouthSeema KennedyConservative
20172010Wirral SouthAlison McGovernLabour
20172010Sefton CentralBill EstersonLabour
20172010Lancaster and FleetwoodCat SmithLabour
20172010HyndburnGraham JonesLabour
20172010Barrow and FurnessJohn WoodcockLabour
20172010Stalybridge and HydeJonathan ReynoldsLabour
20172010BurnleyJulie CooperLabour
20172010WiganLisa NandyLabour
20172010Liverpool WavertreeLuciana BergerLabour
20172010Manchester CentralLucy PowellLabour
20172010MakerfieldYvonne FovargueLabour
20172010BathWera HobhouseLiberal Democrats
20172010Reading WestAlok SharmaConservative
20172010Esher and WaltonDominic RaabConservative
20172010CharnwoodEdward ArgarConservative
20172010Maidstone and The WealdHelen GrantConservative
20172010HenleyJohn HowellConservative
20172010Southampton ItchenRoyston SmithConservative
20172010Surrey EastSam GyimahConservative
20172010WycombeSteve BakerConservative
20172010WinchesterSteve BrineConservative
20172010Chatham and AylesfordTracey CrouchConservative
20172010BuckinghamJohn BercowSpeaker
20172010Newton AbbotAnne Marie MorrisConservative
20172010KingswoodChris SkidmoreConservative
20172010DevizesClaire PerryConservative
20172010St IvesDerek ThomasConservative
20172010Camborne and RedruthGeorge EusticeConservative
20172010Devon CentralMel StrideConservative
20172010Dorset SouthRichard DraxConservative
20172010GloucesterRichard GrahamConservative
20172010Truro and FalmouthSarah NewtonConservative
20172010TotnesSarah WollastonConservative
20172010Cornwall South EastSheryll MurrayConservative
20172010Bristol North WestDarren JonesLabour
20172010Plymouth Sutton and DevonportLuke PollardLabour
20172010Halesowen and Rowley RegisJames MorrisConservative
20172010Hereford and South HerefordshireJesse NormanConservative
20172010TorbayKevin FosterConservative
20172010NuneatonMarcus JonesConservative
20172010NewarkRobert JenrickConservative
20172010WorcesterRobin WalkerConservative
20172010BromsgroveSajid JavidConservative
20172010Wolverhampton North EastEmma ReynoldsLabour
20172010Birmingham ErdingtonJack DromeyLabour
20172010Stoke-on-Trent NorthRuth SmeethLabour
20172010Birmingham LadywoodShabana MahmoodLabour
20172010Sleaford and North HykehamCaroline JohnsonConservative
20172010Calder ValleyCraig WhittakerConservative
20172010Skipton and RiponJulian SmithConservative
20172010ChippenhamMichelle DonelanConservative
20172010Oldham East and SaddleworthDebbie AbrahamsLabour
20172010Hull EastKarl TurnerLabour
20172010ScunthorpeNic DakinLabour
20172010Sheffield CentralPaul BlomfieldLabour
20172010Antrim NorthIan Paisley JrDUP
20172010StrangfordJim ShannonDUP
20172010Leicestershire SouthAlberto CostaConservative
20172010Ayr Carrick and CumnockBill GrantConservative
20172010MorayDouglas RossConservative
20172010Aberdeen SouthRoss ThomsonConservative
20172010Edinburgh SouthIan MurrayLabour
20172010FalkirkJohn McNallySNP
20172010Motherwell and WishawMarion FellowsSNP
20172010Ayrshire North and ArranPatricia GibsonSNP
20172010Glasgow NorthPatrick GradySNP
20172010EddisburyAntoinette SandbachConservative
20172010LewesMaria CaulfieldConservative
20172010Carmarthen West and Pembrokeshire SouthSimon HartConservative
20172010Blaenau GwentNick SmithLabour
20172010PontypriddOwen SmithLabour
20172010Clwyd SouthSusan Elan JonesLabour
20172010Carmarthen East and DinefwrJonathan EdwardsPlaid Cymru
20172010Boston and SkegnessMatt WarmanConservative
20172010CorbyTom PursgloveConservative
20172010Leicester SouthJonathan AshworthLabour
20172010ClactonGiles WatlingConservative
20172010Cambridgeshire SouthHeidi AllenConservative
20172010HertsmereOliver DowdenConservative
20172010Norwich SouthClive LewisLabour
20172010Brentwood and OngarAlex BurghartConservative
20172010Hitchin and HarpendenBim AfolamiConservative
20172010Sutton and CheamPaul ScullyConservative
20172010Dulwich and West NorwoodHelen HayesLabour
20172010EdmontonKate OsamorLabour
20172010Holborn and St PancrasKeir StarmerLabour
20172010Greenwich and WoolwichMatthew PennycookLabour
20172010Bermondsey and Old SouthwarkNeil CoyleLabour
20172010Croydon CentralSarah JonesLabour
20172010Feltham and HestonSeema MalhotraLabour
20172010Croydon NorthSteve ReedLabour
20172010Hampstead and KilburnTulip SiddiqLabour
20172010Lewisham DeptfordVicky FoxcroftLabour
20172010Ilford NorthWes StreetingLabour
20172010Middlesbrough South and Cleveland EastSimon ClarkeConservative
20172010MiddlesbroughAndy McDonaldLabour
20172010RedcarAnna TurleyLabour
20172010South ShieldsEmma Lewell-BuckLabour
20172010SouthportDamien MooreConservative
20172010ChichesterGillian KeeganConservative
20172010CheadleMary RobinsonConservative
20172010Hazel GroveWilliam WraggConservative
20172010Ashton under LyneAngela RaynerLabour
20172010Chester, City ofChris MathesonLabour
20172010St Helens NorthConor McGinnLabour
20172010Bury NorthJames FrithLabour
20172010Manchester WithingtonJeff SmithLabour
20172010BlackburnKate HollernLabour
20172010Heywood and MiddletonLiz McInnesLabour
20172010Wirral WestMargaret GreenwoodLabour
20172010St Helens South and WhistonMarie RimmerLabour
20172010Wythenshawe and Sale EastMike KaneLabour
20172010BootlePeter DowdLabour
20172010Salford and EcclesRebecca Long-BaileyLabour
20172010HavantAlan MakConservative
20172010Rochester and StroodKelly TolhurstConservative
20172010WealdenNus GhaniConservative
20172010Hampshire North EastRanil JayawardenaConservative
20172010SloughTanmanjeet Singh DhesiLabour
20172010Brighton KemptownLloyd Russell-MoyleLabour
20172010Reading EastMatt RoddaLabour
20172010Somerton and FromeDavid WarburtonConservative
20172010WellsJames HeappeyConservative
20172010Plymouth Moor ViewJohnny MercerConservative
20172010Thornbury and YateLuke HallConservative
20172010YeovilMarcus FyshConservative
20172010Dorset Mid and Poole NorthMichael TomlinsonConservative
20172010Taunton DeaneRebecca PowConservative
20172010Cornwall NorthScott MannConservative
20172010St Austell and NewquaySteve DoubleConservative
20172010Bristol WestThangam DebbonaireLabour
20172010Warwickshire NorthCraig TraceyConservative
20172010SolihullJulian KnightConservative
20172010TelfordLucy AllanConservative
20172010RedditchRachel MacleanConservative
20172010Coventry North EastColleen FletcherLabour
20172010Birmingham YardleyJess PhillipsLabour
20172010Barnsley EastStephanie PeacockLabour
20172010Morley and OutwoodAndrea JenkynsConservative
20172010Thirsk and MaltonKevin HollinrakeConservative
20172010RichmondRishi SunakConservative
20172010Barnsley CentralDan JarvisLabour
20172010HalifaxHolly LynchLabour
20172010Bradford EastImran HussainLabour
20172010Bradford SouthJudith CumminsLabour
20172010Sheffield HeeleyLouise HaighLabour
20172010Great GrimsbyMelanie OnnLabour
20172010HartlepoolMike HillLabour
20172010Bradford WestNaz ShahLabour
20172010DewsburyPaula SherriffLabour
20172010York CentralRachael MaskellLabour
20172010Leeds EastRichard BurgonLabour
20172010RotherhamSarah ChampionLabour
20172010Newry and ArmaghMickey BradySinn Féin
20172010Belfast WestPaul MaskeySinn Féin
20172010GordonColin ClarkConservative
20172010Ochil and South PerthshireLuke GrahamConservative
20172010Edinburgh WestChristine JardineLiberal Democrats
20172010Kilmarnock and LoudounAlan BrownSNP
20172010Glasgow CentralAlison ThewlissSNP
20172010Lanark and Hamilton EastAngela CrawleySNP
20172010Glasgow North WestCarol MonaghanSNP
20172010Dundee WestChris LawSNP
20172010Edinburgh North and LeithDeidre BrockSNP
20172010Paisley and Renfrewshire NorthGavin NewlandsSNP
20172010LivingstonHannah BardellSNP
20172010Aberdeen NorthKirsty BlackmanSNP
20172010East Kilbride, Strathaven and LesmahagowLisa CameronSNP
20172010Dunbartonshire WestMartin DochertySNP
20172010Paisley and Renfrewshire SouthMhairi BlackSNP
20172010Airdrie and ShottsNeil GraySNP
20172010GlenrothesPeter GrantSNP
20172010Ayrshire CentralPhilippa WhitfordSNP
20172010InverclydeRonnie CowanSNP
20172010Fife North EastStephen GethinsSNP
20172010Glasgow SouthStewart McDonaldSNP
20172010Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastStuart McDonaldSNP
20172010Brecon and RadnorshireChristopher DaviesConservative
20172010Swansea EastCarolyn HarrisLabour
20172010OgmoreChris ElmoreLabour
20172010NeathChristina ReesLabour
20172010Cardiff CentralJo StevensLabour
20172010TorfaenNick Thomas-SymondsLabour
20172010AberavonStephen KinnockLabour
20172010Dwyfor MeirionnyddLiz Saville RobertsPlaid Cymru
20172010Northampton SouthAndrew LewerConservative
20172010MansfieldBen BradleyConservative
20172010Louth and HorncastleVictoria AtkinsConservative
20172010Nottingham NorthAlex NorrisLabour
20172010LincolnKaren LeeLabour
20172010Bury St EdmundsJo ChurchillConservative
20172010Saffron WaldenKemi BadenochConservative
20172010Cambridgeshire South EastLucy FrazerConservative
20172010PeterboroughFiona OnasanyaLabour
20172010BedfordMohammad YasinLabour
20172010IpswichSandy MartinLabour
20172010Hornchurch and UpminsterJulia LopezConservative
20172010Hornsey and Wood GreenCatherine WestLabour
20172010Lewisham West and PengeEllie ReevesLabour
20172010KensingtonEmma Dent CoadLabour
20172010BatterseaMarsha de CordovaLabour
20172010TootingRosena Allin-KhanLabour
20172010Brentford and IsleworthRuth CadburyLabour
20172010Durham North WestLaura PidcockLabour
20172010BlaydonLiz TwistLabour
20172010CopelandTrudy HarrisonConservative
20172010Manchester GortonAfzal KhanLabour
20172010Liverpool WaltonDan CardenLabour
20172010Warrington SouthFaisal RashidLabour
20172010Oldham West and RoytonJim McMahonLabour
20172010LeighJo PlattLabour
20172010Crewe and NantwichLaura SmithLabour
20172010Weaver ValeMike AmesburyLabour
20172010EastleighMims DaviesConservative
20172010WitneyRobert CourtsConservative
20172010Tonbridge and MallingTom TugendhatConservative
20172010BanburyVictoria PrentisConservative
20172010HovePeter KyleLabour
20172010CanterburyRosie DuffieldLabour
20172010Portsmouth SouthStephen MorganLabour
20172010Devon NorthPeter Heaton-JonesConservative
20172010Cannock ChaseAmanda MillingConservative
20172010Stoke-on-Trent SouthJack BreretonConservative
20172010Dudley SouthMike WoodConservative
20172010Wolverhampton South WestEleanor SmithLabour
20172010Stoke-on-Trent CentralGareth SnellLabour
20172010Warwick and LeamingtonMatt WesternLabour
20172010Birmingham EdgbastonPreet GillLabour
20172010Hull West and HessleEmma HardyLabour
20172010Sheffield HallamJared O’MaraLabour
20172010Colne ValleyThelma WalkerLabour
20172010Batley and SpenTracy BrabinLabour
20172010Belfast SouthEmma Little-PengellyDUP
20172010Belfast EastGavin RobinsonDUP
20172010Antrim SouthPaul GirvanDUP
20172010Down SouthChris HazzardSinn Féin
20172010FoyleElisha McCallionSinn Féin
20172010Aberdeenshire West and KincardineAndrew BowieConservative
20172010AngusKirstene HairConservative
20172010Renfrewshire EastPaul MastertonConservative
20172010MidlothianDanielle RowleyLabour
20172010Rutherglen and Hamilton WestGed KillenLabour
20172010Coatbridge, Chryston and BellshillHugh GaffneyLabour
20172010Kirkcaldy and CowdenbeathLesley LairdLabour
20172010East LothianMartin WhitfieldLabour
20172010Glasgow North EastPaul SweeneyLabour
20172010Caithness Sutherland and Easter RossJamie StoneLiberal Democrats
20172010Glasgow EastDavid LindenSNP
20172010Inverness Nairn Badenoch and StrathspeyDrew HendrySNP
20172010Edinburgh South WestJoanna CherrySNP
20172010Linlithgow and East FalkirkMartyn DaySNP
20172010Cardiff NorthAnna McMorrinLabour
20172010Cardiff South and PenarthStephen DoughtyLabour
20172010GowerTonia AntoniazziLabour
20172010HarboroughNeil O’BrienConservative
20172010High PeakRuth GeorgeLabour
20172010Stockton SouthPaul WilliamsLabour
20172010AldershotLeo DochertyConservative
20172010CheltenhamAlex ChalkConservative
20172010Bristol SouthKarin SmythLabour
20172010Banff and BuchanDavid DuguidConservative
20172010Merthyr Tydfil and RhymneyGerald JonesLabour
20172010CeredigionBen LakePlaid Cymru
20172010RushcliffeKenneth ClarkeConservative
20172010BirkenheadFrank FieldLabour
20172010BolsoverDennis SkinnerLabour
20172010WarleyJohn SpellarLabour
20172010West Bromwich WestAdrian BaileyLabour
20172010TwickenhamVince CableLiberal Democrats
20172010Cynon ValleyAnn ClwydLabour
20172010Worthing WestPeter BottomleyConservative
20172010GainsboroughEdward LeighConservative
20172010HuddersfieldBarry SheermanLabour
20172010Sheffield South EastClive BettsLabour
20172010Newport WestPaul FlynnLabour
20172010Southend WestDavid AmessConservative
20172010Bexleyheath and CrayfordDavid EvennettConservative
20172010Liverpool RiversideLouise EllmanLabour
20172010Southampton TestAlan WhiteheadLabour
20172010Coventry North WestGeoffrey RobinsonLabour
20172010Sussex MidNicholas SoamesConservative
20172010Derby SouthMargaret BeckettLabour
20172010GedlingVernon CoakerLabour
20172010Norfolk North WestHenry BellinghamConservative
20172010Luton NorthKelvin HopkinsLabour
20172010Bromley and ChislehurstBob NeillConservative
20172010Camberwell and PeckhamHarriet HarmanLabour
20172010Leeds CentralHilary BennLabour
20172010Islington NorthJeremy CorbynLabour
20172010Hayes and HarlingtonJohn McDonnellLabour
20172010VauxhallKate HoeyLabour
20172010Leicester EastKeith VazLabour
20172010Ilford SouthMike GapesLabour
20172010Sutton ColdfieldAndrew MitchellConservative
20172010SevenoaksMichael FallonConservative
20172010Newcastle upon Tyne EastNick BrownLabour
20172010Bedfordshire North EastAlistair BurtConservative
20172010DelynDavid HansonLabour
20172010RochdaleTony LloydLabour
20172010Lancashire WestRosie CooperLabour
20172010ChristchurchChristopher ChopeConservative
20172010Thanet NorthRoger GaleConservative
20172010Derbyshire DalesPatrick McLoughlinConservative
20172010Warrington NorthHelen JonesLabour
20172010Birmingham Hall GreenRoger GodsiffLabour
20172010Rother ValleyKevin BarronLabour
20172010BosworthDavid TredinnickConservative
20172010New Forest EastJulian LewisConservative
20172010South Holland and The DeepingsJohn HayesConservative
20172010AylesburyDavid LidingtonConservative
20172010BeaconsfieldDominic GrieveConservative
20172010Hertfordshire North EastOliver HealdConservative
20172010Dorset WestOliver LetwinConservative
20172010Hackney North and Stoke NewingtonDiane AbbottLabour
20172010Swansea WestGeraint DaviesLabour
20172010Mitcham and MordenSiobhain McDonaghLabour
20172010Walsall SouthValerie VazLabour
20172010LichfieldMichael FabricantConservative
20172010Blyth ValleyRonnie CampbellLabour
20172010TewkesburyLaurence RobertsonConservative
20172010StockportAnn CoffeyLabour
20172010Bolton North EastDavid CrausbyLabour
20172010KnowsleyGeorge HowarthLabour
20172010WokinghamJohn RedwoodConservative
20172010StoneBill CashConservative
20172010Birmingham NorthfieldRichard BurdenLabour
20172010Rutland and MeltonAlan DuncanConservative
20172010Haltemprice and HowdenDavid DavisConservative
20172010Chingford and Woodford GreenIain Duncan SmithConservative
20172010KeighleyJohn GroganLabour
20172010Harwich and North EssexBernard JenkinConservative
20172010Epping ForestEleanor LaingConservative
20172010Somerset NorthLiam FoxConservative
20172010Orkney and ShetlandAlistair CarmichaelLiberal Democrats
20172010Argyll and ButeBrendan O’HaraSNP
20172010New Forest WestDesmond SwayneConservative
20172010Ribble ValleyNigel EvansConservative
20172010MeridenCaroline SpelmanConservative
20172010MaldonJohn WhittingdaleConservative
20172010Edinburgh EastTommy SheppardSNP
20172010Norfolk NorthNorman LambLiberal Democrats
20172010Harrow EastBob BlackmanConservative
20172010AshfordDamian GreenConservative
20172010Hertford and StortfordMark PriskConservative
20172010Mole ValleyPaul BeresfordConservative
20172010ElthamClive EffordLabour
20172010West HamLyn BrownLabour
20172010Carshalton and WallingtonTom BrakeLiberal Democrats
20172010Scarborough and WhitbyRobert GoodwillConservative
20172010MaidenheadTheresa MayConservative
20172010Westmorland and LonsdaleTim FarronLiberal Democrats
20172010WallaseyAngela EagleLabour
20172010Blackpool SouthGordon MarsdenLabour
20172010Garston and HalewoodMaria EagleLabour
20172010Chesham and AmershamCheryl GillanConservative
20172010Brighton PavilionCaroline LucasGreen Party
20172010Thanet SouthCraig MackinlayConservative
20172010Devon South WestGary StreeterConservative
20172010Cotswolds, TheGeoffrey Clifton-BrownConservative
20172010BroadlandKeith SimpsonConservative
20172010StroudDavid DrewLabour
20172010ReigateCrispin BluntConservative
20172010Bognor Regis and LittlehamptonNick GibbConservative
20172010PooleRobert SymsConservative
20172010Coventry SouthJim CunninghamLabour
20172010Worthing East and ShorehamTim LoughtonConservative
20172010Leeds North EastFabian HamiltonLabour
20172010Wentworth and DearneJohn HealeyLabour
20172010Belfast NorthNigel DoddsDUP
20172010Antrim EastSammy WilsonDUP
20172010Tyrone WestBarry McElduffSinn Féin
20172010Ulster MidFrancie MolloySinn Féin
20172010RomfordAndrew RosindellConservative
20172010Wiltshire NorthJames GrayConservative
20172010Dundee EastStewart HosieSNP
20172010Shropshire NorthOwen PatersonConservative
20172010WellingboroughPeter BoneConservative
20172010Vale of ClwydChris RuaneLabour
20172010DaventryChris Heaton-HarrisConservative
20172010MacclesfieldDavid RutleyConservative
20172010Basildon and BillericayJohn BaronConservative
20172010CambridgeDaniel ZeichnerLabour
20172010Welwyn HatfieldGrant ShappsConservative
20172010Weston-Super-MareJohn PenroseConservative
20172010Cities of London and WestminsterMark FieldConservative
20172010Rayleigh and WickfordMark FrancoisConservative
20172010Stratford-on-AvonNadhim ZahawiConservative
20172010KetteringPhilip HolloboneConservative
20172010Norfolk SouthRichard BaconConservative
20172010Brent NorthBarry GardinerLabour
20172010Harrow WestGareth ThomasLabour
20172010Poplar and LimehouseJim FitzpatrickLabour
20172010Enfield NorthJoan RyanLabour
20172010Leyton and WansteadJohn CryerLabour
20172010Westminster NorthKaren BuckLabour
20172010Stretford and UrmstonKate GreenLabour
20172010BarkingMargaret HodgeLabour
20172010Ealing NorthStephen PoundLabour
20172010East HamStephen TimmsLabour
20172010Liverpool West DerbyStephen TwiggLabour
20172010Kingston and SurbitonEd DaveyLiberal Democrats
20172010Bedfordshire South WestAndrew SelousConservative
20172010Arundel and South DownsNick HerbertConservative
20172010TynemouthAlan CampbellLabour
20172010JarrowStephen HepburnLabour
20172010Herefordshire NorthBill WigginConservative
20172010Epsom and EwellChris GraylingConservative
20172010Altrincham and Sale WestGraham BradyConservative
20172010WokingJonathan LordConservative
20172010Hampshire North WestKit MalthouseConservative
20172010Cambridgeshire North EastSteve BarclayConservative
20172010HaltonDerek TwiggLabour
20172010Blackley and BroughtonGraham StringerLabour
20172010Bury SouthIvan LewisLabour
20172010ChorleyLindsay HoyleLabour
20172010HuntingdonJonathan DjanoglyConservative
20172010Runnymede and WeybridgePhilip HammondConservative
20172010NewburyRichard BenyonConservative
20172010RhonddaChris BryantLabour
20172010Newcastle-under-LymePaul FarrellyLabour
20172010WantageEd VaizeyConservative
20172010HexhamGuy OppermanConservative
20172010Bridgwater and West SomersetIan Liddell-GraingerConservative
20172010ExeterBen BradshawLabour
20172010Cambridgeshire North WestShailesh VaraConservative
20172010WimbledonStephen HammondConservative
20172010WrexhamIan LucasLabour
20172010Birmingham Selly OakSteve McCabeLabour
20172010Don ValleyCaroline FlintLabour
20172010Nottingham EastChris LeslieLabour
20172010HemsworthJon TrickettLabour
20172010Doncaster CentralRosie WintertonLabour
20172010Normanton, Pontefract and CastlefordYvette CooperLabour
20172010Londonderry EastGregory CampbellDUP
20172010Lagan ValleyJeffrey DonaldsonDUP
20172010Dumfries and GallowayAlister JackConservative
20172010Devon EastHugo SwireConservative
20172010Somerset North EastJacob Rees-MoggConservative
20172010Ross Skye and LochaberIan BlackfordSNP
20172010Vale of GlamorganAlun CairnsConservative
20172010Uxbridge and South RuislipBoris JohnsonConservative
20172010MonmouthDavid DaviesConservative
20172010Clwyd WestDavid JonesConservative
20172010MontgomeryshireGlyn DaviesConservative
20172010HorshamJeremy QuinConservative
20172010Tiverton and HonitonNeil ParishConservative
20172010Swindon SouthRobert BucklandConservative
20172010Dorset NorthSimon HoareConservative
20172010PudseyStuart AndrewConservative
20152010Great YarmouthBrandon LewisConservative
20152010Derbyshire MidPauline LathamConservative
20152010BassetlawJohn MannLabour
20152010DoverCharlie ElphickeConservative
20152010Sittingbourne and SheppeyGordon HendersonConservative
20152010Beverley and HoldernessGraham StuartConservative
20152010Hemel HempsteadMike PenningConservative
20152010HarlowRobert HalfonConservative
20152010Hull NorthDiana JohnsonLabour
20152010Hornchurch and UpminsterAngela WatkinsonConservative
20152010BroxbourneCharles WalkerConservative
20152010Shrewsbury and AtchamDaniel KawczynskiConservative
20152010Enfield SouthgateDavid BurrowesConservative
20152010Hertfordshire South WestDavid GaukeConservative
20152010DartfordGareth JohnsonConservative
20152010PutneyJustine GreeningConservative
20152010LoughboroughNicky MorganConservative
20152010TottenhamDavid LammyLabour
20152010Dagenham and RainhamJon CruddasLabour
20152010ClactonDouglas CarswellUK Independence Party (UKIP)
20152010Durham NorthKevan JonesLabour
20152010Morecambe and LunesdaleDavid MorrisConservative
20152010TattonGeorge OsborneConservative
20152010Bournemouth EastTobias EllwoodConservative
20152010LeighAndy BurnhamLabour
20152010PrestonMark HendrickLabour
20152010SouthportJohn PughLiberal Democrats
20152010Romsey and Southampton NorthCaroline NokesConservative
20152010Bournemouth WestConor BurnsConservative
20152010CrawleyHenry SmithConservative
20152010Milton Keynes SouthIain StewartConservative
20152010Islington South and FinsburyEmily ThornberryLabour
20152010Wiltshire South WestAndrew MurrisonConservative
20152010Devon West and TorridgeGeoffrey CoxConservative
20152010Filton and Bradley StokeJack LoprestiConservative
20152010SalisburyJohn GlenConservative
20152010Forest of DeanMark HarperConservative
20152010BurtonAndrew GriffithsConservative
20152010Warwick and LeamingtonChris WhiteConservative
20152010Derbyshire SouthHeather WheelerConservative
20152010BasingstokeMaria MillerConservative
20152010Milton Keynes NorthMark LancasterConservative
20152010Wrekin, TheMark PritchardConservative
20152010Birmingham Perry BarrKhalid MahmoodLabour
20152010Wolverhampton South WestRob MarrisLabour
20152010West Bromwich EastTom WatsonLabour
20152010Harrogate and KnaresboroughAndrew JonesConservative
20152010Yorkshire EastGreg KnightConservative
20152010Rochford and Southend EastJames DuddridgeConservative
20152010KeighleyKris HopkinsConservative
20152010Norfolk South WestLiz TrussConservative
20152010HendonMatthew OffordConservative
20152010ShipleyPhilip DaviesConservative
20152010Barnsley EastMichael DugherLabour
20152010Upper BannDavid SimpsonDUP
20152010Down NorthLady HermonIndependent
20152010FyldeMark MenziesConservative
20152010MorayAngus RobertsonSNP
20152010Glasgow North EastAnne McLaughlinSNP
20152010Glasgow South WestChris StephensSNP
20152010AngusMike WeirSNP
20152010Perth and North PerthshirePete WishartSNP
20152010Preseli PembrokeshireStephen CrabbConservative
20152010Ynys MonAlbert OwenLabour
20152010OgmoreHuw Irranca-DaviesLabour
20152010Cardiff WestKevin BrennanLabour
20152010Alyn and DeesideMark TamiLabour
20152010CaerphillyWayne DavidLabour
20152010ArfonHywel WilliamsPlaid Cymru
20152010High PeakAndrew BinghamConservative
20152010BroxtoweAnna SoubryConservative
20152010Folkestone and HytheDamian CollinsConservative
20152010LincolnKarl McCartneyConservative
20152010WithamPriti PatelConservative
20152010FarehamSuella BravermanConservative
20152010Derbyshire North EastNatascha EngelLabour
20152010St AlbansAnne MainConservative
20152010Norfolk MidGeorge FreemanConservative
20152010Bedfordshire MidNadine DorriesConservative
20152010WaveneyPeter AldousConservative
20152010BedfordRichard FullerConservative
20152010Chelsea and FulhamGreg HandsConservative
20152010Old Bexley and SidcupJames BrokenshireConservative
20152010Suffolk SouthJames CartlidgeConservative
20152010BraintreeJames CleverlyConservative
20152010SpelthorneKwasi KwartengConservative
20152010StourbridgeMargot JamesConservative
20152010Finchley and Golders GreenMike FreerConservative
20152010Ruislip, Northwood and PinnerNick HurdConservative
20152010Blackpool North and CleveleysPaul MaynardConservative
20152010Basildon South and East ThurrockStephen MetcalfeConservative
20152010Chipping BarnetTheresa VilliersConservative
20152010HammersmithAndy SlaughterLabour
20152010Brent CentralDawn ButlerLabour
20152010Hackney South and ShoreditchMeg HillierLabour
20152010Leeds WestRachel ReevesLabour
20152010TootingSadiq KhanLabour
20152010Bolton South EastYasmin QureshiLabour
20152010Worcestershire WestHarriett BaldwinConservative
20152010Aldridge-BrownhillsWendy MortonConservative
20152010Bishop AucklandHelen GoodmanLabour
20152010HartlepoolIain WrightLabour
20152010Durham, City OfRoberta Blackman-WoodsLabour
20152010Washington and Sunderland WestSharon HodgsonLabour
20152010Hastings and RyeAmber RuddConservative
20152010Northamptonshire SouthAndrea LeadsomConservative
20152010Wyre and Preston NorthBen WallaceConservative
20152010Hampshire EastDamian HindsConservative
20152010CongletonFiona BruceConservative
20152010Staffordshire SouthGavin WilliamsonConservative
20152010Weaver ValeGraham EvansConservative
20152010Staffordshire MoorlandsKaren BradleyConservative
20152010Selby and AinstyNigel AdamsConservative
20152010Denton and ReddishAndrew GwynneLabour
20152010Worsley and Eccles SouthBarbara KeeleyLabour
20152010CopelandJamie ReedLabour
20152010Ellesmere Port and NestonJustin MaddersLabour
20152010WindsorAdam AfriyieConservative
20152010GraveshamAdam HollowayConservative
20152010GuildfordAnne MiltonConservative
20152010GosportCaroline DinenageConservative
20152010Portsmouth SouthFlick DrummondConservative
20152010Meon ValleyGeorge HollingberyConservative
20152010Tunbridge WellsGreg ClarkConservative
20152010Surrey South WestJeremy HuntConservative
20152010Surrey HeathMichael GoveConservative
20152010Grantham and StamfordNick BolesConservative
20152010Portsmouth NorthPenny MordauntConservative
20152010Gillingham and RainhamRehman ChishtiConservative
20152010Ealing Central and ActonRupa HuqLabour
20152010Swindon NorthJustin TomlinsonConservative
20152010IslwynChris EvansLabour
20152010Bristol EastKerry McCarthyLabour
20152010TamworthChris PincherConservative
20152010StaffordJeremy LefroyConservative
20152010Kenilworth and SouthamJeremy WrightConservative
20152010Wyre ForestMark GarnierConservative
20152010RugbyMark PawseyConservative
20152010LudlowPhilip DunneConservative
20152010Dudley NorthIan AustinLabour
20152010Birmingham Hodge HillLiam ByrneLabour
20152010Wolverhampton South EastPat McFaddenLabour
20152010Stoke-on-Trent SouthRob FlelloLabour
20152010Elmet and RothwellAlec ShelbrookeConservative
20152010Brigg and GooleAndrew PercyConservative
20152010ThurrockJackie Doyle-PriceConservative
20152010York OuterJulian SturdyConservative
20152010ErewashMaggie ThroupConservative
20152010CleethorpesMartin VickersConservative
20152010Penistone and StocksbridgeAngela SmithLabour
20152010Doncaster NorthEd MilibandLabour
20152010WakefieldMary CreaghLabour
20152010Leeds North WestGreg MulhollandLiberal Democrats
20152010Sheffield HallamNick CleggLiberal Democrats
20152010FoyleMark DurkanSDLP
20152010Fermanagh and South TyroneTom ElliottUlster Unionist Party
20152010Dumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleDavid MundellConservative
20152010Na h-Eileanan an Iar (Western Isles)Angus MacNeilSNP
20152010Dunfermline and West FifeDouglas ChapmanSNP
20152010AberconwyGuto BebbConservative
20152010BracknellPhillip LeeConservative
20152010Newport EastJessica MordenLabour
20152010BridgendMadeleine MoonLabour
20152010LlanelliNia GriffithLabour
20152010WorkingtonSue HaymanLabour
20152010Leicestershire North WestAndrew BridgenConservative
20152010Bexhill and BattleHuw MerrimanConservative
20152010SherwoodMark SpencerConservative
20152010Northampton NorthMichael EllisConservative
20152010Amber ValleyNigel MillsConservative
20152010Sleaford and North HykehamStephen PhillipsConservative
20152010AshfieldGloria De PieroLabour
20152010Nottingham SouthLilian GreenwoodLabour
20152010Leicester WestLiz KendallLabour
20152010ChesterfieldToby PerkinsLabour
20152010IpswichBen GummerConservative
20152010Norwich NorthChloe SmithConservative
20152010Suffolk Central and Ipswich NorthDan PoulterConservative
20152010Suffolk WestMatt HancockConservative
20152010Worcestershire MidNigel HuddlestonConservative
20152010Castle PointRebecca HarrisConservative
20152010WatfordRichard HarringtonConservative
20152010StevenageStephen McPartlandConservative
20152010Suffolk CoastalTherese CoffeyConservative
20152010ColchesterWill QuinceConservative
20152010Luton SouthGavin ShukerLabour
20152010BeckenhamBob StewartConservative
20152010Croydon SouthChris PhilpConservative
20152010Croydon CentralGavin BarwellConservative
20152010Faversham and Kent MidHelen WhatelyConservative
20152010OrpingtonJo JohnsonConservative
20152010Richmond ParkZac GoldsmithConservative
20152010StreathamChuka UmunnaLabour
20152010Lewisham EastHeidi AlexanderLabour
20152010Bethnal Green and BowRushanara AliLabour
20152010WalthamstowStella CreasyLabour
20152010Erith and ThamesmeadTeresa PearceLabour
20152010Ealing SouthallVirendra SharmaLabour
20152010Berwick-upon-TweedAnne-Marie TrevelyanConservative
20152010Stockton SouthJames WhartonConservative
20152010Stockton NorthAlex CunninghamLabour
20152010Houghton and Sunderland SouthBridget PhillipsonLabour
20152010Newcastle upon Tyne NorthCatherine McKinnellLabour
20152010Newcastle upon Tyne CentralChi OnwurahLabour
20152010EasingtonGrahame MorrisLabour
20152010WansbeckIan LaveryLabour
20152010GatesheadIan MearnsLabour
20152010DarlingtonJenny ChapmanLabour
20152010Sunderland CentralJulie ElliottLabour
20152010Tyneside NorthMary GlindonLabour
20152010Durham North WestPat GlassLabour
20152010SedgefieldPhil WilsonLabour
20152010Middlesbrough South and Cleveland EastTom BlenkinsopLabour
20152010PendleAndrew StephensonConservative
20152010Bolton WestChris GreenConservative
20152010Warrington SouthDavid MowatConservative
20152010Crewe and NantwichEdward TimpsonConservative
20152010Rossendale and DarwenJake BerryConservative
20152010CarlisleJohn StevensonConservative
20152010Penrith and The BorderRory StewartConservative
20152010Ribble SouthSeema KennedyConservative
20152010Wirral SouthAlison McGovernLabour
20152010Sefton CentralBill EstersonLabour
20152010Lancaster and FleetwoodCat SmithLabour
20152010HyndburnGraham JonesLabour
20152010Barrow and FurnessJohn WoodcockLabour
20152010Stalybridge and HydeJonathan ReynoldsLabour
20152010BurnleyJulie CooperLabour
20152010WiganLisa NandyLabour
20152010Liverpool WavertreeLuciana BergerLabour
20152010Manchester CentralLucy PowellLabour
20152010RochdaleSimon DanczukLabour
20152010Liverpool WaltonSteve RotheramLabour
20152010MakerfieldYvonne FovargueLabour
20152010Reading WestAlok SharmaConservative
20152010Esher and WaltonDominic RaabConservative
20152010CharnwoodEdward ArgarConservative
20152010Maidstone and The WealdHelen GrantConservative
20152010HenleyJohn HowellConservative
20152010Oxford West and AbingdonNicola BlackwoodConservative
20152010Southampton ItchenRoyston SmithConservative
20152010Surrey EastSam GyimahConservative
20152010Brighton KemptownSimon KirbyConservative
20152010WycombeSteve BakerConservative
20152010WinchesterSteve BrineConservative
20152010Chatham and AylesfordTracey CrouchConservative
20152010BuckinghamJohn BercowSpeaker
20152010Newton AbbotAnne Marie MorrisConservative
20152010Bristol North WestCharlotte LeslieConservative
20152010KingswoodChris SkidmoreConservative
20152010DevizesClaire PerryConservative
20152010St IvesDerek ThomasConservative
20152010Camborne and RedruthGeorge EusticeConservative
20152010Devon CentralMel StrideConservative
20152010Plymouth Sutton and DevonportOliver ColvileConservative
20152010Dorset SouthRichard DraxConservative
20152010GloucesterRichard GrahamConservative
20152010Truro and FalmouthSarah NewtonConservative
20152010TotnesSarah WollastonConservative
20152010Cornwall South EastSheryll MurrayConservative
20152010Halesowen and Rowley RegisJames MorrisConservative
20152010Hereford and South HerefordshireJesse NormanConservative
20152010TorbayKevin FosterConservative
20152010NuneatonMarcus JonesConservative
20152010NewarkRobert JenrickConservative
20152010WorcesterRobin WalkerConservative
20152010BromsgroveSajid JavidConservative
20152010Wolverhampton North EastEmma ReynoldsLabour
20152010Birmingham ErdingtonJack DromeyLabour
20152010Stoke-on-Trent NorthRuth SmeethLabour
20152010Birmingham LadywoodShabana MahmoodLabour
20152010Stoke-on-Trent CentralTristram HuntLabour
20152010Calder ValleyCraig WhittakerConservative
20152010Colne ValleyJason McCartneyConservative
20152010Skipton and RiponJulian SmithConservative
20152010ChippenhamMichelle DonelanConservative
20152010Oldham East and SaddleworthDebbie AbrahamsLabour
20152010Hull EastKarl TurnerLabour
20152010ScunthorpeNic DakinLabour
20152010Sheffield CentralPaul BlomfieldLabour
20152010Antrim NorthIan Paisley JrDUP
20152010StrangfordJim ShannonDUP
20152010Down SouthMargaret RitchieSDLP
20152010Leicestershire SouthAlberto CostaConservative
20152010Edinburgh SouthIan MurrayLabour
20152010Banff and BuchanEilidh WhitefordSNP
20152010East LothianGeorge KerevanSNP
20152010FalkirkJohn McNallySNP
20152010Motherwell and WishawMarion FellowsSNP
20152010Ayrshire North and ArranPatricia GibsonSNP
20152010Glasgow NorthPatrick GradySNP
20152010EddisburyAntoinette SandbachConservative
20152010GowerByron DaviesConservative
20152010LewesMaria CaulfieldConservative
20152010Carmarthen West and Pembrokeshire SouthSimon HartConservative
20152010Blaenau GwentNick SmithLabour
20152010PontypriddOwen SmithLabour
20152010Clwyd SouthSusan Elan JonesLabour
20152010Carmarthen East and DinefwrJonathan EdwardsPlaid Cymru
20152010Northampton SouthDavid MackintoshConservative
20152010Boston and SkegnessMatt WarmanConservative
20152010CorbyTom PursgloveConservative
20152010Leicester SouthJonathan AshworthLabour
20152010Cambridgeshire SouthHeidi AllenConservative
20152010HertsmereOliver DowdenConservative
20152010Norwich SouthClive LewisLabour
20152010Kingston and SurbitonJames BerryConservative
20152010Sutton and CheamPaul ScullyConservative
20152010TwickenhamTania MathiasConservative
20152010Dulwich and West NorwoodHelen HayesLabour
20152010EdmontonKate OsamorLabour
20152010Holborn and St PancrasKeir StarmerLabour
20152010Greenwich and WoolwichMatthew PennycookLabour
20152010Bermondsey and Old SouthwarkNeil CoyleLabour
20152010Feltham and HestonSeema MalhotraLabour
20152010Croydon NorthSteve ReedLabour
20152010Hampstead and KilburnTulip SiddiqLabour
20152010Lewisham DeptfordVicky FoxcroftLabour
20152010Ilford NorthWes StreetingLabour
20152010MiddlesbroughAndy McDonaldLabour
20152010RedcarAnna TurleyLabour
20152010BlaydonDave AndersonLabour
20152010South ShieldsEmma Lewell-BuckLabour
20152010CheadleMary RobinsonConservative
20152010Hazel GroveWilliam WraggConservative
20152010Ashton under LyneAngela RaynerLabour
20152010Chester, City ofChris MathesonLabour
20152010St Helens NorthConor McGinnLabour
20152010Manchester WithingtonJeff SmithLabour
20152010BlackburnKate HollernLabour
20152010Heywood and MiddletonLiz McInnesLabour
20152010Wirral WestMargaret GreenwoodLabour
20152010St Helens South and WhistonMarie RimmerLabour
20152010Wythenshawe and Sale EastMike KaneLabour
20152010BootlePeter DowdLabour
20152010Salford and EcclesRebecca Long-BaileyLabour
20152010HavantAlan MakConservative
20152010EastbourneCaroline AnsellConservative
20152010Rochester and StroodKelly TolhurstConservative
20152010WealdenNus GhaniConservative
20152010Hampshire North EastRanil JayawardenaConservative
20152010Somerton and FromeDavid WarburtonConservative
20152010WellsJames HeappeyConservative
20152010Plymouth Moor ViewJohnny MercerConservative
20152010Thornbury and YateLuke HallConservative
20152010YeovilMarcus FyshConservative
20152010Dorset Mid and Poole NorthMichael TomlinsonConservative
20152010Taunton DeaneRebecca PowConservative
20152010Cornwall NorthScott MannConservative
20152010St Austell and NewquaySteve DoubleConservative
20152010Bristol WestThangam DebbonaireLabour
20152010Warwickshire NorthCraig TraceyConservative
20152010SolihullJulian KnightConservative
20152010TelfordLucy AllanConservative
20152010Coventry North EastColleen FletcherLabour
20152010Birmingham YardleyJess PhillipsLabour
20152010Morley and OutwoodAndrea JenkynsConservative
20152010Thirsk and MaltonKevin HollinrakeConservative
20152010RichmondRishi SunakConservative
20152010Barnsley CentralDan JarvisLabour
20152010Sheffield Brightside and HillsboroughHarry HarphamLabour
20152010HalifaxHolly LynchLabour
20152010Bradford EastImran HussainLabour
20152010Batley and SpenJo CoxLabour
20152010Bradford SouthJudith CumminsLabour
20152010Sheffield HeeleyLouise HaighLabour
20152010Great GrimsbyMelanie OnnLabour
20152010Bradford WestNaz ShahLabour
20152010DewsburyPaula SherriffLabour
20152010York CentralRachael MaskellLabour
20152010Leeds EastRichard BurgonLabour
20152010RotherhamSarah ChampionLabour
20152010Newry and ArmaghMickey BradySinn Féin
20152010Belfast WestPaul MaskeySinn Féin
20152010Antrim SouthDanny KinahanUlster Unionist Party
20152010GordonAlex SalmondSNP
20152010Kilmarnock and LoudounAlan BrownSNP
20152010Glasgow CentralAlison ThewlissSNP
20152010Lanark and Hamilton EastAngela CrawleySNP
20152010Aberdeen SouthCallum McCaigSNP
20152010Glasgow North WestCarol MonaghanSNP
20152010Dundee WestChris LawSNP
20152010Ayr Carrick and CumnockCorri WilsonSNP
20152010Edinburgh North and LeithDeidre BrockSNP
20152010Paisley and Renfrewshire NorthGavin NewlandsSNP
20152010LivingstonHannah BardellSNP
20152010Dunbartonshire EastJohn NicolsonSNP
20152010Aberdeen NorthKirsty BlackmanSNP
20152010East Kilbride, Strathaven and LesmahagowLisa CameronSNP
20152010Rutherglen and Hamilton WestMargaret FerrierSNP
20152010Dunbartonshire WestMartin DochertySNP
20152010Paisley and Renfrewshire SouthMhairi BlackSNP
20152010Edinburgh WestMichelle ThomsonSNP
20152010Glasgow EastNatalie McGarrySNP
20152010Airdrie and ShottsNeil GraySNP
20152010Caithness Sutherland and Easter RossPaul MonaghanSNP
20152010GlenrothesPeter GrantSNP
20152010Coatbridge, Chryston and BellshillPhil BoswellSNP
20152010Ayrshire CentralPhilippa WhitfordSNP
20152010Dumfries and GallowayRichard ArklessSNP
20152010InverclydeRonnie CowanSNP
20152010Fife North EastStephen GethinsSNP
20152010StirlingSteven PatersonSNP
20152010Glasgow SouthStewart McDonaldSNP
20152010Aberdeenshire West and KincardineStuart DonaldsonSNP
20152010Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastStuart McDonaldSNP
20152010Ochil and South PerthshireTasmina Ahmed-SheikhSNP
20152010Brecon and RadnorshireChristopher DaviesConservative
20152010Cardiff NorthCraig WilliamsConservative
20152010Vale of ClwydJames DaviesConservative
20152010Swansea EastCarolyn HarrisLabour
20152010NeathChristina ReesLabour
20152010Cardiff CentralJo StevensLabour
20152010TorfaenNick Thomas-SymondsLabour
20152010AberavonStephen KinnockLabour
20152010Dwyfor MeirionnyddLiz Saville RobertsPlaid Cymru
20152010Derby NorthAmanda SollowayConservative
20152010Louth and HorncastleVictoria AtkinsConservative
20152010Bury St EdmundsJo ChurchillConservative
20152010Cambridgeshire South EastLucy FrazerConservative
20152010KensingtonVictoria BorwickConservative
20152010Hornsey and Wood GreenCatherine WestLabour
20152010Brentford and IsleworthRuth CadburyLabour
20152010EastleighMims DaviesConservative
20152010Tonbridge and MallingTom TugendhatConservative
20152010BanburyVictoria PrentisConservative
20152010HovePeter KyleLabour
20152010BathBen HowlettConservative
20152010Devon NorthPeter Heaton-JonesConservative
20152010Cannock ChaseAmanda MillingConservative
20152010Dudley SouthMike WoodConservative
20152010Belfast EastGavin RobinsonDUP
20152010Berwickshire, Roxburgh and SelkirkCalum KerrSNP
20152010Inverness Nairn Badenoch and StrathspeyDrew HendrySNP
20152010Edinburgh South WestJoanna CherrySNP
20152010Renfrewshire EastKirsten OswaldSNP
20152010Linlithgow and East FalkirkMartyn DaySNP
20152010MidlothianOwen ThompsonSNP
20152010Cardiff South and PenarthStephen DoughtyLabour
20152010CheltenhamAlex ChalkConservative
20152010Bristol SouthKarin SmythLabour
20152010Merthyr Tydfil and RhymneyGerald JonesLabour
20152010Manchester GortonGerald KaufmanLabour
20152010RushcliffeKenneth ClarkeConservative
20152010Walsall NorthDavid WinnickLabour
20152010Oldham West and RoytonMichael MeacherLabour
20152010BirkenheadFrank FieldLabour
20152010BolsoverDennis SkinnerLabour
20152010WarleyJohn SpellarLabour
20152010Saffron WaldenAlan HaselhurstConservative
20152010West Bromwich WestAdrian BaileyLabour
20152010Belfast SouthAlasdair McDonnellSDLP
20152010Cynon ValleyAnn ClwydLabour
20152010Worthing WestPeter BottomleyConservative
20152010Hitchin and HarpendenPeter LilleyConservative
20152010GainsboroughEdward LeighConservative
20152010HuddersfieldBarry SheermanLabour
20152010Sheffield South EastClive BettsLabour
20152010Kirkcaldy and CowdenbeathRoger MullinSNP
20152010Newport WestPaul FlynnLabour
20152010Southend WestDavid AmessConservative
20152010Bexleyheath and CrayfordDavid EvennettConservative
20152010Liverpool RiversideLouise EllmanLabour
20152010Southampton TestAlan WhiteheadLabour
20152010Coventry North WestGeoffrey RobinsonLabour
20152010Sussex MidNicholas SoamesConservative
20152010Derby SouthMargaret BeckettLabour
20152010GedlingVernon CoakerLabour
20152010Norfolk North WestHenry BellinghamConservative
20152010Luton NorthKelvin HopkinsLabour
20152010Bromley and ChislehurstBob NeillConservative
20152010Camberwell and PeckhamHarriet HarmanLabour
20152010Leeds CentralHilary BennLabour
20152010Islington NorthJeremy CorbynLabour
20152010Lewisham West and PengeJim DowdLabour
20152010Hayes and HarlingtonJohn McDonnellLabour
20152010VauxhallKate HoeyLabour
20152010Leicester EastKeith VazLabour
20152010Ilford SouthMike GapesLabour
20152010Sutton ColdfieldAndrew MitchellConservative
20152010CanterburyJulian BrazierConservative
20152010SevenoaksMichael FallonConservative
20152010Newcastle upon Tyne EastNick BrownLabour
20152010Bedfordshire North EastAlistair BurtConservative
20152010DelynDavid HansonLabour
20152010Lancashire WestRosie CooperLabour
20152010ChristchurchChristopher ChopeConservative
20152010Thanet NorthRoger GaleConservative
20152010Oxford EastAndrew SmithLabour
20152010AldershotGerald HowarthConservative
20152010Derbyshire DalesPatrick McLoughlinConservative
20152010Warrington NorthHelen JonesLabour
20152010Birmingham Hall GreenRoger GodsiffLabour
20152010Rother ValleyKevin BarronLabour
20152010BosworthDavid TredinnickConservative
20152010New Forest EastJulian LewisConservative
20152010ChelmsfordSimon BurnsConservative
20152010South Holland and The DeepingsJohn HayesConservative
20152010MansfieldAlan MealeLabour
20152010Nottingham NorthGraham AllenLabour
20152010AylesburyDavid LidingtonConservative
20152010BeaconsfieldDominic GrieveConservative
20152010Hertfordshire North EastOliver HealdConservative
20152010Dorset WestOliver LetwinConservative
20152010Hackney North and Stoke NewingtonDiane AbbottLabour
20152010Swansea WestGeraint DaviesLabour
20152010Mitcham and MordenSiobhain McDonaghLabour
20152010Walsall SouthValerie VazLabour
20152010LichfieldMichael FabricantConservative
20152010Blyth ValleyRonnie CampbellLabour
20152010TewkesburyLaurence RobertsonConservative
20152010StockportAnn CoffeyLabour
20152010Bolton North EastDavid CrausbyLabour
20152010KnowsleyGeorge HowarthLabour
20152010WokinghamJohn RedwoodConservative
20152010StoneBill CashConservative
20152010Birmingham NorthfieldRichard BurdenLabour
20152010Rutland and MeltonAlan DuncanConservative
20152010Haltemprice and HowdenDavid DavisConservative
20152010HarboroughEdward GarnierConservative
20152010Chingford and Woodford GreenIain Duncan SmithConservative
20152010Harwich and North EssexBernard JenkinConservative
20152010Epping ForestEleanor LaingConservative
20152010Somerset NorthLiam FoxConservative
20152010Orkney and ShetlandAlistair CarmichaelLiberal Democrats
20152010Argyll and ButeBrendan O’HaraSNP
20152010New Forest WestDesmond SwayneConservative
20152010Ribble ValleyNigel EvansConservative
20152010MeridenCaroline SpelmanConservative
20152010Brentwood and OngarEric PicklesConservative
20152010MaldonJohn WhittingdaleConservative
20152010Edinburgh EastTommy SheppardSNP
20152010Norfolk NorthNorman LambLiberal Democrats
20152010Isle of WightAndrew TurnerConservative
20152010Harrow EastBob BlackmanConservative
20152010AshfordDamian GreenConservative
20152010Hertford and StortfordMark PriskConservative
20152010Mole ValleyPaul BeresfordConservative
20152010ElthamClive EffordLabour
20152010West HamLyn BrownLabour
20152010Carshalton and WallingtonTom BrakeLiberal Democrats
20152010ChichesterAndrew TyrieConservative
20152010Scarborough and WhitbyRobert GoodwillConservative
20152010MaidenheadTheresa MayConservative
20152010Westmorland and LonsdaleTim FarronLiberal Democrats
20152010WallaseyAngela EagleLabour
20152010Blackpool SouthGordon MarsdenLabour
20152010Garston and HalewoodMaria EagleLabour
20152010Chesham and AmershamCheryl GillanConservative
20152010Brighton PavilionCaroline LucasGreen Party
20152010Thanet SouthCraig MackinlayConservative
20152010Devon South WestGary StreeterConservative
20152010Cotswolds, TheGeoffrey Clifton-BrownConservative
20152010BroadlandKeith SimpsonConservative
20152010ReigateCrispin BluntConservative
20152010Bognor Regis and LittlehamptonNick GibbConservative
20152010PooleRobert SymsConservative
20152010Coventry SouthJim CunninghamLabour
20152010StroudNeil CarmichaelConservative
20152010Worthing East and ShorehamTim LoughtonConservative
20152010Leeds North EastFabian HamiltonLabour
20152010Wentworth and DearneJohn HealeyLabour
20152010Belfast NorthNigel DoddsDUP
20152010Antrim EastSammy WilsonDUP
20152010Ulster MidFrancie MolloySinn Féin
20152010RomfordAndrew RosindellConservative
20152010Wiltshire NorthJames GrayConservative
20152010Dundee EastStewart HosieSNP
20152010Shropshire NorthOwen PatersonConservative
20152010WellingboroughPeter BoneConservative
20152010DaventryChris Heaton-HarrisConservative
20152010MacclesfieldDavid RutleyConservative
20152010Basildon and BillericayJohn BaronConservative
20152010CambridgeDaniel ZeichnerLabour
20152010Welwyn HatfieldGrant ShappsConservative
20152010Weston-Super-MareJohn PenroseConservative
20152010Cities of London and WestminsterMark FieldConservative
20152010Rayleigh and WickfordMark FrancoisConservative
20152010Stratford-on-AvonNadhim ZahawiConservative
20152010KetteringPhilip HolloboneConservative
20152010Norfolk SouthRichard BaconConservative
20152010PeterboroughStewart JacksonConservative
20152010Brent NorthBarry GardinerLabour
20152010Harrow WestGareth ThomasLabour
20152010Poplar and LimehouseJim FitzpatrickLabour
20152010Enfield NorthJoan RyanLabour
20152010Leyton and WansteadJohn CryerLabour
20152010Westminster NorthKaren BuckLabour
20152010Stretford and UrmstonKate GreenLabour
20152010BarkingMargaret HodgeLabour
20152010Ealing NorthStephen PoundLabour
20152010East HamStephen TimmsLabour
20152010Liverpool West DerbyStephen TwiggLabour
20152010Bedfordshire South WestAndrew SelousConservative
20152010Arundel and South DownsNick HerbertConservative
20152010TynemouthAlan CampbellLabour
20152010JarrowStephen HepburnLabour
20152010Herefordshire NorthBill WigginConservative
20152010Epsom and EwellChris GraylingConservative
20152010Altrincham and Sale WestGraham BradyConservative
20152010WokingJonathan LordConservative
20152010Hampshire North WestKit MalthouseConservative
20152010Reading EastRob WilsonConservative
20152010Cambridgeshire North EastSteve BarclayConservative
20152010HaltonDerek TwiggLabour
20152010Blackley and BroughtonGraham StringerLabour
20152010Bury SouthIvan LewisLabour
20152010ChorleyLindsay HoyleLabour
20152010HuntingdonJonathan DjanoglyConservative
20152010Runnymede and WeybridgePhilip HammondConservative
20152010NewburyRichard BenyonConservative
20152010RhonddaChris BryantLabour
20152010SloughFiona MactaggartLabour
20152010Newcastle-under-LymePaul FarrellyLabour
20152010WantageEd VaizeyConservative
20152010HexhamGuy OppermanConservative
20152010Bridgwater and West SomersetIan Liddell-GraingerConservative
20152010ExeterBen BradshawLabour
20152010WitneyDavid CameronConservative
20152010Cambridgeshire North WestShailesh VaraConservative
20152010WimbledonStephen HammondConservative
20152010Birmingham EdgbastonGisela StuartLabour
20152010WrexhamIan LucasLabour
20152010Birmingham Selly OakSteve McCabeLabour
20152010Bury NorthDavid NuttallConservative
20152010BatterseaJane EllisonConservative
20152010Hull West and HessleAlan JohnsonLabour
20152010Don ValleyCaroline FlintLabour
20152010Nottingham EastChris LeslieLabour
20152010HemsworthJon TrickettLabour
20152010Doncaster CentralRosie WintertonLabour
20152010Normanton, Pontefract and CastlefordYvette CooperLabour
20152010Londonderry EastGregory CampbellDUP
20152010Tyrone WestPat DohertySinn Féin
20152010Lagan ValleyJeffrey DonaldsonDUP
20152010Devon EastHugo SwireConservative
20152010Somerset North EastJacob Rees-MoggConservative
20152010Ross Skye and LochaberIan BlackfordSNP
20152010Vale of GlamorganAlun CairnsConservative
20152010Uxbridge and South RuislipBoris JohnsonConservative
20152010MonmouthDavid DaviesConservative
20152010Clwyd WestDavid JonesConservative
20152010MontgomeryshireGlyn DaviesConservative
20152010HorshamJeremy QuinConservative
20152010RedditchKaren LumleyConservative
20152010Tiverton and HonitonNeil ParishConservative
20152010Swindon SouthRobert BucklandConservative
20152010Dorset NorthSimon HoareConservative
20152010PudseyStuart AndrewConservative
20152010CeredigionMark WilliamsLiberal Democrats
20102010Great YarmouthBrandon LewisConservative
20102010NewarkPatrick MercerConservative
20102010Derbyshire MidPauline LathamConservative
20102010BassetlawJohn MannLabour
20102010DoverCharlie ElphickeConservative
20102010Sittingbourne and SheppeyGordon HendersonConservative
20102010Beverley and HoldernessGraham StuartConservative
20102010Ilford NorthLee ScottConservative
20102010Hemel HempsteadMike PenningConservative
20102010HarlowRobert HalfonConservative
20102010Hull NorthDiana JohnsonLabour
20102010Cornwall NorthDan RogersonLiberal Democrats
20102010ChippenhamDuncan HamesLiberal Democrats
20102010WellsTessa MuntLiberal Democrats
20102010Hornchurch and UpminsterAngela WatkinsonConservative
20102010BroxbourneCharles WalkerConservative
20102010Shrewsbury and AtchamDaniel KawczynskiConservative
20102010Enfield SouthgateDavid BurrowesConservative
20102010Hertfordshire South WestDavid GaukeConservative
20102010DartfordGareth JohnsonConservative
20102010Uxbridge and South RuislipJohn RandallConservative
20102010PutneyJustine GreeningConservative
20102010HoveMike WeatherleyConservative
20102010LoughboroughNicky MorganConservative
20102010TottenhamDavid LammyLabour
20102010Dagenham and RainhamJon CruddasLabour
20102010Brent CentralSarah TeatherLiberal Democrats
20102010ClactonDouglas CarswellConservative
20102010South ShieldsDavid MilibandLabour
20102010Durham NorthKevan JonesLabour
20102010Morecambe and LunesdaleDavid MorrisConservative
20102010TattonGeorge OsborneConservative
20102010EddisburyStephen O’BrienConservative
20102010Bournemouth EastTobias EllwoodConservative
20102010LeighAndy BurnhamLabour
20102010Ashton under LyneDavid HeyesLabour
20102010PrestonMark HendrickLabour
20102010WorkingtonTony CunninghamLabour
20102010SouthportJohn PughLiberal Democrats
20102010Romsey and Southampton NorthCaroline NokesConservative
20102010Bournemouth WestConor BurnsConservative
20102010CrawleyHenry SmithConservative
20102010Faversham and Kent MidHugh RobertsonConservative
20102010Milton Keynes SouthIain StewartConservative
20102010Rochester and StroodMark RecklessConservative
20102010Islington South and FinsburyEmily ThornberryLabour
20102010EastbourneStephen LloydLiberal Democrats
20102010Wiltshire South WestAndrew MurrisonConservative
20102010Devon West and TorridgeGeoffrey CoxConservative
20102010Filton and Bradley StokeJack LoprestiConservative
20102010SalisburyJohn GlenConservative
20102010Forest of DeanMark HarperConservative
20102010Dorset Mid and Poole NorthAnnette BrookeLiberal Democrats
20102010BurtonAndrew GriffithsConservative
20102010Warwick and LeamingtonChris WhiteConservative
20102010Derbyshire SouthHeather WheelerConservative
20102010BasingstokeMaria MillerConservative
20102010Milton Keynes NorthMark LancasterConservative
20102010Wrekin, TheMark PritchardConservative
20102010TelfordDavid WrightLabour
20102010Birmingham Perry BarrKhalid MahmoodLabour
20102010West Bromwich EastTom WatsonLabour
20102010SolihullLorely BurtLiberal Democrats
20102010Harrogate and KnaresboroughAndrew JonesConservative
20102010Yorkshire EastGreg KnightConservative
20102010Rochford and Southend EastJames DuddridgeConservative
20102010KeighleyKris HopkinsConservative
20102010Norfolk South WestLiz TrussConservative
20102010HendonMatthew OffordConservative
20102010ShipleyPhilip DaviesConservative
20102010Sheffield HeeleyMeg MunnLabour
20102010Barnsley EastMichael DugherLabour
20102010Dunbartonshire EastJo SwinsonLiberal Democrats
20102010Upper BannDavid SimpsonDUP
20102010Newry and ArmaghConor MurphySinn Féin
20102010Fermanagh and South TyroneMichelle GildernewSinn Féin
20102010Down NorthLady HermonIndependent
20102010FyldeMark MenziesConservative
20102010Glasgow NorthAnn McKechinLabour
20102010InverclydeDavid CairnsLabour
20102010MidlothianDavid HamiltonLabour
20102010FalkirkEric JoyceLabour
20102010Paisley and Renfrewshire NorthJim SheridanLabour
20102010Glasgow North WestJohn RobertsonLabour
20102010Dunfermline and West FifeThomas DochertyLabour
20102010Glasgow SouthTom HarrisLabour
20102010Caithness Sutherland and Easter RossJohn ThursoLiberal Democrats
20102010MorayAngus RobertsonSNP
20102010AngusMike WeirSNP
20102010Perth and North PerthshirePete WishartSNP
20102010Preseli PembrokeshireStephen CrabbConservative
20102010Ynys MonAlbert OwenLabour
20102010Merthyr Tydfil and RhymneyDai HavardLabour
20102010OgmoreHuw Irranca-DaviesLabour
20102010AberavonHywel FrancisLabour
20102010Cardiff WestKevin BrennanLabour
20102010Alyn and DeesideMark TamiLabour
20102010CaerphillyWayne DavidLabour
20102010Cardiff CentralJenny WillottLiberal Democrats
20102010Brecon and RadnorshireRoger WilliamsLiberal Democrats
20102010ArfonHywel WilliamsPlaid Cymru
20102010High PeakAndrew BinghamConservative
20102010BroxtoweAnna SoubryConservative
20102010Northampton SouthBrian BinleyConservative
20102010Folkestone and HytheDamian CollinsConservative
20102010LincolnKarl McCartneyConservative
20102010WithamPriti PatelConservative
20102010Derbyshire North EastNatascha EngelLabour
20102010St AlbansAnne MainConservative
20102010Norfolk MidGeorge FreemanConservative
20102010Bedfordshire MidNadine DorriesConservative
20102010WaveneyPeter AldousConservative
20102010BedfordRichard FullerConservative
20102010CambridgeJulian HuppertLiberal Democrats
20102010Chelsea and FulhamGreg HandsConservative
20102010Old Bexley and SidcupJames BrokenshireConservative
20102010SpelthorneKwasi KwartengConservative
20102010StourbridgeMargot JamesConservative
20102010Finchley and Golders GreenMike FreerConservative
20102010Ruislip, Northwood and PinnerNick HurdConservative
20102010Blackpool North and CleveleysPaul MaynardConservative
20102010Basildon South and East ThurrockStephen MetcalfeConservative
20102010Chipping BarnetTheresa VilliersConservative
20102010HammersmithAndy SlaughterLabour
20102010Hackney South and ShoreditchMeg HillierLabour
20102010Leeds WestRachel ReevesLabour
20102010TootingSadiq KhanLabour
20102010Bolton South EastYasmin QureshiLabour
20102010Worcestershire WestHarriett BaldwinConservative
20102010Bishop AucklandHelen GoodmanLabour
20102010HartlepoolIain WrightLabour
20102010Durham, City OfRoberta Blackman-WoodsLabour
20102010Washington and Sunderland WestSharon HodgsonLabour
20102010RedcarIan SwalesLiberal Democrats
20102010Hastings and RyeAmber RuddConservative
20102010Northamptonshire SouthAndrea LeadsomConservative
20102010Wyre and Preston NorthBen WallaceConservative
20102010Hampshire EastDamian HindsConservative
20102010Wirral WestEsther McVeyConservative
20102010CongletonFiona BruceConservative
20102010Staffordshire SouthGavin WilliamsonConservative
20102010Weaver ValeGraham EvansConservative
20102010Staffordshire MoorlandsKaren BradleyConservative
20102010Ribble SouthLorraine FullbrookConservative
20102010Selby and AinstyNigel AdamsConservative
20102010Denton and ReddishAndrew GwynneLabour
20102010Worsley and Eccles SouthBarbara KeeleyLabour
20102010CopelandJamie ReedLabour
20102010Manchester WithingtonJohn LeechLiberal Democrats
20102010WindsorAdam AfriyieConservative
20102010GraveshamAdam HollowayConservative
20102010GuildfordAnne MiltonConservative
20102010GosportCaroline DinenageConservative
20102010Meon ValleyGeorge HollingberyConservative
20102010Tunbridge WellsGreg ClarkConservative
20102010Surrey South WestJeremy HuntConservative
20102010Surrey HeathMichael GoveConservative
20102010Grantham and StamfordNick BolesConservative
20102010Portsmouth NorthPenny MordauntConservative
20102010Gillingham and RainhamRehman ChishtiConservative
20102010Swindon NorthJustin TomlinsonConservative
20102010Plymouth Moor ViewAlison SeabeckLabour
20102010IslwynChris EvansLabour
20102010Bristol EastKerry McCarthyLabour
20102010TamworthChris PincherConservative
20102010StaffordJeremy LefroyConservative
20102010Kenilworth and SouthamJeremy WrightConservative
20102010Wyre ForestMark GarnierConservative
20102010RugbyMark PawseyConservative
20102010Wolverhampton South WestPaul UppalConservative
20102010LudlowPhilip DunneConservative
20102010Dudley NorthIan AustinLabour
20102010Birmingham Hodge HillLiam ByrneLabour
20102010Wolverhampton South EastPat McFaddenLabour
20102010Stoke-on-Trent SouthRob FlelloLabour
20102010Elmet and RothwellAlec ShelbrookeConservative
20102010Brigg and GooleAndrew PercyConservative
20102010ThurrockJackie Doyle-PriceConservative
20102010York OuterJulian SturdyConservative
20102010CleethorpesMartin VickersConservative
20102010Penistone and StocksbridgeAngela SmithLabour
20102010Morley and OutwoodEd BallsLabour
20102010Doncaster NorthEd MilibandLabour
20102010HalifaxLinda RiordanLabour
20102010WakefieldMary CreaghLabour
20102010Leeds North WestGreg MulhollandLiberal Democrats
20102010Sheffield HallamNick CleggLiberal Democrats
20102010Belfast EastNaomi LongAlliance
20102010FoyleMark DurkanSDLP
20102010Dumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleDavid MundellConservative
20102010Ochil and South PerthshireGordon BanksLabour
20102010Dundee WestJim McGovernLabour
20102010Inverness Nairn Badenoch and StrathspeyDanny AlexanderLiberal Democrats
20102010Edinburgh WestMike CrockartLiberal Democrats
20102010Na h-Eileanan an Iar (Western Isles)Angus MacNeilSNP
20102010AberconwyGuto BebbConservative
20102010BracknellPhillip LeeConservative
20102010Newport EastJessica MordenLabour
20102010BridgendMadeleine MoonLabour
20102010LlanelliNia GriffithLabour
20102010Swansea EastSiân JamesLabour
20102010ErewashJessica LeeConservative
20102010Leicestershire North WestAndrew BridgenConservative
20102010CorbyLouise BagshaweConservative
20102010SherwoodMark SpencerConservative
20102010Northampton NorthMichael EllisConservative
20102010Amber ValleyNigel MillsConservative
20102010Sleaford and North HykehamStephen PhillipsConservative
20102010Derby NorthChris WilliamsonLabour
20102010AshfieldGloria De PieroLabour
20102010Nottingham SouthLilian GreenwoodLabour
20102010Leicester WestLiz KendallLabour
20102010ChesterfieldToby PerkinsLabour
20102010IpswichBen GummerConservative
20102010Norwich NorthChloe SmithConservative
20102010Suffolk Central and Ipswich NorthDan PoulterConservative
20102010Suffolk WestMatt HancockConservative
20102010Castle PointRebecca HarrisConservative
20102010WatfordRichard HarringtonConservative
20102010StevenageStephen McPartlandConservative
20102010Suffolk CoastalTherese CoffeyConservative
20102010Luton SouthGavin ShukerLabour
20102010Norwich SouthSimon WrightLiberal Democrats
20102010Ealing Central and ActonAngie BrayConservative
20102010BeckenhamBob StewartConservative
20102010Croydon CentralGavin BarwellConservative
20102010OrpingtonJo JohnsonConservative
20102010Brentford and IsleworthMary MacleodConservative
20102010Richmond ParkZac GoldsmithConservative
20102010StreathamChuka UmunnaLabour
20102010Lewisham EastHeidi AlexanderLabour
20102010Bethnal Green and BowRushanara AliLabour
20102010WalthamstowStella CreasyLabour
20102010Erith and ThamesmeadTeresa PearceLabour
20102010Ealing SouthallVirendra SharmaLabour
20102010Stockton SouthJames WhartonConservative
20102010Stockton NorthAlex CunninghamLabour
20102010Houghton and Sunderland SouthBridget PhillipsonLabour
20102010Newcastle upon Tyne NorthCatherine McKinnellLabour
20102010Newcastle upon Tyne CentralChi OnwurahLabour
20102010BlaydonDave AndersonLabour
20102010EasingtonGrahame MorrisLabour
20102010WansbeckIan LaveryLabour
20102010GatesheadIan MearnsLabour
20102010DarlingtonJenny ChapmanLabour
20102010Sunderland CentralJulie ElliottLabour
20102010Tyneside NorthMary GlindonLabour
20102010Durham North WestPat GlassLabour
20102010SedgefieldPhil WilsonLabour
20102010Middlesbrough South and Cleveland EastTom BlenkinsopLabour
20102010PendleAndrew StephensonConservative
20102010Warrington SouthDavid MowatConservative
20102010Crewe and NantwichEdward TimpsonConservative
20102010Rossendale and DarwenJake BerryConservative
20102010CarlisleJohn StevensonConservative
20102010Penrith and The BorderRory StewartConservative
20102010Chester, City ofStephen MosleyConservative
20102010Wirral SouthAlison McGovernLabour
20102010Sefton CentralBill EstersonLabour
20102010HyndburnGraham JonesLabour
20102010Barrow and FurnessJohn WoodcockLabour
20102010Stalybridge and HydeJonathan ReynoldsLabour
20102010Bolton WestJulie HillingLabour
20102010WiganLisa NandyLabour
20102010Liverpool WavertreeLuciana BergerLabour
20102010RochdaleSimon DanczukLabour
20102010Liverpool WaltonSteve RotheramLabour
20102010MakerfieldYvonne FovargueLabour
20102010Reading WestAlok SharmaConservative
20102010Esher and WaltonDominic RaabConservative
20102010Maidstone and The WealdHelen GrantConservative
20102010HenleyJohn HowellConservative
20102010Thanet SouthLaura SandysConservative
20102010Oxford West and AbingdonNicola BlackwoodConservative
20102010Surrey EastSam GyimahConservative
20102010Brighton KemptownSimon KirbyConservative
20102010WycombeSteve BakerConservative
20102010WinchesterSteve BrineConservative
20102010Chatham and AylesfordTracey CrouchConservative
20102010BuckinghamJohn BercowSpeaker
20102010Newton AbbotAnne Marie MorrisConservative
20102010Bristol North WestCharlotte LeslieConservative
20102010KingswoodChris SkidmoreConservative
20102010DevizesClaire PerryConservative
20102010Camborne and RedruthGeorge EusticeConservative
20102010Devon CentralMel StrideConservative
20102010Plymouth Sutton and DevonportOliver ColvileConservative
20102010Dorset SouthRichard DraxConservative
20102010GloucesterRichard GrahamConservative
20102010Truro and FalmouthSarah NewtonConservative
20102010TotnesSarah WollastonConservative
20102010Cornwall South EastSheryll MurrayConservative
20102010St Austell and NewquaySteve GilbertLiberal Democrats
20102010Cannock ChaseAidan BurleyConservative
20102010Dudley SouthChris KellyConservative
20102010Warwickshire NorthDaniel BylesConservative
20102010Halesowen and Rowley RegisJames MorrisConservative
20102010Hereford and South HerefordshireJesse NormanConservative
20102010NuneatonMarcus JonesConservative
20102010WorcesterRobin WalkerConservative
20102010BromsgroveSajid JavidConservative
20102010Wolverhampton North EastEmma ReynoldsLabour
20102010Birmingham ErdingtonJack DromeyLabour
20102010Birmingham LadywoodShabana MahmoodLabour
20102010Stoke-on-Trent CentralTristram HuntLabour
20102010Calder ValleyCraig WhittakerConservative
20102010Colne ValleyJason McCartneyConservative
20102010Skipton and RiponJulian SmithConservative
20102010DewsburySimon ReevellConservative
20102010Hull EastKarl TurnerLabour
20102010ScunthorpeNic DakinLabour
20102010Sheffield CentralPaul BlomfieldLabour
20102010Antrim NorthIan Paisley JrDUP
20102010StrangfordJim ShannonDUP
20102010Down SouthMargaret RitchieSDLP
20102010Glasgow CentralAnas SarwarLabour
20102010Kilmarnock and LoudounCathy JamiesonLabour
20102010East LothianFiona O’DonnellLabour
20102010Dunbartonshire WestGemma DoyleLabour
20102010LivingstonGraeme MorriceLabour
20102010Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastGregg McClymontLabour
20102010Edinburgh SouthIan MurrayLabour
20102010GlenrothesLindsay RoyLabour
20102010Glasgow EastMargaret CurranLabour
20102010East Kilbride, Strathaven and LesmahagowMichael McCannLabour
20102010Airdrie and ShottsPamela NashLabour
20102010Edinburgh EastSheila GilmoreLabour
20102010Rutherglen and Hamilton WestTom GreatrexLabour
20102010Glasgow North EastWillie BainLabour
20102010Banff and BuchanEilidh WhitefordSNP
20102010Carmarthen West and Pembrokeshire SouthSimon HartConservative
20102010Blaenau GwentNick SmithLabour
20102010PontypriddOwen SmithLabour
20102010Clwyd SouthSusan Elan JonesLabour
20102010Carmarthen East and DinefwrJonathan EdwardsPlaid Cymru
20102010Manchester GortonGerald KaufmanLabour
20102010Louth and HorncastlePeter TapsellConservative
20102010RushcliffeKenneth ClarkeConservative
20102010Walsall NorthDavid WinnickLabour
20102010Oldham West and RoytonMichael MeacherLabour
20102010BirkenheadFrank FieldLabour
20102010BolsoverDennis SkinnerLabour
20102010WarleyJohn SpellarLabour
20102010Berwick-upon-TweedAlan BeithLiberal Democrats
20102010Saffron WaldenAlan HaselhurstConservative
20102010West Bromwich WestAdrian BaileyLabour
20102010Belfast SouthAlasdair McDonnellSDLP
20102010KensingtonMalcolm RifkindConservative
20102010TwickenhamVince CableLiberal Democrats
20102010Cynon ValleyAnn ClwydLabour
20102010Aldridge-BrownhillsRichard ShepherdConservative
20102010Hampshire North WestGeorge YoungConservative
20102010Worthing WestPeter BottomleyConservative
20102010Hitchin and HarpendenPeter LilleyConservative
20102010GainsboroughEdward LeighConservative
20102010Tonbridge and MallingJohn StanleyConservative
20102010BlackburnJack StrawLabour
20102010HuddersfieldBarry SheermanLabour
20102010RotherhamDenis MacShaneLabour
20102010CharnwoodStephen DorrellConservative
20102010Sheffield South EastClive BettsLabour
20102010GordonMalcolm BruceLiberal Democrats
20102010Fife North EastMenzies CampbellLiberal Democrats
20102010Cardiff NorthJonathan EvansConservative
20102010Suffolk SouthTim YeoConservative
20102010Newport WestPaul FlynnLabour
20102010Leicester SouthPeter SoulsbyLabour
20102010BanburyTony BaldryConservative
20102010ColchesterBob RussellLiberal Democrats
20102010Southend WestDavid AmessConservative
20102010Bexleyheath and CrayfordDavid EvennettConservative
20102010Holborn and St PancrasFrank DobsonLabour
20102010Dulwich and West NorwoodTessa JowellLabour
20102010MiddlesbroughStuart BellLabour
20102010Liverpool RiversideLouise EllmanLabour
20102010Hazel GroveAndrew StunellLiberal Democrats
20102010Southampton TestAlan WhiteheadLabour
20102010Lewisham DeptfordJoan RuddockLabour
20102010TorfaenPaul MurphyLabour
20102010Coventry North WestGeoffrey RobinsonLabour
20102010Great GrimsbyAustin MitchellLabour
20102010Sussex MidNicholas SoamesConservative
20102010Kirkcaldy and CowdenbeathGordon BrownLabour
20102010Dorset NorthRobert WalterConservative
20102010Croydon SouthRichard OttawayConservative
20102010Derby SouthMargaret BeckettLabour
20102010GedlingVernon CoakerLabour
20102010Norfolk North WestHenry BellinghamConservative
20102010Luton NorthKelvin HopkinsLabour
20102010Bromley and ChislehurstBob NeillConservative
20102010Camberwell and PeckhamHarriet HarmanLabour
20102010Leeds CentralHilary BennLabour
20102010Islington NorthJeremy CorbynLabour
20102010Lewisham West and PengeJim DowdLabour
20102010Hayes and HarlingtonJohn McDonnellLabour
20102010VauxhallKate HoeyLabour
20102010Leicester EastKeith VazLabour
20102010Ilford SouthMike GapesLabour
20102010NeathPeter HainLabour
20102010Bermondsey and Old SouthwarkSimon HughesLiberal Democrats
20102010Sutton ColdfieldAndrew MitchellConservative
20102010CanterburyJulian BrazierConservative
20102010SevenoaksMichael FallonConservative
20102010Newcastle upon Tyne EastNick BrownLabour
20102010Bedfordshire North EastAlistair BurtConservative
20102010DelynDavid HansonLabour
20102010Manchester CentralTony LloydLabour
20102010Lancashire WestRosie CooperLabour
20102010ChristchurchChristopher ChopeConservative
20102010Thanet NorthRoger GaleConservative
20102010Oxford EastAndrew SmithLabour
20102010Southampton ItchenJohn DenhamLabour
20102010EastleighChris HuhneLiberal Democrats
20102010Portsmouth SouthMike HancockLiberal Democrats
20102010HorshamFrancis MaudeConservative
20102010AldershotGerald HowarthConservative
20102010Derbyshire DalesPatrick McLoughlinConservative
20102010Warrington NorthHelen JonesLabour
20102010Birmingham Hall GreenRoger GodsiffLabour
20102010Birmingham YardleyJohn HemmingLiberal Democrats
20102010Rother ValleyKevin BarronLabour
20102010Antrim SouthWilliam McCreaDUP
20102010Belfast WestGerry AdamsSinn Féin
20102010Ulster MidMartin McGuinnessSinn Féin
20102010WealdenCharles HendryConservative
20102010Linlithgow and East FalkirkMichael ConnartyLabour
20102010Coatbridge, Chryston and BellshillTom ClarkeLabour
20102010Ross Skye and LochaberCharles KennedyLiberal Democrats
20102010BosworthDavid TredinnickConservative
20102010Hampshire North EastJames ArbuthnotConservative
20102010New Forest EastJulian LewisConservative
20102010ChelmsfordSimon BurnsConservative
20102010South Holland and The DeepingsJohn HayesConservative
20102010MansfieldAlan MealeLabour
20102010Nottingham NorthGraham AllenLabour
20102010Cambridgeshire South EastJames PaiceConservative
20102010AylesburyDavid LidingtonConservative
20102010BeaconsfieldDominic GrieveConservative
20102010Hertfordshire North EastOliver HealdConservative
20102010Dorset WestOliver LetwinConservative
20102010Worcestershire MidPeter LuffConservative
20102010Hackney North and Stoke NewingtonDiane AbbottLabour
20102010Swansea WestGeraint DaviesLabour
20102010Croydon NorthMalcolm WicksLabour
20102010Greenwich and WoolwichNick RaynsfordLabour
20102010Mitcham and MordenSiobhain McDonaghLabour
20102010Walsall SouthValerie VazLabour
20102010Devon NorthNick HarveyLiberal Democrats
20102010LichfieldMichael FabricantConservative
20102010Batley and SpenMike WoodLabour
20102010Blyth ValleyRonnie CampbellLabour
20102010Thirsk and MaltonAnne McIntoshConservative
20102010TewkesburyLaurence RobertsonConservative
20102010StockportAnn CoffeyLabour
20102010Bolton North EastDavid CrausbyLabour
20102010KnowsleyGeorge HowarthLabour
20102010Salford and EcclesHazel BlearsLabour
20102010CheadleMark HunterLiberal Democrats
20102010WokinghamJohn RedwoodConservative
20102010Bristol SouthDawn PrimaroloLabour
20102010BathDon FosterLiberal Democrats
20102010StoneBill CashConservative
20102010Stoke-on-Trent NorthJoan WalleyLabour
20102010Birmingham NorthfieldRichard BurdenLabour
20102010Rutland and MeltonAlan DuncanConservative
20102010Haltemprice and HowdenDavid DavisConservative
20102010HarboroughEdward GarnierConservative
20102010Chingford and Woodford GreenIain Duncan SmithConservative
20102010HertsmereJames ClappisonConservative
20102010RichmondWilliam HagueConservative
20102010Sheffield Brightside and HillsboroughDavid BlunkettLabour
20102010Barnsley CentralEric IllsleyLabour
20102010York CentralHugh BayleyLabour
20102010Harwich and North EssexBernard JenkinConservative
20102010Epping ForestEleanor LaingConservative
20102010Somerset NorthLiam FoxConservative
20102010Edinburgh South WestAlistair DarlingLabour
20102010Aberdeen NorthFrank DoranLabour
20102010Lanark and Hamilton EastJimmy HoodLabour
20102010Edinburgh North and LeithMark LazarowiczLabour
20102010Orkney and ShetlandAlistair CarmichaelLiberal Democrats
20102010New Forest WestDesmond SwayneConservative
20102010Ribble ValleyNigel EvansConservative
20102010Cardiff South and PenarthAlun MichaelLabour
20102010Leicestershire SouthAndrew RobathanConservative
20102010MeridenCaroline SpelmanConservative
20102010Brentwood and OngarEric PicklesConservative
20102010MaldonJohn WhittingdaleConservative
20102010Norfolk NorthNorman LambLiberal Democrats
20102010Isle of WightAndrew TurnerConservative
20102010Harrow EastBob BlackmanConservative
20102010AshfordDamian GreenConservative
20102010Hertford and StortfordMark PriskConservative
20102010Mole ValleyPaul BeresfordConservative
20102010Feltham and HestonAlan KeenLabour
20102010EdmontonAndy LoveLabour
20102010ElthamClive EffordLabour
20102010Hampstead and KilburnGlenda JacksonLabour
20102010West HamLyn BrownLabour
20102010Sutton and CheamPaul BurstowLiberal Democrats
20102010Carshalton and WallingtonTom BrakeLiberal Democrats
20102010ChichesterAndrew TyrieConservative
20102010Scarborough and WhitbyRobert GoodwillConservative
20102010MaidenheadTheresa MayConservative
20102010Westmorland and LonsdaleTim FarronLiberal Democrats
20102010Lancaster and FleetwoodEric OllerenshawConservative
20102010Ellesmere Port and NestonAndrew MillerLabour
20102010WallaseyAngela EagleLabour
20102010Blackpool SouthGordon MarsdenLabour
20102010Heywood and MiddletonJim DobbinLabour
20102010BootleJoe BentonLabour
20102010Garston and HalewoodMaria EagleLabour
20102010BurnleyGordon BirtwistleLiberal Democrats
20102010Chesham and AmershamCheryl GillanConservative
20102010HavantDavid WillettsConservative
20102010Brighton PavilionCaroline LucasGreen Party
20102010CheltenhamMartin HorwoodLiberal Democrats
20102010LewesNorman BakerLiberal Democrats
20102010Devon South WestGary StreeterConservative
20102010Cotswolds, TheGeoffrey Clifton-BrownConservative
20102010BroadlandKeith SimpsonConservative
20102010TorbayAdrian SandersLiberal Democrats
20102010St IvesAndrew GeorgeLiberal Democrats
20102010Somerton and FromeDavid HeathLiberal Democrats
20102010ReigateCrispin BluntConservative
20102010Bognor Regis and LittlehamptonNick GibbConservative
20102010PooleRobert SymsConservative
20102010Coventry North EastBob AinsworthLabour
20102010Coventry SouthJim CunninghamLabour
20102010StroudNeil CarmichaelConservative
20102010Worthing East and ShorehamTim LoughtonConservative
20102010Leeds North EastFabian HamiltonLabour
20102010Leeds EastGeorge MudieLabour
20102010Wentworth and DearneJohn HealeyLabour
20102010Bradford EastDavid WardLiberal Democrats
20102010Belfast NorthNigel DoddsDUP
20102010Antrim EastSammy WilsonDUP
20102010RomfordAndrew RosindellConservative
20102010Wiltshire NorthJames GrayConservative
20102010Ayrshire CentralBrian DonohoeLabour
20102010Glasgow South WestIan DavidsonLabour
20102010Argyll and ButeAlan ReidLiberal Democrats
20102010Dundee EastStewart HosieSNP
20102010Shropshire NorthOwen PatersonConservative
20102010WellingboroughPeter BoneConservative
20102010Vale of ClwydChris RuaneLabour
20102010Dwyfor MeirionnyddElfyn LlwydPlaid Cymru
20102010DaventryChris Heaton-HarrisConservative
20102010Boston and SkegnessMark SimmondsConservative
20102010Cambridgeshire SouthAndrew LansleyConservative
20102010Bury St EdmundsDavid RuffleyConservative
20102010MacclesfieldDavid RutleyConservative
20102010Basildon and BillericayJohn BaronConservative
20102010Welwyn HatfieldGrant ShappsConservative
20102010Weston-Super-MareJohn PenroseConservative
20102010Cities of London and WestminsterMark FieldConservative
20102010Rayleigh and WickfordMark FrancoisConservative
20102010Stratford-on-AvonNadhim ZahawiConservative
20102010KetteringPhilip HolloboneConservative
20102010Norfolk SouthRichard BaconConservative
20102010PeterboroughStewart JacksonConservative
20102010Brent NorthBarry GardinerLabour
20102010Harrow WestGareth ThomasLabour
20102010Poplar and LimehouseJim FitzpatrickLabour
20102010Leyton and WansteadJohn CryerLabour
20102010Westminster NorthKaren BuckLabour
20102010Stretford and UrmstonKate GreenLabour
20102010BarkingMargaret HodgeLabour
20102010Ealing NorthStephen PoundLabour
20102010East HamStephen TimmsLabour
20102010Liverpool West DerbyStephen TwiggLabour
20102010Kingston and SurbitonEd DaveyLiberal Democrats
20102010Taunton DeaneJeremy BrowneLiberal Democrats
20102010Hornsey and Wood GreenLynne FeatherstoneLiberal Democrats
20102010Bedfordshire South WestAndrew SelousConservative
20102010BraintreeBrooks NewmarkConservative
20102010FarehamMark HobanConservative
20102010Arundel and South DownsNick HerbertConservative
20102010TynemouthAlan CampbellLabour
20102010JarrowStephen HepburnLabour
20102010Herefordshire NorthBill WigginConservative
20102010Epsom and EwellChris GraylingConservative
20102010Altrincham and Sale WestGraham BradyConservative
20102010Bexhill and BattleGregory BarkerConservative
20102010WokingJonathan LordConservative
20102010Enfield NorthNick de BoisConservative
20102010Reading EastRob WilsonConservative
20102010Cambridgeshire North EastSteve BarclayConservative
20102010St Helens NorthDavid WattsLabour
20102010HaltonDerek TwiggLabour
20102010Blackley and BroughtonGraham StringerLabour
20102010Bury SouthIvan LewisLabour
20102010ChorleyLindsay HoyleLabour
20102010Wythenshawe and Sale EastPaul GogginsLabour
20102010Oldham East and SaddleworthPhil WoolasLabour
20102010HuntingdonJonathan DjanoglyConservative
20102010Runnymede and WeybridgePhilip HammondConservative
20102010NewburyRichard BenyonConservative
20102010St Helens South and WhistonShaun WoodwardLabour
20102010RhonddaChris BryantLabour
20102010SloughFiona MactaggartLabour
20102010Newcastle-under-LymePaul FarrellyLabour
20102010YeovilDavid LawsLiberal Democrats
20102010WantageEd VaizeyConservative
20102010HexhamGuy OppermanConservative
20102010Bridgwater and West SomersetIan Liddell-GraingerConservative
20102010ExeterBen BradshawLabour
20102010Bristol WestStephen WilliamsLiberal Democrats
20102010Thornbury and YateSteve WebbLiberal Democrats
20102010WitneyDavid CameronConservative
20102010Cambridgeshire North WestShailesh VaraConservative
20102010WimbledonStephen HammondConservative
20102010Birmingham EdgbastonGisela StuartLabour
20102010WrexhamIan LucasLabour
20102010Birmingham Selly OakSteve McCabeLabour
20102010Bury NorthDavid NuttallConservative
20102010BatterseaJane EllisonConservative
20102010Hull West and HessleAlan JohnsonLabour
20102010Don ValleyCaroline FlintLabour
20102010Nottingham EastChris LeslieLabour
20102010Bradford SouthGerry SutcliffeLabour
20102010HemsworthJon TrickettLabour
20102010Bradford WestMarsha SinghLabour
20102010Doncaster CentralRosie WintertonLabour
20102010Normanton, Pontefract and CastlefordYvette CooperLabour
20102010Londonderry EastGregory CampbellDUP
20102010Tyrone WestPat DohertySinn Féin
20102010Lagan ValleyJeffrey DonaldsonDUP
20102010Devon EastHugo SwireConservative
20102010Somerset North EastJacob Rees-MoggConservative
20102010Aberdeen SouthAnne BeggLabour
20102010StirlingAnne McGuireLabour
20102010Paisley and Renfrewshire SouthDouglas AlexanderLabour
20102010Motherwell and WishawFrank RoyLabour
20102010Renfrewshire EastJim MurphyLabour
20102010Ayrshire North and ArranKaty ClarkLabour
20102010Dumfries and GallowayRussell BrownLabour
20102010Ayr Carrick and CumnockSandra OsborneLabour
20102010Berwickshire, Roxburgh and SelkirkMichael MooreLiberal Democrats
20102010Aberdeenshire West and KincardineRobert SmithLiberal Democrats
20102010Vale of GlamorganAlun CairnsConservative
20102010MonmouthDavid DaviesConservative
20102010Clwyd WestDavid JonesConservative
20102010MontgomeryshireGlyn DaviesConservative
20102010RedditchKaren LumleyConservative
20102010Tiverton and HonitonNeil ParishConservative
20102010Swindon SouthRobert BucklandConservative
20102010PudseyStuart AndrewConservative
20102010GowerMartin CatonLabour
20102010CeredigionMark WilliamsLiberal Democrats
20052005NewarkPatrick MercerConservative
20052005BassetlawJohn MannLabour
20052005ChesterfieldPaul HolmesLiberal Democrats
20052005Beverley and HoldernessGraham StuartConservative
20052005Ilford NorthLee ScottConservative
20052005Hemel HempsteadMike PenningConservative
20052005Hull NorthDiana JohnsonLabour
20052005Cornwall NorthDan RogersonLiberal Democrats
20052005UpminsterAngela WatkinsonConservative
20052005BroxbourneCharles WalkerConservative
20052005Shrewsbury and AtchamDaniel KawczynskiConservative
20052005Enfield SouthgateDavid BurrowesConservative
20052005Hertfordshire South WestDavid GaukeConservative
20052005UxbridgeJohn RandallConservative
20052005PutneyJustine GreeningConservative
20052005TottenhamDavid LammyLabour
20052005DagenhamJon CruddasLabour
20052005Brent EastSarah TeatherLiberal Democrats
20052005HarwichDouglas CarswellConservative
20052005South ShieldsDavid MilibandLabour
20052005Durham NorthKevan JonesLabour
20052005TattonGeorge OsborneConservative
20052005EddisburyStephen O’BrienConservative
20052005Bournemouth EastTobias EllwoodConservative
20052005LeighAndy BurnhamLabour
20052005Ashton under LyneDavid HeyesLabour
20052005Stalybridge and HydeJames PurnellLabour
20052005PrestonMark HendrickLabour
20052005WorkingtonTony CunninghamLabour
20052005SouthportJohn PughLiberal Democrats
20052005RochdalePaul RowenLiberal Democrats
20052005Faversham and Kent MidHugh RobertsonConservative
20052005WycombePaul GoodmanConservative
20052005HoveCelia BarlowLabour
20052005Islington South and FinsburyEmily ThornberryLabour
20052005RomseySandra GidleyLiberal Democrats
20052005WestburyAndrew MurrisonConservative
20052005Devon West and TorridgeGeoffrey CoxConservative
20052005Forest of DeanMark HarperConservative
20052005GloucesterParmjit DhandaLabour
20052005Dorset Mid and Poole NorthAnnette BrookeLiberal Democrats
20052005BasingstokeMaria MillerConservative
20052005Milton Keynes North EastMark LancasterConservative
20052005Wrekin, TheMark PritchardConservative
20052005Wyre ForestRichard TaylorHealth Concern
20052005TelfordDavid WrightLabour
20052005Birmingham Perry BarrKhalid MahmoodLabour
20052005Wolverhampton South WestRob MarrisLabour
20052005Birmingham ErdingtonSiôn SimonLabour
20052005West Bromwich EastTom WatsonLabour
20052005SolihullLorely BurtLiberal Democrats
20052005Yorkshire EastGreg KnightConservative
20052005Rochford and Southend EastJames DuddridgeConservative
20052005ShipleyPhilip DaviesConservative
20052005Sheffield HeeleyMeg MunnLabour
20052005Dunbartonshire EastJo SwinsonLiberal Democrats
20052005Upper BannDavid SimpsonDUP
20052005Newry and ArmaghConor MurphySinn Féin
20052005Fermanagh and South TyroneMichelle GildernewSinn Féin
20052005Down NorthLady HermonUlster Unionist Party
20052005Glasgow NorthAnn McKechinLabour
20052005InverclydeDavid CairnsLabour
20052005MidlothianDavid HamiltonLabour
20052005FalkirkEric JoyceLabour
20052005Paisley and Renfrewshire NorthJim SheridanLabour
20052005GlenrothesJohn MacDougallLabour
20052005Glasgow North WestJohn RobertsonLabour
20052005Glasgow SouthTom HarrisLabour
20052005Edinburgh WestJohn BarrettLiberal Democrats
20052005Caithness Sutherland and Easter RossJohn ThursoLiberal Democrats
20052005MorayAngus RobertsonSNP
20052005AngusMike WeirSNP
20052005Perth and North PerthshirePete WishartSNP
20052005Preseli PembrokeshireStephen CrabbConservative
20052005Ynys MonAlbert OwenLabour
20052005Merthyr Tydfil and RhymneyDai HavardLabour
20052005OgmoreHuw Irranca-DaviesLabour
20052005AberavonHywel FrancisLabour
20052005Cardiff WestKevin BrennanLabour
20052005Alyn and DeesideMark TamiLabour
20052005CaerphillyWayne DavidLabour
20052005Cardiff CentralJenny WillottLiberal Democrats
20052005Brecon and RadnorshireRoger WilliamsLiberal Democrats
20052005CaernarfonHywel WilliamsPlaid Cymru
20052005Northampton SouthBrian BinleyConservative
20052005Derbyshire North EastNatascha EngelLabour
20052005St AlbansAnne MainConservative
20052005Bedfordshire MidNadine DorriesConservative
20052005IpswichChris MoleLabour
20052005Croydon CentralAndrew PellingConservative
20052005Hammersmith and FulhamGreg HandsConservative
20052005HornchurchJames BrokenshireConservative
20052005Ruislip-NorthwoodNick HurdConservative
20052005Chipping BarnetTheresa VilliersConservative
20052005Ealing Acton and Shepherd’s BushAndy SlaughterLabour
20052005Brent SouthDawn ButlerLabour
20052005Hackney South and ShoreditchMeg HillierLabour
20052005TootingSadiq KhanLabour
20052005BlaydonDavid AndersonLabour
20052005Bishop AucklandHelen GoodmanLabour
20052005HartlepoolIain WrightLabour
20052005Durham, City OfRoberta Blackman-WoodsLabour
20052005Gateshead East and Washington WestSharon HodgsonLabour
20052005Lancaster and WyreBen WallaceConservative
20052005Denton and ReddishAndrew GwynneLabour
20052005WorsleyBarbara KeeleyLabour
20052005CopelandJamie ReedLabour
20052005BurnleyKitty UssherLabour
20052005Manchester WithingtonJohn LeechLiberal Democrats
20052005WindsorAdam AfriyieConservative
20052005GraveshamAdam HollowayConservative
20052005GuildfordAnne MiltonConservative
20052005Tunbridge WellsGreg ClarkConservative
20052005Surrey South WestJeremy HuntConservative
20052005Surrey HeathMichael GoveConservative
20052005Portsmouth NorthSarah McCarthy-FryLabour
20052005Plymouth DevonportAlison SeabeckLabour
20052005Bristol EastKerry McCarthyLabour
20052005Falmouth and CamborneJulia GoldsworthyLiberal Democrats
20052005Rugby and KenilworthJeremy WrightConservative
20052005LudlowPhilip DunneConservative
20052005Dudley NorthIan AustinLabour
20052005Birmingham Hodge HillLiam ByrneLabour
20052005StourbridgeLynda WalthoLabour
20052005Wolverhampton South EastPat McFaddenLabour
20052005Stoke-on-Trent SouthRob FlelloLabour
20052005Sheffield HillsboroughAngela SmithLabour
20052005NormantonEd BallsLabour
20052005Doncaster NorthEd MilibandLabour
20052005HalifaxLinda RiordanLabour
20052005WakefieldMary CreaghLabour
20052005DewsburyShahid MalikLabour
20052005Leeds North WestGreg MulhollandLiberal Democrats
20052005Sheffield HallamNick CleggLiberal Democrats
20052005FoyleMark DurkanSDLP
20052005Dumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleDavid MundellConservative
20052005East LothianAnne MoffatLabour
20052005Ochil and South PerthshireGordon BanksLabour
20052005Dundee WestJim McGovernLabour
20052005Inverness Nairn Badenoch and StrathspeyDanny AlexanderLiberal Democrats
20052005Glasgow North EastMichael MartinSpeaker
20052005Na h-Eileanan An Iar (Western Isles)Angus MacNeilSNP
20052005Blaenau GwentPeter LawIndependent
20052005Newport EastJessica MordenLabour
20052005BridgendMadeleine MoonLabour
20052005LlanelliNia GriffithLabour
20052005Swansea EastSiân JamesLabour
20052005Manchester GortonGerald KaufmanLabour
20052005Louth and HorncastlePeter TapsellConservative
20052005Swansea WestAlan WilliamsLabour
20052005RushcliffeKenneth ClarkeConservative
20052005Staffordshire SouthPatrick CormackConservative
20052005Walsall NorthDavid WinnickLabour
20052005Suffolk CoastalJohn GummerConservative
20052005Crewe and NantwichGwyneth DunwoodyLabour
20052005Oldham West and RoytonMichael MeacherLabour
20052005Worcestershire WestMichael SpicerConservative
20052005Folkestone and HytheMichael HowardConservative
20052005Hull EastJohn PrescottLabour
20052005BirkenheadFrank FieldLabour
20052005OrpingtonJohn HoramConservative
20052005BolsoverDennis SkinnerLabour
20052005WarleyJohn SpellarLabour
20052005Berwick-upon-TweedAlan BeithLiberal Democrats
20052005Saffron WaldenAlan HaselhurstConservative
20052005Walsall SouthBruce GeorgeLabour
20052005Sunderland SouthChris MullinLabour
20052005MacclesfieldNicholas WintertonConservative
20052005West Bromwich WestAdrian BaileyLabour
20052005WiganNeil TurnerLabour
20052005Belfast SouthAlasdair McDonnellSDLP
20052005Antrim NorthIan PaisleyDUP
20052005Kensington and ChelseaMalcolm RifkindConservative
20052005DevizesMichael AncramConservative
20052005Edinburgh EastGavin StrangLabour
20052005TwickenhamVince CableLiberal Democrats
20052005Cynon ValleyAnn ClwydLabour
20052005Aldridge-BrownhillsRichard ShepherdConservative
20052005Bromley and ChislehurstEric ForthConservative
20052005Hampshire North WestGeorge YoungConservative
20052005Worthing WestPeter BottomleyConservative
20052005Hitchin and HarpendenPeter LilleyConservative
20052005ThurrockAndrew MacKinlayLabour
20052005MedwayBob Marshall-AndrewsLabour
20052005Skipton and RiponDavid CurryConservative
20052005Old Bexley and SidcupDerek ConwayConservative
20052005GainsboroughEdward LeighConservative
20052005FyldeMichael JackConservative
20052005TotnesAnthony SteenConservative
20052005WokingHumfrey MalinsConservative
20052005Tonbridge and MallingJohn StanleyConservative
20052005Hampshire EastMichael MatesConservative
20052005GosportPeter ViggersConservative
20052005BlackburnJack StrawLabour
20052005Hastings and RyeMichael FosterLabour
20052005HuddersfieldBarry SheermanLabour
20052005Esher and WaltonIan TaylorConservative
20052005DaventryTim BoswellConservative
20052005RotherhamDenis MacShaneLabour
20052005CharnwoodStephen DorrellConservative
20052005Sheffield AttercliffeClive BettsLabour
20052005LivingstonRobin CookLabour
20052005GordonMalcolm BruceLiberal Democrats
20052005Fife North EastMenzies CampbellLiberal Democrats
20052005Suffolk SouthTim YeoConservative
20052005Newport WestPaul FlynnLabour
20052005Sleaford and North HykehamDouglas HoggConservative
20052005StreathamKeith HillLabour
20052005Leicester SouthPeter SoulsbyLabour
20052005BanburyTony BaldryConservative
20052005ColchesterBob RussellLiberal Democrats
20052005Southend WestDavid AmessConservative
20052005Bexleyheath and CrayfordDavid EvennettConservative
20052005WellsDavid Heathcoat-AmoryConservative
20052005EastbourneNigel WatersonConservative
20052005SalisburyRobert KeyConservative
20052005Holborn and St PancrasFrank DobsonLabour
20052005WalthamstowNeil GerrardLabour
20052005Dulwich and West NorwoodTessa JowellLabour
20052005MiddlesbroughStuart BellLabour
20052005Maidstone and The WealdAnn WiddecombeConservative
20052005Suffolk Central and Ipswich NorthMichael LordConservative
20052005Liverpool RiversideLouise EllmanLabour
20052005Hazel GroveAndrew StunellLiberal Democrats
20052005Southampton TestAlan WhiteheadLabour
20052005Brighton KemptownDes TurnerLabour
20052005Lewisham DeptfordJoan RuddockLabour
20052005TorfaenPaul MurphyLabour
20052005BracknellAndrew MacKayConservative
20052005Coventry North WestGeoffrey RobinsonLabour
20052005Stoke-on-Trent CentralMark FisherLabour
20052005Cannock ChaseTony WrightLabour
20052005Great GrimsbyAustin MitchellLabour
20052005Belfast EastPeter RobinsonDUP
20052005Down SouthEddie McGradySDLP
20052005Sussex MidNicholas SoamesConservative
20052005Glasgow EastDavid MarshallLabour
20052005Kirkcaldy and CowdenbeathGordon BrownLabour
20052005Dorset NorthRobert WalterConservative
20052005Croydon SouthRichard OttawayConservative
20052005Derby SouthMargaret BeckettLabour
20052005Leicester WestPatricia HewittLabour
20052005GedlingVernon CoakerLabour
20052005Norfolk North WestHenry BellinghamConservative
20052005Luton NorthKelvin HopkinsLabour
20052005Camberwell and PeckhamHarriet HarmanLabour
20052005Leyton and WansteadHarry CohenLabour
20052005Leeds CentralHilary BennLabour
20052005Islington NorthJeremy CorbynLabour
20052005Hayes and HarlingtonJohn McDonnellLabour
20052005VauxhallKate HoeyLabour
20052005Leicester EastKeith VazLabour
20052005Ilford SouthMike GapesLabour
20052005Warwickshire NorthMike O’BrienLabour
20052005BroxtoweNick PalmerLabour
20052005NeathPeter HainLabour
20052005Southwark North and BermondseySimon HughesLiberal Democrats
20052005Sutton ColdfieldAndrew MitchellConservative
20052005CanterburyJulian BrazierConservative
20052005SevenoaksMichael FallonConservative
20052005Stockton NorthFrank CookLabour
20052005Newcastle upon Tyne East and WallsendNick BrownLabour
20052005Tyneside NorthStephen ByersLabour
20052005SedgefieldTony BlairLabour
20052005RedcarVera BairdLabour
20052005Bedfordshire North EastAlistair BurtConservative
20052005CongletonAnn WintertonConservative
20052005Suffolk WestRichard SpringConservative
20052005DelynDavid HansonLabour
20052005Liverpool West DerbyRobert WareingLabour
20052005Manchester CentralTony LloydLabour
20052005Lancashire WestRosie CooperLabour
20052005ChristchurchChristopher ChopeConservative
20052005Thanet NorthRoger GaleConservative
20052005Oxford EastAndrew SmithLabour
20052005Dudley SouthIan PearsonLabour
20052005Southampton ItchenJohn DenhamLabour
20052005EastleighChris HuhneLiberal Democrats
20052005Portsmouth SouthMike HancockLiberal Democrats
20052005Bournemouth WestJohn ButterfillConservative
20052005KingswoodRoger BerryLabour
20052005HorshamFrancis MaudeConservative
20052005AldershotGerald HowarthConservative
20052005Derbyshire WestPatrick McLoughlinConservative
20052005Birmingham LadywoodClare ShortLabour
20052005Warrington NorthHelen JonesLabour
20052005Birmingham Sparkbrook and Small HeathRoger GodsiffLabour
20052005Birmingham YardleyJohn HemmingLiberal Democrats
20052005ScunthorpeElliot MorleyLabour
20052005Leeds WestJohn BattleLabour
20052005Rother ValleyKevin BarronLabour
20052005Sheffield CentralRichard CabornLabour
20052005Antrim SouthWilliam McCreaDUP
20052005Belfast WestGerry AdamsSinn Féin
20052005Ulster MidMartin McGuinnessSinn Féin
20052005WealdenCharles HendryConservative
20052005Penrith and The BorderDavid MacleanConservative
20052005East Kilbride, Strathaven and LesmahagowAdam IngramLabour
20052005Linlithgow and East FalkirkMichael ConnartyLabour
20052005Coatbridge, Chryston and BellshillTom ClarkeLabour
20052005Ross Skye and LochaberCharles KennedyLiberal Democrats
20052005BosworthDavid TredinnickConservative
20052005Hampshire North EastJames ArbuthnotConservative
20052005New Forest EastJulian LewisConservative
20052005Chelmsford WestSimon BurnsConservative
20052005ConwyBetty WilliamsLabour
20052005South Holland and The DeepingsJohn HayesConservative
20052005Grantham and StamfordQuentin DaviesConservative
20052005MansfieldAlan MealeLabour
20052005Nottingham SouthAlan SimpsonLabour
20052005Nottingham NorthGraham AllenLabour
20052005SherwoodPaddy TippingLabour
20052005Cambridgeshire South EastJames PaiceConservative
20052005Cambridgeshire North EastMalcolm MossConservative
20052005BasildonAngela SmithLabour
20052005AylesburyDavid LidingtonConservative
20052005BeaconsfieldDominic GrieveConservative
20052005Hertfordshire North EastOliver HealdConservative
20052005Dorset WestOliver LetwinConservative
20052005Worcestershire MidPeter LuffConservative
20052005Brentford and IsleworthAnn KeenLabour
20052005Lewisham EastBridget PrenticeLabour
20052005Hackney North and Stoke NewingtonDiane AbbottLabour
20052005DartfordHoward StoateLabour
20052005Lewisham WestJames Patrick DowdLabour
20052005Erith and ThamesmeadJohn AustinLabour
20052005Croydon NorthMalcolm WicksLabour
20052005Greenwich and WoolwichNick RaynsfordLabour
20052005Mitcham and MordenSiobhain McDonaghLabour
20052005Devon NorthNick HarveyLiberal Democrats
20052005LichfieldMichael FabricantConservative
20052005Tyne BridgeDavid ClellandLabour
20052005Newcastle upon Tyne NorthDoug HendersonLabour
20052005Durham North WestHilary ArmstrongLabour
20052005Newcastle upon Tyne CentralJim CousinsLabour
20052005EasingtonJohn CummingsLabour
20052005Batley and SpenMike WoodLabour
20052005Blyth ValleyRonnie CampbellLabour
20052005Tiverton and HonitonAngela BrowningConservative
20052005Vale of YorkAnne McIntoshConservative
20052005TewkesburyLaurence RobertsonConservative
20052005StockportAnn CoffeyLabour
20052005Bolton North EastDavid CrausbyLabour
20052005CarlisleEric MartlewLabour
20052005Knowsley North and Sefton EastGeorge HowarthLabour
20052005HyndburnGreg PopeLabour
20052005SalfordHazel BlearsLabour
20052005MakerfieldIan McCartneyLabour
20052005Rossendale and DarwenJanet AndersonLabour
20052005Barrow and FurnessJohn HuttonLabour
20052005SpelthorneDavid WilshireConservative
20052005WokinghamJohn RedwoodConservative
20052005StevenageBarbara FollettLabour
20052005Reading WestMartin SalterLabour
20052005Thanet SouthStephen LadymanLabour
20052005WansdykeDan NorrisLabour
20052005Bristol SouthDawn PrimaroloLabour
20052005Bristol North WestDoug NaysmithLabour
20052005High PeakTom LevittLabour
20052005BathDon FosterLiberal Democrats
20052005StoneBill CashConservative
20052005Stoke-on-Trent NorthJoan WalleyLabour
20052005Wolverhampton North EastKen PurchaseLabour
20052005Birmingham NorthfieldRichard BurdenLabour
20052005Rutland and MeltonAlan DuncanConservative
20052005Haltemprice and HowdenDavid DavisConservative
20052005HarboroughEdward GarnierConservative
20052005Chingford and Woodford GreenIain Duncan SmithConservative
20052005HertsmereJames ClappisonConservative
20052005RyedaleJohn GreenwayConservative
20052005RichmondWilliam HagueConservative
20052005ElmetColin BurgonLabour
20052005Sheffield BrightsideDavid BlunkettLabour
20052005Bury NorthDavid ChaytorLabour
20052005Barnsley CentralEric IllsleyLabour
20052005York, City ofHugh BayleyLabour
20052005SelbyJohn GroganLabour
20052005Essex NorthBernard JenkinConservative
20052005Epping ForestEleanor LaingConservative
20052005BuckinghamJohn BercowConservative
20052005WoodspringLiam FoxConservative
20052005Edinburgh South WestAlistair DarlingLabour
20052005Aberdeen NorthFrank DoranLabour
20052005Bethnal Green and BowGeorge GallowayRespect
20052005Lanark and Hamilton EastJimmy HoodLabour
20052005Dunbartonshire WestJohn McFallLabour
20052005Airdrie and ShottsJohn ReidLabour
20052005Edinburgh North and LeithMark LazarowiczLabour
20052005Edinburgh SouthNigel GriffithsLabour
20052005Rutherglen and Hamilton WestTommy McAvoyLabour
20052005Orkney and ShetlandAlistair CarmichaelLiberal Democrats
20052005Banff and BuchanAlex SalmondSNP
20052005New Forest WestDesmond SwayneConservative
20052005Ribble ValleyNigel EvansConservative
20052005Cardiff South and PenarthAlun MichaelLabour
20052005Vale of GlamorganJohn SmithLabour
20052005Clwyd SouthMartyn JonesLabour
20052005BlabyAndrew RobathanConservative
20052005MeridenCaroline SpelmanConservative
20052005LoughboroughAndy ReedLabour
20052005Derby NorthBob LaxtonLabour
20052005Leicestershire North WestDavid TaylorLabour
20052005AshfieldGeoff HoonLabour
20052005Nottingham EastJohn HeppellLabour
20052005Derbyshire SouthMark ToddLabour
20052005CorbyPhil HopeLabour
20052005Castle PointBob SpinkConservative
20052005Brentwood and OngarEric PicklesConservative
20052005Maldon and Chelmsford EastJohn WhittingdaleConservative
20052005HarlowBill RammellLabour
20052005Norwich NorthIan GibsonLabour
20052005BedfordPatrick HallLabour
20052005Wirral WestStephen HesfordLabour
20052005CambridgeDavid HowarthLiberal Democrats
20052005WinchesterMark OatenLiberal Democrats
20052005Norfolk NorthNorman LambLiberal Democrats
20052005Isle of WightAndrew TurnerConservative
20052005AshfordDamian GreenConservative
20052005Hertford and StortfordMark PriskConservative
20052005Mole ValleyPaul BeresfordConservative
20052005Feltham and HestonAlan KeenLabour
20052005EdmontonAndy LoveLabour
20052005ElthamClive EffordLabour
20052005IslwynDon TouhigLabour
20052005Hampstead and HighgateGlenda JacksonLabour
20052005West HamLyn BrownLabour
20052005Luton SouthMargaret MoranLabour
20052005Ealing SouthallPiara KhabraLabour
20052005Harrow EastTony McNultyLabour
20052005Sutton and CheamPaul BurstowLiberal Democrats
20052005Carshalton and WallingtonTom BrakeLiberal Democrats
20052005ChichesterAndrew TyrieConservative
20052005HexhamPeter AtkinsonConservative
20052005Scarborough and WhitbyRobert GoodwillConservative
20052005MaidenheadTheresa MayConservative
20052005DarlingtonAlan MilburnLabour
20052005Middlesbrough South and Cleveland EastAshok KumarLabour
20052005Sunderland NorthBill EtheringtonLabour
20052005MontgomeryshireLembit ÖpikLiberal Democrats
20052005Westmorland and LonsdaleTim FarronLiberal Democrats
20052005Ellesmere Port and NestonAndrew MillerLabour
20052005WallaseyAngela EagleLabour
20052005Ribble SouthDavid BorrowLabour
20052005Knowsley SouthEddie O’HaraLabour
20052005Blackpool SouthGordon MarsdenLabour
20052005PendleGordon PrenticeLabour
20052005Warrington SouthHelen SouthworthLabour
20052005Liverpool WavertreeJane KennedyLabour
20052005Heywood and MiddletonJim DobbinLabour
20052005BootleJoe BentonLabour
20052005Liverpool GarstonMaria EagleLabour
20052005Weaver ValeMike HallLabour
20052005Liverpool WaltonPeter KilfoyleLabour
20052005CheadlePatsy CaltonLiberal Democrats
20052005Chesham and AmershamCheryl GillanConservative
20052005HavantDavid WillettsConservative
20052005BeckenhamJacqui LaitConservative
20052005Surrey EastPeter AinsworthConservative
20052005Brighton PavilionDavid LepperLabour
20052005DoverGwyn ProsserLabour
20052005Warwick and LeamingtonJames PlaskittLabour
20052005CrawleyLaura MoffattLabour
20052005GillinghamPaul ClarkLabour
20052005CheltenhamMartin HorwoodLiberal Democrats
20052005LewesNorman BakerLiberal Democrats
20052005Devon South WestGary StreeterConservative
20052005CotswoldGeoffrey Clifton-BrownConservative
20052005Norfolk MidKeith SimpsonConservative
20052005StroudDavid DrewLabour
20052005Plymouth SuttonLinda GilroyLabour
20052005TorbayAdrian SandersLiberal Democrats
20052005St IvesAndrew GeorgeLiberal Democrats
20052005Somerton and FromeDavid HeathLiberal Democrats
20052005Truro and St AustellMatthew TaylorLiberal Democrats
20052005TeignbridgeRichard Younger-RossLiberal Democrats
20052005ReigateCrispin BluntConservative
20052005Bognor Regis and LittlehamptonNick GibbConservative
20052005PooleRobert SymsConservative
20052005NuneatonBill OlnerLabour
20052005Coventry North EastBob AinsworthLabour
20052005TamworthBrian JenkinsLabour
20052005StaffordDavid KidneyLabour
20052005RedditchJacqui SmithLabour
20052005Coventry SouthJim CunninghamLabour
20052005Birmingham Selly OakLynne JonesLabour
20052005Halesowen and Rowley RegisSylvia HealLabour
20052005Worthing East and ShorehamTim LoughtonConservative
20052005Morley and RothwellColin ChallenLabour
20052005Leeds North EastFabian HamiltonLabour
20052005Leeds EastGeorge MudieLabour
20052005Brigg and GooleIan CawseyLabour
20052005WentworthJohn HealeyLabour
20052005Barnsley West and PenistoneMichael ClaphamLabour
20052005Bradford NorthTerry RooneyLabour
20052005Belfast NorthNigel DoddsDUP
20052005Antrim EastSammy WilsonDUP
20052005RomfordAndrew RosindellConservative
20052005Wiltshire NorthJames GrayConservative
20052005Ayrshire CentralBrian DonohoeLabour
20052005Kilmarnock and LoudounDes BrowneLabour
20052005Glasgow South WestIan DavidsonLabour
20052005Dunfermline and West FifeRachel SquireLabour
20052005Argyll and ButeAlan ReidLiberal Democrats
20052005Dundee EastStewart HosieSNP
20052005Shropshire NorthOwen PatersonConservative
20052005WellingboroughPeter BoneConservative
20052005Vale of ClwydChris RuaneLabour
20052005Cardiff NorthJulie MorganLabour
20052005PontypriddKim HowellsLabour
20052005Carmarthen East and DinefwrAdam PricePlaid Cymru
20052005Meirionnydd Nant ConwyElfyn LlwydPlaid Cymru
20052005Boston and SkegnessMark SimmondsConservative
20052005LincolnGillian MerronLabour
20052005Amber ValleyJudy MallaberLabour
20052005ErewashLiz BlackmanLabour
20052005Northampton NorthSally KeebleLabour
20052005Cambridgeshire SouthAndrew LansleyConservative
20052005Bury St EdmundsDavid RuffleyConservative
20052005BillericayJohn BaronConservative
20052005WaveneyBob BlizzardLabour
20052005Norwich SouthCharles ClarkeLabour
20052005WatfordClaire WardLabour
20052005Great YarmouthTony WrightLabour
20052005Welwyn HatfieldGrant ShappsConservative
20052005Weston-Super-MareJohn PenroseConservative
20052005Cities of London and WestminsterMark FieldConservative
20052005RayleighMark FrancoisConservative
20052005KetteringPhilip HolloboneConservative
20052005Norfolk SouthRichard BaconConservative
20052005PeterboroughStewart JacksonConservative
20052005HendonAndrew DismoreLabour
20052005Brent NorthBarry GardinerLabour
20052005Harrow WestGareth ThomasLabour
20052005Poplar and Canning TownJim FitzpatrickLabour
20052005Enfield NorthJoan RyanLabour
20052005Regent’s Park and Kensington NorthKaren BuckLabour
20052005BarkingMargaret HodgeLabour
20052005BatterseaMartin LintonLabour
20052005Finchley and Golders GreenRudi VisLabour
20052005Ealing NorthStephen PoundLabour
20052005East HamStephen TimmsLabour
20052005Kingston and SurbitonEd DaveyLiberal Democrats
20052005TauntonJeremy BrowneLiberal Democrats
20052005Hornsey and Wood GreenLynne FeatherstoneLiberal Democrats
20052005Richmond ParkSusan KramerLiberal Democrats
20052005Bedfordshire South WestAndrew SelousConservative
20052005BraintreeBrooks NewmarkConservative
20052005FarehamMark HobanConservative
20052005Arundel and South DownsNick HerbertConservative
20052005TynemouthAlan CampbellLabour
20052005Stockton SouthDari TaylorLabour
20052005WansbeckDenis MurphyLabour
20052005Houghton and Washington EastFraser KempLabour
20052005JarrowStephen HepburnLabour
20052005LeominsterBill WigginConservative
20052005Epsom and EwellChris GraylingConservative
20052005Altrincham and Sale WestGraham BradyConservative
20052005Bexhill and BattleGregory BarkerConservative
20052005Reading EastRob WilsonConservative
20052005Wirral SouthBen ChapmanLabour
20052005Stretford and UrmstonBeverley HughesLabour
20052005Bolton South EastBrian IddonLabour
20052005Chester, City ofChristine RussellLabour
20052005CrosbyClaire Curtis-ThomasLabour
20052005St Helens NorthDavid WattsLabour
20052005HaltonDerek TwiggLabour
20052005Morecambe and LunesdaleGeraldine SmithLabour
20052005Manchester BlackleyGraham StringerLabour
20052005EcclesIan StewartLabour
20052005Bury SouthIvan LewisLabour
20052005Blackpool North and FleetwoodJoan HumbleLabour
20052005ChorleyLindsay HoyleLabour
20052005Wythenshawe and Sale EastPaul GogginsLabour
20052005Oldham East and SaddleworthPhil WoolasLabour
20052005Bolton WestRuth KellyLabour
20052005HuntingdonJonathan DjanoglyConservative
20052005Runnymede and WeybridgePhilip HammondConservative
20052005NewburyRichard BenyonConservative
20052005St Helens SouthShaun WoodwardLabour
20052005Swindon SouthAnne SnelgroveLabour
20052005RhonddaChris BryantLabour
20052005Sittingbourne and SheppeyDerek WyattLabour
20052005SloughFiona MactaggartLabour
20052005Chatham and AylesfordJonathan ShawLabour
20052005Newcastle-under-LymePaul FarrellyLabour
20052005Milton Keynes South WestPhyllis StarkeyLabour
20052005YeovilDavid LawsLiberal Democrats
20052005Oxford West and AbingdonEvan HarrisLiberal Democrats
20052005Norfolk South WestChristopher FraserConservative
20052005WantageEd VaizeyConservative
20052005BridgwaterIan Liddell-GraingerConservative
20052005ExeterBen BradshawLabour
20052005Dorset SouthJim KnightLabour
20052005Swindon NorthMichael WillsLabour
20052005Cornwall South EastColin BreedLiberal Democrats
20052005Bristol WestStephen WilliamsLiberal Democrats
20052005NorthavonSteve WebbLiberal Democrats
20052005WitneyDavid CameronConservative
20052005Stratford-on-AvonJohn MaplesConservative
20052005BromsgroveJulie KirkbrideConservative
20052005Cambridgeshire North WestShailesh VaraConservative
20052005WimbledonStephen HammondConservative
20052005Staffordshire MoorlandsCharlotte AtkinsLabour
20052005Birmingham EdgbastonGisela StuartLabour
20052005WrexhamIan LucasLabour
20052005BurtonJanet DeanLabour
20052005WorcesterMichael FosterLabour
20052005Birmingham Hall GreenSteve McCabeLabour
20052005HerefordPaul KeetchLiberal Democrats
20052005Hull West and HessleAlan JohnsonLabour
20052005KeighleyAnn CryerLabour
20052005Don ValleyCaroline FlintLabour
20052005Calder ValleyChristine McCaffertyLabour
20052005Bradford SouthGerry SutcliffeLabour
20052005Barnsley East and MexboroughJeff EnnisLabour
20052005HemsworthJon TrickettLabour
20052005Colne ValleyKali MountfordLabour
20052005Bradford WestMarsha SinghLabour
20052005PudseyPaul TruswellLabour
20052005Doncaster CentralRosie WintertonLabour
20052005CleethorpesShona McIsaacLabour
20052005Pontefract and CastlefordYvette CooperLabour
20052005Harrogate and KnaresboroughPhil WillisLiberal Democrats
20052005Londonderry EastGregory CampbellDUP
20052005StrangfordIris RobinsonDUP
20052005Tyrone WestPat DohertySinn Féin
20052005Lagan ValleyJeffrey DonaldsonDUP
20052005Devon EastHugo SwireConservative
20052005Aberdeen SouthAnne BeggLabour
20052005StirlingAnne McGuireLabour
20052005Paisley and Renfrewshire SouthDouglas AlexanderLabour
20052005Motherwell and WishawFrank RoyLabour
20052005Renfrewshire EastJim MurphyLabour
20052005Ayrshire North and ArranKaty ClarkLabour
20052005Glasgow CentralMohammad SarwarLabour
20052005Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastRosemary McKennaLabour
20052005Dumfries and GallowayRussell BrownLabour
20052005Ayr Carrick and CumnockSandra OsborneLabour
20052005Berwickshire, Roxburgh and SelkirkMichael MooreLiberal Democrats
20052005Aberdeenshire West and KincardineRobert SmithLiberal Democrats
20052005HenleyBoris JohnsonConservative
20052005MonmouthDavid DaviesConservative
20052005Clwyd WestDavid JonesConservative
20052005GowerMartin CatonLabour
20052005Carmarthen West and Pembrokeshire SouthNicholas AingerLabour
20052005CeredigionMark WilliamsLiberal Democrats
20011997NewarkPatrick MercerConservative
20011997BassetlawJohn MannLabour
20011997ChesterfieldPaul HolmesLiberal Democrats
20011997UpminsterAngela WatkinsonConservative
20011997UxbridgeJohn RandallConservative
20011997TottenhamDavid LammyLabour
20011997DagenhamJon CruddasLabour
20011997Brent EastPaul DaisleyLabour
20011997South ShieldsDavid MilibandLabour
20011997Durham NorthKevan JonesLabour
20011997TattonGeorge OsborneConservative
20011997EddisburyStephen O’BrienConservative
20011997LeighAndy BurnhamLabour
20011997Ashton under LyneDavid HeyesLabour
20011997Stalybridge and HydeJames PurnellLabour
20011997PrestonMark HendrickLabour
20011997WorkingtonTony CunninghamLabour
20011997SouthportJohn PughLiberal Democrats
20011997Faversham and Kent MidHugh RobertsonConservative
20011997WycombePaul GoodmanConservative
20011997RomseySandra GidleyLiberal Democrats
20011997GuildfordSue DoughtyLiberal Democrats
20011997WestburyAndrew MurrisonConservative
20011997GloucesterParmjit DhandaLabour
20011997Dorset Mid and Poole NorthAnnette BrookeLiberal Democrats
20011997Wyre ForestRichard TaylorHealth Concern
20011997TelfordDavid WrightLabour
20011997Birmingham Perry BarrKhalid MahmoodLabour
20011997Wolverhampton South WestRob MarrisLabour
20011997Birmingham ErdingtonSiôn SimonLabour
20011997West Bromwich EastTom WatsonLabour
20011997Yorkshire EastGreg KnightConservative
20011997Sheffield HeeleyMeg MunnLabour
20011997Fermanagh and South TyroneMichelle GildernewSinn Féin
20011997Antrim SouthDavid BurnsideUlster Unionist Party
20011997Down NorthLady HermonUlster Unionist Party
20011997Galloway and Upper NithsdalePeter DuncanConservative
20011997Glasgow MaryhillAnn McKechinLabour
20011997East LothianAnne PickingLabour
20011997Hamilton SouthBill TynanLabour
20011997Greenock and InverclydeDavid CairnsLabour
20011997MidlothianDavid HamiltonLabour
20011997Falkirk WestEric JoyceLabour
20011997Dundee EastIain LukeLabour
20011997Renfrewshire WestJim SheridanLabour
20011997Strathkelvin and BearsdenJohn LyonsLabour
20011997Fife CentralJohn MacDougallLabour
20011997Glasgow AnnieslandJohn RobertsonLabour
20011997Glasgow CathcartTom HarrisLabour
20011997Edinburgh WestJohn BarrettLiberal Democrats
20011997Caithness Sutherland and Easter RossJohn ThursoLiberal Democrats
20011997MorayAngus RobertsonSNP
20011997PerthAnnabelle EwingSNP
20011997AngusMike WeirSNP
20011997Tayside NorthPete WishartSNP
20011997Ynys MonAlbert OwenLabour
20011997Merthyr Tydfil and RhymneyDai HavardLabour
20011997AberavonHywel FrancisLabour
20011997Cardiff WestKevin BrennanLabour
20011997Alyn and DeesideMark TamiLabour
20011997CaerphillyWayne DavidLabour
20011997Brecon and RadnorshireRoger WilliamsLiberal Democrats
20011997CaernarfonHywel WilliamsPlaid Cymru
20011997CeredigionSimon ThomasPlaid Cymru
20011997Manchester GortonGerald KaufmanLabour
20011997Louth and HorncastlePeter TapsellConservative
20011997Swansea WestAlan WilliamsLabour
20011997Rochford and Southend EastTeddy TaylorConservative
20011997LinlithgowTam DalyellLabour
20011997RushcliffeKenneth ClarkeConservative
20011997Staffordshire SouthPatrick CormackConservative
20011997Walsall NorthDavid WinnickLabour
20011997Suffolk CoastalJohn GummerConservative
20011997Chipping BarnetSydney ChapmanConservative
20011997Crewe and NantwichGwyneth DunwoodyLabour
20011997Hull NorthKevin McNamaraLabour
20011997Oldham West and RoytonMichael MeacherLabour
20011997Worcestershire WestMichael SpicerConservative
20011997Folkestone and HytheMichael HowardConservative
20011997Hull EastJohn PrescottLabour
20011997BirkenheadFrank FieldLabour
20011997OrpingtonJohn HoramConservative
20011997TootingTom CoxLabour
20011997Cornwall NorthPaul TylerLiberal Democrats
20011997Swansea EastDonald AndersonLabour
20011997BolsoverDennis SkinnerLabour
20011997Leicester SouthJim MarshallLabour
20011997WarleyJohn SpellarLabour
20011997Berwick-upon-TweedAlan BeithLiberal Democrats
20011997Saffron WaldenAlan HaselhurstConservative
20011997Denton and ReddishAndrew BennettLabour
20011997Walsall SouthBruce GeorgeLabour
20011997CopelandJack CunninghamLabour
20011997West HamTony BanksLabour
20011997Sunderland SouthChris MullinLabour
20011997MacclesfieldNicholas WintertonConservative
20011997West Bromwich WestAdrian BaileyLabour
20011997WiganNeil TurnerLabour
20011997Birmingham Hodge HillTerry DavisLabour
20011997Ruislip-NorthwoodJohn WilkinsonConservative
20011997Antrim NorthIan PaisleyDUP
20011997DevizesMichael AncramConservative
20011997Edinburgh East and MusselburghGavin StrangLabour
20011997Carrick Cumnock and Doon ValleyGeorge FoulkesLabour
20011997TwickenhamVince CableLiberal Democrats
20011997Cynon ValleyAnn ClwydLabour
20011997LlanelliDenzil DaviesLabour
20011997Aldridge-BrownhillsRichard ShepherdConservative
20011997Hackney South and ShoreditchBrian SedgemoreLabour
20011997Bournemouth EastDavid AtkinsonConservative
20011997Bromley and ChislehurstEric ForthConservative
20011997Hampshire North WestGeorge YoungConservative
20011997Arundel and South DownsHoward FlightConservative
20011997Worthing WestPeter BottomleyConservative
20011997Hitchin and HarpendenPeter LilleyConservative
20011997ThurrockAndrew MacKinlayLabour
20011997MedwayBob Marshall-AndrewsLabour
20011997Cambridgeshire North WestBrian MawhinneyConservative
20011997Skipton and RiponDavid CurryConservative
20011997Old Bexley and SidcupDerek ConwayConservative
20011997GainsboroughEdward LeighConservative
20011997FyldeMichael JackConservative
20011997TotnesAnthony SteenConservative
20011997WokingHumfrey MalinsConservative
20011997Hertfordshire South WestRichard PageConservative
20011997WantageRobert JacksonConservative
20011997DewsburyAnn TaylorLabour
20011997Tonbridge and MallingJohn StanleyConservative
20011997Hampshire EastMichael MatesConservative
20011997GosportPeter ViggersConservative
20011997BlackburnJack StrawLabour
20011997Hastings and RyeMichael FosterLabour
20011997HuddersfieldBarry SheermanLabour
20011997Esher and WaltonIan TaylorConservative
20011997SolihullJohn TaylorConservative
20011997DaventryTim BoswellConservative
20011997Plymouth DevonportDavid JamiesonLabour
20011997RotherhamDenis MacShaneLabour
20011997Wolverhampton South EastDennis TurnerLabour
20011997CharnwoodStephen DorrellConservative
20011997Sheffield AttercliffeClive BettsLabour
20011997FoyleJohn HumeSDLP
20011997Newry and ArmaghSeamus MallonSDLP
20011997Beverley and HoldernessJames CranConservative
20011997Cunninghame NorthBrian WilsonLabour
20011997Airdrie and ShottsHelen LiddellLabour
20011997BlaydonJohn McWilliamLabour
20011997LivingstonRobin CookLabour
20011997GordonMalcolm BruceLiberal Democrats
20011997Fife North EastMenzies CampbellLiberal Democrats
20011997Suffolk SouthTim YeoConservative
20011997Newport WestPaul FlynnLabour
20011997Sleaford and North HykehamDouglas HoggConservative
20011997StreathamKeith HillLabour
20011997BanburyTony BaldryConservative
20011997ColchesterBob RussellLiberal Democrats
20011997PutneyTony ColmanLabour
20011997Southend WestDavid AmessConservative
20011997WellsDavid Heathcoat-AmoryConservative
20011997BroxbourneMarion RoeConservative
20011997EastbourneNigel WatersonConservative
20011997SalisburyRobert KeyConservative
20011997Ealing Acton and Shepherd’s BushClive SoleyLabour
20011997Holborn and St PancrasFrank DobsonLabour
20011997WalthamstowNeil GerrardLabour
20011997Dulwich and West NorwoodTessa JowellLabour
20011997NewburyDavid RendelLiberal Democrats
20011997Bishop AucklandDerek FosterLabour
20011997MiddlesbroughStuart BellLabour
20011997Maidstone and The WealdAnn WiddecombeConservative
20011997Suffolk Central and Ipswich NorthMichael LordConservative
20011997Liverpool RiversideLouise EllmanLabour
20011997Hazel GroveAndrew StunellLiberal Democrats
20011997BasingstokeAndrew HunterConservative
20011997Southampton TestAlan WhiteheadLabour
20011997Islington South and FinsburyChris SmithLabour
20011997Brighton KemptownDes TurnerLabour
20011997Lewisham DeptfordJoan RuddockLabour
20011997Bexleyheath and CrayfordNigel BeardLabour
20011997TorfaenPaul MurphyLabour
20011997CheltenhamNigel JonesLiberal Democrats
20011997BracknellAndrew MacKayConservative
20011997Coventry North WestGeoffrey RobinsonLabour
20011997Stoke-on-Trent CentralMark FisherLabour
20011997Cannock ChaseTony WrightLabour
20011997Great GrimsbyAustin MitchellLabour
20011997Belfast EastPeter RobinsonDUP
20011997Down SouthEddie McGradySDLP
20011997Sussex MidNicholas SoamesConservative
20011997Glasgow ShettlestonDavid MarshallLabour
20011997Dundee WestErnie RossLabour
20011997Dunfermline EastGordon BrownLabour
20011997OchilMartin O’NeillLabour
20011997Glasgow SpringburnMichael MartinSpeaker
20011997Dorset NorthRobert WalterConservative
20011997OgmoreRay PowellLabour
20011997Croydon SouthRichard OttawayConservative
20011997Derby SouthMargaret BeckettLabour
20011997Leicester WestPatricia HewittLabour
20011997GedlingVernon CoakerLabour
20011997Norfolk North WestHenry BellinghamConservative
20011997Luton NorthKelvin HopkinsLabour
20011997Brent SouthPaul BoatengLabour
20011997Camberwell and PeckhamHarriet HarmanLabour
20011997Leyton and WansteadHarry CohenLabour
20011997Leeds CentralHilary BennLabour
20011997Islington NorthJeremy CorbynLabour
20011997Hayes and HarlingtonJohn McDonnellLabour
20011997VauxhallKate HoeyLabour
20011997Leicester EastKeith VazLabour
20011997Ilford SouthMike GapesLabour
20011997Warwickshire NorthMike O’BrienLabour
20011997BroxtoweNick PalmerLabour
20011997NeathPeter HainLabour
20011997Southwark North and BermondseySimon HughesLiberal Democrats
20011997Sutton ColdfieldAndrew MitchellConservative
20011997CanterburyJulian BrazierConservative
20011997SevenoaksMichael FallonConservative
20011997Stockton NorthFrank CookLabour
20011997Newcastle upon Tyne East and WallsendNick BrownLabour
20011997Tyneside NorthStephen ByersLabour
20011997SedgefieldTony BlairLabour
20011997RedcarVera BairdLabour
20011997Bedfordshire North EastAlistair BurtConservative
20011997CongletonAnn WintertonConservative
20011997Suffolk WestRichard SpringConservative
20011997DelynDavid HansonLabour
20011997BurnleyPeter PikeLabour
20011997Liverpool West DerbyRobert WareingLabour
20011997WorsleyTerry LewisLabour
20011997Manchester CentralTony LloydLabour
20011997ChristchurchChristopher ChopeConservative
20011997Thanet NorthRoger GaleConservative
20011997Surrey South WestVirginia BottomleyConservative
20011997Oxford EastAndrew SmithLabour
20011997Dudley SouthIan PearsonLabour
20011997Southampton ItchenJohn DenhamLabour
20011997Portsmouth SouthMike HancockLiberal Democrats
20011997Bournemouth WestJohn ButterfillConservative
20011997Bedfordshire MidJonathan SayeedConservative
20011997KingswoodRoger BerryLabour
20011997Newport EastAlan HowarthLabour
20011997HorshamFrancis MaudeConservative
20011997AldershotGerald HowarthConservative
20011997Kensington and ChelseaMichael PortilloConservative
20011997Derbyshire WestPatrick McLoughlinConservative
20011997Birmingham LadywoodClare ShortLabour
20011997Warrington NorthHelen JonesLabour
20011997Birmingham Sparkbrook and Small HeathRoger GodsiffLabour
20011997NormantonBill O’BrienLabour
20011997ScunthorpeElliot MorleyLabour
20011997Leeds WestJohn BattleLabour
20011997Rother ValleyKevin BarronLabour
20011997Sheffield CentralRichard CabornLabour
20011997Belfast WestGerry AdamsSinn Féin
20011997Ulster MidMartin McGuinnessSinn Féin
20011997Belfast SouthMartin SmythUlster Unionist Party
20011997Antrim EastRoy BeggsUlster Unionist Party
20011997WealdenCharles HendryConservative
20011997Penrith and The BorderDavid MacleanConservative
20011997East KilbrideAdam IngramLabour
20011997Falkirk EastMichael ConnartyLabour
20011997Coatbridge and ChrystonTom ClarkeLabour
20011997Roxburgh and BerwickshireArchy KirkwoodLiberal Democrats
20011997Ross Skye and Inverness WestCharles KennedyLiberal Democrats
20011997BosworthDavid TredinnickConservative
20011997Hampshire North EastJames ArbuthnotConservative
20011997New Forest EastJulian LewisConservative
20011997Chelmsford WestSimon BurnsConservative
20011997ConwyBetty WilliamsLabour
20011997South Holland and The DeepingsJohn HayesConservative
20011997Grantham and StamfordQuentin DaviesConservative
20011997MansfieldAlan MealeLabour
20011997Nottingham SouthAlan SimpsonLabour
20011997Nottingham NorthGraham AllenLabour
20011997Derbyshire North EastHarry BarnesLabour
20011997SherwoodPaddy TippingLabour
20011997Norfolk South WestGillian ShephardConservative
20011997Cambridgeshire South EastJames PaiceConservative
20011997Cambridgeshire North EastMalcolm MossConservative
20011997BasildonAngela SmithLabour
20011997GraveshamChris PondLabour
20011997Hemel HempsteadTony McWalterLabour
20011997AylesburyDavid LidingtonConservative
20011997BeaconsfieldDominic GrieveConservative
20011997Hertfordshire North EastOliver HealdConservative
20011997Dorset WestOliver LetwinConservative
20011997Worcestershire MidPeter LuffConservative
20011997Brentford and IsleworthAnn KeenLabour
20011997Hornsey and Wood GreenBarbara RocheLabour
20011997Lewisham EastBridget PrenticeLabour
20011997Hackney North and Stoke NewingtonDiane AbbottLabour
20011997Croydon CentralGeraint DaviesLabour
20011997DartfordHoward StoateLabour
20011997Lewisham WestJames Patrick DowdLabour
20011997Erith and ThamesmeadJohn AustinLabour
20011997Croydon NorthMalcolm WicksLabour
20011997Greenwich and WoolwichNick RaynsfordLabour
20011997Mitcham and MordenSiobhain McDonaghLabour
20011997Devon NorthNick HarveyLiberal Democrats
20011997LichfieldMichael FabricantConservative
20011997Tyne BridgeDavid ClellandLabour
20011997Newcastle upon Tyne NorthDoug HendersonLabour
20011997Durham, City OfGerry SteinbergLabour
20011997Durham North WestHilary ArmstrongLabour
20011997Newcastle upon Tyne CentralJim CousinsLabour
20011997EasingtonJohn CummingsLabour
20011997Gateshead East and Washington WestJoyce QuinLabour
20011997Batley and SpenMike WoodLabour
20011997Blyth ValleyRonnie CampbellLabour
20011997Tiverton and HonitonAngela BrowningConservative
20011997Vale of YorkAnne McIntoshConservative
20011997TewkesburyLaurence RobertsonConservative
20011997StockportAnn CoffeyLabour
20011997Lancashire WestColin PickthallLabour
20011997Bolton North EastDavid CrausbyLabour
20011997CarlisleEric MartlewLabour
20011997Knowsley North and Sefton EastGeorge HowarthLabour
20011997HyndburnGreg PopeLabour
20011997SalfordHazel BlearsLabour
20011997MakerfieldIan McCartneyLabour
20011997Rossendale and DarwenJanet AndersonLabour
20011997Barrow and FurnessJohn HuttonLabour
20011997Manchester WithingtonKeith BradleyLabour
20011997SpelthorneDavid WilshireConservative
20011997WokinghamJohn RedwoodConservative
20011997StevenageBarbara FollettLabour
20011997Reading WestMartin SalterLabour
20011997Thanet SouthStephen LadymanLabour
20011997WansdykeDan NorrisLabour
20011997Bristol SouthDawn PrimaroloLabour
20011997Bristol North WestDoug NaysmithLabour
20011997High PeakTom LevittLabour
20011997BathDon FosterLiberal Democrats
20011997Devon West and TorridgeJohn BurnettLiberal Democrats
20011997StoneBill CashConservative
20011997Stoke-on-Trent NorthJoan WalleyLabour
20011997Wolverhampton North EastKen PurchaseLabour
20011997Birmingham NorthfieldRichard BurdenLabour
20011997Rutland and MeltonAlan DuncanConservative
20011997Haltemprice and HowdenDavid DavisConservative
20011997HarboroughEdward GarnierConservative
20011997Chingford and Woodford GreenIain Duncan SmithConservative
20011997HertsmereJames ClappisonConservative
20011997RyedaleJohn GreenwayConservative
20011997Surrey HeathNick HawkinsConservative
20011997RichmondWilliam HagueConservative
20011997HalifaxAlice MahonLabour
20011997ElmetColin BurgonLabour
20011997Sheffield BrightsideDavid BlunkettLabour
20011997Bury NorthDavid ChaytorLabour
20011997WakefieldDavid HinchliffeLabour
20011997Barnsley CentralEric IllsleyLabour
20011997York, City ofHugh BayleyLabour
20011997SelbyJohn GroganLabour
20011997Essex NorthBernard JenkinConservative
20011997Epping ForestEleanor LaingConservative
20011997BuckinghamJohn BercowConservative
20011997WoodspringLiam FoxConservative
20011997Edinburgh CentralAlistair DarlingLabour
20011997Western IslesCalum MacDonaldLabour
20011997Aberdeen CentralFrank DoranLabour
20011997Glasgow KelvinGeorge GallowayLabour
20011997ClydesdaleJimmy HoodLabour
20011997Glasgow BailliestonJimmy WrayLabour
20011997DumbartonJohn McFallLabour
20011997Hamilton North and BellshillJohn ReidLabour
20011997KirkcaldyLewis MoonieLabour
20011997Edinburgh North and LeithMark LazarowiczLabour
20011997Edinburgh SouthNigel GriffithsLabour
20011997Glasgow RutherglenTommy McAvoyLabour
20011997Clydebank and MilngavieTony WorthingtonLabour
20011997Orkney and ShetlandAlistair CarmichaelLiberal Democrats
20011997Banff and BuchanAlex SalmondSNP
20011997New Forest WestDesmond SwayneConservative
20011997Ribble ValleyNigel EvansConservative
20011997Cardiff South and PenarthAlun MichaelLabour
20011997Vale of GlamorganJohn SmithLabour
20011997Cardiff CentralJon Owen JonesLabour
20011997Clwyd SouthMartyn JonesLabour
20011997BridgendWin GriffithsLabour
20011997BlabyAndrew RobathanConservative
20011997MeridenCaroline SpelmanConservative
20011997LoughboroughAndy ReedLabour
20011997Derby NorthBob LaxtonLabour
20011997Leicestershire North WestDavid TaylorLabour
20011997AshfieldGeoff HoonLabour
20011997Nottingham EastJohn HeppellLabour
20011997Derbyshire SouthMark ToddLabour
20011997CorbyPhil HopeLabour
20011997KetteringPhil SawfordLabour
20011997Castle PointBob SpinkConservative
20011997Brentwood and OngarEric PicklesConservative
20011997Maldon and Chelmsford EastJohn WhittingdaleConservative
20011997CambridgeAnne CampbellLabour
20011997HarlowBill RammellLabour
20011997Norwich NorthIan GibsonLabour
20011997IpswichJamie CannLabour
20011997St AlbansKerry PollardLabour
20011997BedfordPatrick HallLabour
20011997Wirral WestStephen HesfordLabour
20011997WinchesterMark OatenLiberal Democrats
20011997Norfolk NorthNorman LambLiberal Democrats
20011997Isle of WightAndrew TurnerConservative
20011997AshfordDamian GreenConservative
20011997Hertford and StortfordMark PriskConservative
20011997Mole ValleyPaul BeresfordConservative
20011997Feltham and HestonAlan KeenLabour
20011997EdmontonAndy LoveLabour
20011997ElthamClive EffordLabour
20011997IslwynDon TouhigLabour
20011997Hampstead and HighgateGlenda JacksonLabour
20011997Luton SouthMargaret MoranLabour
20011997Ealing SouthallPiara KhabraLabour
20011997Harrow EastTony McNultyLabour
20011997Richmond ParkJenny TongeLiberal Democrats
20011997Sutton and CheamPaul BurstowLiberal Democrats
20011997Carshalton and WallingtonTom BrakeLiberal Democrats
20011997ChichesterAndrew TyrieConservative
20011997HexhamPeter AtkinsonConservative
20011997MaidenheadTheresa MayConservative
20011997DarlingtonAlan MilburnLabour
20011997Middlesbrough South and Cleveland EastAshok KumarLabour
20011997Sunderland NorthBill EtheringtonLabour
20011997HartlepoolPeter MandelsonLabour
20011997MontgomeryshireLembit ÖpikLiberal Democrats
20011997Ellesmere Port and NestonAndrew MillerLabour
20011997WallaseyAngela EagleLabour
20011997Ribble SouthDavid BorrowLabour
20011997Knowsley SouthEddie O’HaraLabour
20011997Blackpool SouthGordon MarsdenLabour
20011997PendleGordon PrenticeLabour
20011997Warrington SouthHelen SouthworthLabour
20011997Liverpool WavertreeJane KennedyLabour
20011997Heywood and MiddletonJim DobbinLabour
20011997BootleJoe BentonLabour
20011997Liverpool GarstonMaria EagleLabour
20011997Weaver ValeMike HallLabour
20011997Liverpool WaltonPeter KilfoyleLabour
20011997CheadlePatsy CaltonLiberal Democrats
20011997Chesham and AmershamCheryl GillanConservative
20011997HavantDavid WillettsConservative
20011997BeckenhamJacqui LaitConservative
20011997WindsorMichael TrendConservative
20011997Surrey EastPeter AinsworthConservative
20011997Falmouth and CamborneCandy AthertonLabour
20011997Brighton PavilionDavid LepperLabour
20011997DoverGwyn ProsserLabour
20011997PeterboroughHelen BrintonLabour
20011997Warwick and LeamingtonJames PlaskittLabour
20011997CrawleyLaura MoffattLabour
20011997GillinghamPaul ClarkLabour
20011997Portsmouth NorthSyd RapsonLabour
20011997EastleighDavid ChidgeyLiberal Democrats
20011997LewesNorman BakerLiberal Democrats
20011997Devon South WestGary StreeterConservative
20011997CotswoldGeoffrey Clifton-BrownConservative
20011997Norfolk MidKeith SimpsonConservative
20011997StroudDavid DrewLabour
20011997Forest of DeanDiana OrganLabour
20011997Bristol EastJean CorstonLabour
20011997Plymouth SuttonLinda GilroyLabour
20011997TorbayAdrian SandersLiberal Democrats
20011997St IvesAndrew GeorgeLiberal Democrats
20011997Weston-Super-MareBrian CotterLiberal Democrats
20011997Somerton and FromeDavid HeathLiberal Democrats
20011997Truro and St AustellMatthew TaylorLiberal Democrats
20011997TeignbridgeRichard Younger-RossLiberal Democrats
20011997ReigateCrispin BluntConservative
20011997Bognor Regis and LittlehamptonNick GibbConservative
20011997PooleRobert SymsConservative
20011997NuneatonBill OlnerLabour
20011997Coventry North EastBob AinsworthLabour
20011997TamworthBrian JenkinsLabour
20011997StaffordDavid KidneyLabour
20011997Birmingham YardleyEstelle MorrisLabour
20011997Stoke-on-Trent SouthGeorge StevensonLabour
20011997RedditchJacqui SmithLabour
20011997Coventry SouthJim CunninghamLabour
20011997Birmingham Selly OakLynne JonesLabour
20011997Halesowen and Rowley RegisSylvia HealLabour
20011997Worthing East and ShorehamTim LoughtonConservative
20011997Morley and RothwellColin ChallenLabour
20011997Leeds North EastFabian HamiltonLabour
20011997Leeds EastGeorge MudieLabour
20011997Sheffield HillsboroughHelen JacksonLabour
20011997Brigg and GooleIan CawseyLabour
20011997WentworthJohn HealeyLabour
20011997Doncaster NorthKevin HughesLabour
20011997Barnsley West and PenistoneMichael ClaphamLabour
20011997Dudley NorthRoss CranstonLabour
20011997Bradford NorthTerry RooneyLabour
20011997Belfast NorthNigel DoddsDUP
20011997Upper BannDavid TrimbleUlster Unionist Party
20011997RomfordAndrew RosindellConservative
20011997Wiltshire NorthJames GrayConservative
20011997Cunninghame SouthBrian DonohoeLabour
20011997Inverness East Nairn and LochaberDavid StewartLabour
20011997Kilmarnock and LoudounDes BrowneLabour
20011997Glasgow PollokIan DavidsonLabour
20011997Paisley NorthIrene AdamsLabour
20011997Edinburgh PentlandsLynda ClarkLabour
20011997Aberdeen NorthMalcolm SavidgeLabour
20011997Dunfermline WestRachel SquireLabour
20011997Argyll and ButeAlan ReidLiberal Democrats
20011997Shropshire NorthOwen PatersonConservative
20011997Vale of ClwydChris RuaneLabour
20011997MonmouthHuw EdwardsLabour
20011997Cardiff NorthJulie MorganLabour
20011997PontypriddKim HowellsLabour
20011997Blaenau GwentLlew SmithLabour
20011997Carmarthen East and DinefwrAdam PricePlaid Cymru
20011997Meirionnydd Nant ConwyElfyn LlwydPlaid Cymru
20011997Boston and SkegnessMark SimmondsConservative
20011997LincolnGillian MerronLabour
20011997Amber ValleyJudy MallaberLabour
20011997ErewashLiz BlackmanLabour
20011997WellingboroughPaul StinchcombeLabour
20011997Northampton NorthSally KeebleLabour
20011997Northampton SouthTony ClarkeLabour
20011997Cambridgeshire SouthAndrew LansleyConservative
20011997Bury St EdmundsDavid RuffleyConservative
20011997BillericayJohn BaronConservative
20011997BraintreeAlan HurstLabour
20011997WaveneyBob BlizzardLabour
20011997Norwich SouthCharles ClarkeLabour
20011997WatfordClaire WardLabour
20011997HarwichIvan HendersonLabour
20011997Welwyn HatfieldMelanie JohnsonLabour
20011997Great YarmouthTony WrightLabour
20011997Cities of London and WestminsterMark FieldConservative
20011997RayleighMark FrancoisConservative
20011997Norfolk SouthRichard BaconConservative
20011997HendonAndrew DismoreLabour
20011997Brent NorthBarry GardinerLabour
20011997Harrow WestGareth ThomasLabour
20011997Hammersmith and FulhamIain ColemanLabour
20011997Poplar and Canning TownJim FitzpatrickLabour
20011997Enfield NorthJoan RyanLabour
20011997HornchurchJohn CryerLabour
20011997Regent’s Park and Kensington NorthKaren BuckLabour
20011997Ilford NorthLinda PerhamLabour
20011997BarkingMargaret HodgeLabour
20011997BatterseaMartin LintonLabour
20011997Bethnal Green and BowOona KingLabour
20011997WimbledonRoger CasaleLabour
20011997Finchley and Golders GreenRudi VisLabour
20011997Ealing NorthStephen PoundLabour
20011997East HamStephen TimmsLabour
20011997Enfield SouthgateStephen TwiggLabour
20011997Kingston and SurbitonEd DaveyLiberal Democrats
20011997Bedfordshire South WestAndrew SelousConservative
20011997FarehamMark HobanConservative
20011997TynemouthAlan CampbellLabour
20011997Stockton SouthDari TaylorLabour
20011997WansbeckDenis MurphyLabour
20011997Houghton and Washington EastFraser KempLabour
20011997JarrowStephen HepburnLabour
20011997LeominsterBill WigginConservative
20011997Epsom and EwellChris GraylingConservative
20011997Altrincham and Sale WestGraham BradyConservative
20011997Bexhill and BattleGregory BarkerConservative
20011997Westmorland and LonsdaleTim CollinsConservative
20011997Wirral SouthBen ChapmanLabour
20011997Stretford and UrmstonBeverley HughesLabour
20011997Bolton South EastBrian IddonLabour
20011997Chester, City OfChristine RussellLabour
20011997CrosbyClaire Curtis-ThomasLabour
20011997St Helens NorthDavid WattsLabour
20011997HaltonDerek TwiggLabour
20011997Morecambe and LunesdaleGeraldine SmithLabour
20011997Manchester BlackleyGraham StringerLabour
20011997Lancaster and WyreHilton DawsonLabour
20011997EcclesIan StewartLabour
20011997Bury SouthIvan LewisLabour
20011997Blackpool North and FleetwoodJoan HumbleLabour
20011997ChorleyLindsay HoyleLabour
20011997RochdaleLorna FitzsimonsLabour
20011997Wythenshawe and Sale EastPaul GogginsLabour
20011997Oldham East and SaddleworthPhil WoolasLabour
20011997Bolton WestRuth KellyLabour
20011997Tunbridge WellsArchie NormanConservative
20011997HuntingdonJonathan DjanoglyConservative
20011997Runnymede and WeybridgePhilip HammondConservative
20011997St Helens SouthShaun WoodwardLabour
20011997Milton Keynes North EastBrian WhiteLabour
20011997RhonddaChris BryantLabour
20011997Sittingbourne and SheppeyDerek WyattLabour
20011997SloughFiona MactaggartLabour
20011997HoveIvor CaplinLabour
20011997Reading EastJane GriffithsLabour
20011997Chatham and AylesfordJonathan ShawLabour
20011997Newcastle-under-LymePaul FarrellyLabour
20011997Milton Keynes South WestPhyllis StarkeyLabour
20011997YeovilDavid LawsLiberal Democrats
20011997Oxford West and AbingdonEvan HarrisLiberal Democrats
20011997BridgwaterIan Liddell-GraingerConservative
20011997ExeterBen BradshawLabour
20011997Dorset SouthJim KnightLabour
20011997Swindon SouthJulia DrownLabour
20011997Swindon NorthMichael WillsLabour
20011997Bristol WestValerie DaveyLabour
20011997Cornwall South EastColin BreedLiberal Democrats
20011997NorthavonSteve WebbLiberal Democrats
20011997WitneyDavid CameronConservative
20011997Stratford-on-AvonJohn MaplesConservative
20011997BromsgroveJulie KirkbrideConservative
20011997Rugby and KenilworthAndy KingLabour
20011997Staffordshire MoorlandsCharlotte AtkinsLabour
20011997StourbridgeDebra ShipleyLabour
20011997Birmingham EdgbastonGisela StuartLabour
20011997WrexhamIan LucasLabour
20011997BurtonJanet DeanLabour
20011997WorcesterMichael FosterLabour
20011997Shrewsbury and AtchamPaul MarsdenLabour
20011997Wrekin, ThePeter BradleyLabour
20011997Birmingham Hall GreenSteve McCabeLabour
20011997LudlowMatthew GreenLiberal Democrats
20011997HerefordPaul KeetchLiberal Democrats
20011997TauntonAdrian FlookConservative
20011997Hull West and HessleAlan JohnsonLabour
20011997KeighleyAnn CryerLabour
20011997Don ValleyCaroline FlintLabour
20011997ShipleyChris LeslieLabour
20011997Calder ValleyChristine McCaffertyLabour
20011997Bradford SouthGerry SutcliffeLabour
20011997Leeds North WestHarold BestLabour
20011997Barnsley East and MexboroughJeff EnnisLabour
20011997HemsworthJon TrickettLabour
20011997Colne ValleyKali MountfordLabour
20011997Scarborough and WhitbyLawrie QuinnLabour
20011997Bradford WestMarsha SinghLabour
20011997PudseyPaul TruswellLabour
20011997Doncaster CentralRosie WintertonLabour
20011997CleethorpesShona McIsaacLabour
20011997Pontefract and CastlefordYvette CooperLabour
20011997Harrogate and KnaresboroughPhil WillisLiberal Democrats
20011997Sheffield HallamRichard AllanLiberal Democrats
20011997Londonderry EastGregory CampbellDUP
20011997StrangfordIris RobinsonDUP
20011997Tyrone WestPat DohertySinn Féin
20011997Lagan ValleyJeffrey DonaldsonUlster Unionist Party
20011997Devon EastHugo SwireConservative
20011997Aberdeen SouthAnne BeggLabour
20011997StirlingAnne McGuireLabour
20011997Paisley SouthDouglas AlexanderLabour
20011997Motherwell and WishawFrank RoyLabour
20011997EastwoodJim MurphyLabour
20011997Glasgow GovanMohammad SarwarLabour
20011997Cumbernauld and KilsythRosemary McKennaLabour
20011997DumfriesRussell BrownLabour
20011997AyrSandra OsborneLabour
20011997Tweeddale Ettrick and LauderdaleMichael MooreLiberal Democrats
20011997Aberdeenshire West and KincardineRobert SmithLiberal Democrats
20011997HenleyBoris JohnsonConservative
20011997Clwyd WestGareth ThomasLabour
20011997Preseli PembrokeshireJackie LawrenceLabour
20011997GowerMartin CatonLabour
20011997Carmarthen West and Pembrokeshire SouthNicholas AingerLabour
19971997Devon EastPeter EmeryConservative
19971997Boston and SkegnessRichard BodyConservative
19971997Old Bexley and SidcupEdward HeathConservative
19971997Manchester GortonGerald KaufmanLabour
19971997ChesterfieldTony BennLabour
19971997Louth and HorncastlePeter TapsellConservative
19971997WealdenGeoffrey Johnson-SmithConservative
19971997Ashton under LyneRobert SheldonLabour
19971997Swansea WestAlan WilliamsLabour
19971997Rochford and Southend EastTeddy TaylorConservative
19971997LinlithgowTam DalyellLabour
19971997HenleyMichael HeseltineConservative
19971997AberavonJohn MorrisLabour
19971997RushcliffeKenneth ClarkeConservative
19971997Staffordshire SouthPatrick CormackConservative
19971997Walsall NorthDavid WinnickLabour
19971997Suffolk CoastalJohn GummerConservative
19971997Chipping BarnetSydney ChapmanConservative
19971997Durham NorthGiles RadiceLabour
19971997Crewe and NantwichGwyneth DunwoodyLabour
19971997Hull NorthKevin McNamaraLabour
19971997Glasgow AnnieslandDonald DewarLabour
19971997LeominsterPeter Temple-MorrisConservative
19971997Oldham West and RoytonMichael MeacherLabour
19971997Birmingham ErdingtonRobin CorbettLabour
19971997Bedfordshire South WestDavid MadelConservative
19971997Worcestershire WestMichael SpicerConservative
19971997Folkestone and HytheMichael HowardConservative
19971997Alyn and DeesideBarry JonesLabour
19971997South ShieldsDavid ClarkLabour
19971997Hull EastJohn PrescottLabour
19971997BirkenheadFrank FieldLabour
19971997OrpingtonJohn HoramConservative
19971997TootingTom CoxLabour
19971997Cornwall NorthPaul TylerLiberal Democrats
19971997Caithness Sutherland and Easter RossRobert MaclennanLiberal Democrats
19971997Swansea EastDonald AndersonLabour
19971997Merthyr Tydfil and RhymneyTed RowlandsLabour
19971997Sutton ColdfieldNorman FowlerConservative
19971997BolsoverDennis SkinnerLabour
19971997Leicester SouthJim MarshallLabour
19971997BassetlawJoe AshtonLabour
19971997TelfordBruce GrocottLabour
19971997WarleyJohn SpellarLabour
19971997Berwick-upon-TweedAlan BeithLiberal Democrats
19971997Saffron WaldenAlan HaselhurstConservative
19971997EddisburyAlastair GoodladConservative
19971997Denton and ReddishAndrew BennettLabour
19971997Walsall SouthBruce GeorgeLabour
19971997CopelandJack CunninghamLabour
19971997WiganRoger StottLabour
19971997Stalybridge and HydeTom PendryLabour
19971997SouthportRonnie FearnLiberal Democrats
19971997West HamTony BanksLabour
19971997BridgwaterTom KingConservative
19971997Sunderland SouthChris MullinLabour
19971997MacclesfieldNicholas WintertonConservative
19971997Birmingham Hodge HillTerry DavisLabour
19971997Yorkshire EastJohn TownendConservative
19971997Ruislip-NorthwoodJohn WilkinsonConservative
19971997Antrim NorthIan PaisleyDUP
19971997DevizesMichael AncramConservative
19971997Edinburgh East and MusselburghGavin StrangLabour
19971997Carrick Cumnock and Doon ValleyGeorge FoulkesLabour
19971997TwickenhamVince CableLiberal Democrats
19971997Edinburgh WestDonald GorrieLiberal Democrats
19971997Brecon and RadnorshireRichard LivseyLiberal Democrats
19971997Cynon ValleyAnn ClwydLabour
19971997LlanelliDenzil DaviesLabour
19971997CaernarfonDafydd WigleyPlaid Cymru
19971997FarehamPeter LloydConservative
19971997Aldridge-BrownhillsRichard ShepherdConservative
19971997Norfolk SouthJohn MacGregorConservative
19971997Hackney South and ShoreditchBrian SedgemoreLabour
19971997Epsom and EwellArchie HamiltonConservative
19971997Bournemouth EastDavid AtkinsonConservative
19971997Bromley and ChislehurstEric ForthConservative
19971997Hampshire North WestGeorge YoungConservative
19971997Arundel and South DownsHoward FlightConservative
19971997HuntingdonJohn MajorConservative
19971997UxbridgeMichael ShersbyConservative
19971997Bedfordshire North EastNicholas LyellConservative
19971997Worthing WestPeter BottomleyConservative
19971997Hitchin and HarpendenPeter LilleyConservative
19971997ThurrockAndrew MacKinlayLabour
19971997MedwayBob Marshall-AndrewsLabour
19971997Cambridgeshire North WestBrian MawhinneyConservative
19971997Skipton and RiponDavid CurryConservative
19971997GainsboroughEdward LeighConservative
19971997FyldeMichael JackConservative
19971997TotnesAnthony SteenConservative
19971997WokingHumfrey MalinsConservative
19971997Hertfordshire South WestRichard PageConservative
19971997WantageRobert JacksonConservative
19971997DewsburyAnn TaylorLabour
19971997WorkingtonDale Campbell-SavoursLabour
19971997LeighLawrence CunliffeLabour
19971997Tonbridge and MallingJohn StanleyConservative
19971997Hampshire EastMichael MatesConservative
19971997GosportPeter ViggersConservative
19971997BlackburnJack StrawLabour
19971997Hastings and RyeMichael FosterLabour
19971997Kensington and ChelseaAlan ClarkConservative
19971997HuddersfieldBarry SheermanLabour
19971997Esher and WaltonIan TaylorConservative
19971997SolihullJohn TaylorConservative
19971997DaventryTim BoswellConservative
19971997PrestonAudrey WiseLabour
19971997Plymouth DevonportDavid JamiesonLabour
19971997RotherhamDenis MacShaneLabour
19971997Wolverhampton South EastDennis TurnerLabour
19971997Birmingham Perry BarrJeff RookerLabour
19971997WrexhamJohn MarekLabour
19971997West Bromwich EastPeter SnapeLabour
19971997CharnwoodStephen DorrellConservative
19971997Sheffield AttercliffeClive BettsLabour
19971997Morley and RothwellJohn GunnellLabour
19971997FoyleJohn HumeSDLP
19971997Newry and ArmaghSeamus MallonSDLP
19971997Londonderry EastWilliam RossUlster Unionist Party
19971997Beverley and HoldernessJames CranConservative
19971997Cunninghame NorthBrian WilsonLabour
19971997Falkirk WestDennis CanavanLabour
19971997Airdrie and ShottsHelen LiddellLabour
19971997BlaydonJohn McWilliamLabour
19971997LivingstonRobin CookLabour
19971997GordonMalcolm BruceLiberal Democrats
19971997Fife North EastMenzies CampbellLiberal Democrats
19971997AngusAndrew WelshSNP
19971997Cities of London and WestminsterPeter BrookeConservative
19971997Suffolk SouthTim YeoConservative
19971997Newport WestPaul FlynnLabour
19971997Ynys MonIeuan Wyn JonesPlaid Cymru
19971997Sleaford and North HykehamDouglas HoggConservative
19971997RayleighMichael ClarkConservative
19971997Leeds CentralDerek FatchettLabour
19971997StreathamKeith HillLabour
19971997Hertford and StortfordBowen WellsConservative
19971997BanburyTony BaldryConservative
19971997ColchesterBob RussellLiberal Democrats
19971997PutneyTony ColmanLabour
19971997Southend WestDavid AmessConservative
19971997WellsDavid Heathcoat-AmoryConservative
19971997BroxbourneMarion RoeConservative
19971997EastbourneNigel WatersonConservative
19971997SalisburyRobert KeyConservative
19971997Ealing Acton and Shepherd’s BushClive SoleyLabour
19971997Holborn and St PancrasFrank DobsonLabour
19971997Brent EastKen LivingstoneLabour
19971997WalthamstowNeil GerrardLabour
19971997Dulwich and West NorwoodTessa JowellLabour
19971997NewburyDavid RendelLiberal Democrats
19971997BeckenhamPiers MerchantConservative
19971997Bishop AucklandDerek FosterLabour
19971997MiddlesbroughStuart BellLabour
19971997Maidstone and The WealdAnn WiddecombeConservative
19971997Suffolk Central and Ipswich NorthMichael LordConservative
19971997Liverpool RiversideLouise EllmanLabour
19971997Hazel GroveAndrew StunellLiberal Democrats
19971997BasingstokeAndrew HunterConservative
19971997WycombeRay WhitneyConservative
19971997Southampton TestAlan WhiteheadLabour
19971997Islington South and FinsburyChris SmithLabour
19971997Brighton KemptownDes TurnerLabour
19971997Lewisham DeptfordJoan RuddockLabour
19971997Bexleyheath and CrayfordNigel BeardLabour
19971997RomseyMichael ColvinConservative
19971997TorfaenPaul MurphyLabour
19971997CheltenhamNigel JonesLiberal Democrats
19971997YeovilPaddy AshdownLiberal Democrats
19971997BracknellAndrew MacKayConservative
19971997Coventry North WestGeoffrey RobinsonLabour
19971997Stoke-on-Trent CentralMark FisherLabour
19971997Cannock ChaseTony WrightLabour
19971997Great GrimsbyAustin MitchellLabour
19971997Belfast EastPeter RobinsonDUP
19971997Down SouthEddie McGradySDLP
19971997Belfast NorthCecil WalkerUlster Unionist Party
19971997Sussex MidNicholas SoamesConservative
19971997Glasgow ShettlestonDavid MarshallLabour
19971997Dundee WestErnie RossLabour
19971997Hamilton SouthGeorge RobertsonLabour
19971997Dunfermline EastGordon BrownLabour
19971997Fife CentralHenry McLeishLabour
19971997East LothianJohn Home RobertsonLabour
19971997Glasgow CathcartJohn MaxtonLabour
19971997OchilMartin O’NeillLabour
19971997Glasgow SpringburnMichael MartinLabour
19971997Greenock and InverclydeNorman GodmanLabour
19971997Orkney and ShetlandJim WallaceLiberal Democrats
19971997Argyll and ButeRay MichieLiberal Democrats
19971997Dorset NorthRobert WalterConservative
19971997OgmoreRay PowellLabour
19971997Croydon SouthRichard OttawayConservative
19971997Derby SouthMargaret BeckettLabour
19971997Leicester WestPatricia HewittLabour
19971997GedlingVernon CoakerLabour
19971997Luton NorthKelvin HopkinsLabour
19971997Brent SouthPaul BoatengLabour
19971997Camberwell and PeckhamHarriet HarmanLabour
19971997Leyton and WansteadHarry CohenLabour
19971997Islington NorthJeremy CorbynLabour
19971997Hayes and HarlingtonJohn McDonnellLabour
19971997VauxhallKate HoeyLabour
19971997Leicester EastKeith VazLabour
19971997Ilford SouthMike GapesLabour
19971997Warwickshire NorthMike O’BrienLabour
19971997BroxtoweNick PalmerLabour
19971997NeathPeter HainLabour
19971997Southwark North and BermondseySimon HughesLiberal Democrats
19971997CanterburyJulian BrazierConservative
19971997SevenoaksMichael FallonConservative
19971997Stockton NorthFrank CookLabour
19971997Newcastle upon Tyne East and WallsendNick BrownLabour
19971997Tyneside NorthStephen ByersLabour
19971997SedgefieldTony BlairLabour
19971997CongletonAnn WintertonConservative
19971997Dorset SouthIan BruceConservative
19971997Suffolk WestRichard SpringConservative
19971997DelynDavid HansonLabour
19971997St Helens SouthGerry BerminghamLabour
19971997BurnleyPeter PikeLabour
19971997Liverpool West DerbyRobert WareingLabour
19971997WorsleyTerry LewisLabour
19971997Manchester CentralTony LloydLabour
19971997Faversham and Kent MidAndrew RoweConservative
19971997Bexhill and BattleCharles WardleConservative
19971997ChristchurchChristopher ChopeConservative
19971997Thanet NorthRoger GaleConservative
19971997Surrey South WestVirginia BottomleyConservative
19971997Oxford EastAndrew SmithLabour
19971997Dudley SouthIan PearsonLabour
19971997Southampton ItchenJohn DenhamLabour
19971997Portsmouth SouthMike HancockLiberal Democrats
19971997Bournemouth WestJohn ButterfillConservative
19971997Bedfordshire MidJonathan SayeedConservative
19971997TeignbridgePatrick NichollsConservative
19971997KingswoodRoger BerryLabour
19971997Newport EastAlan HowarthLabour
19971997HorshamFrancis MaudeConservative
19971997AldershotGerald HowarthConservative
19971997Derbyshire WestPatrick McLoughlinConservative
19971997Birmingham LadywoodClare ShortLabour
19971997Warrington NorthHelen JonesLabour
19971997Birmingham Sparkbrook and Small HeathRoger GodsiffLabour
19971997CheadleStephen DayConservative
19971997Sheffield HeeleyBill MichieLabour
19971997NormantonBill O’BrienLabour
19971997ScunthorpeElliot MorleyLabour
19971997Leeds WestJohn BattleLabour
19971997Rother ValleyKevin BarronLabour
19971997Sheffield CentralRichard CabornLabour
19971997Belfast WestGerry AdamsSinn Féin
19971997Ulster MidMartin McGuinnessSinn Féin
19971997Down NorthBob McCartneyUK Unionist
19971997Antrim SouthClifford ForsytheUlster Unionist Party
19971997StrangfordJohn David TaylorUlster Unionist Party
19971997Fermanagh and South TyroneKen MaginnisUlster Unionist Party
19971997Belfast SouthMartin SmythUlster Unionist Party
19971997Antrim EastRoy BeggsUlster Unionist Party
19971997Penrith and The BorderDavid MacleanConservative
19971997East KilbrideAdam IngramLabour
19971997Falkirk EastMichael ConnartyLabour
19971997Coatbridge and ChrystonTom ClarkeLabour
19971997Roxburgh and BerwickshireArchy KirkwoodLiberal Democrats
19971997Ross Skye and Inverness WestCharles KennedyLiberal Democrats
19971997Galloway and Upper NithsdaleAlasdair MorganSNP
19971997BosworthDavid TredinnickConservative
19971997Hampshire North EastJames ArbuthnotConservative
19971997New Forest EastJulian LewisConservative
19971997Chelmsford WestSimon BurnsConservative
19971997RhonddaAllan RogersLabour
19971997ConwyBetty WilliamsLabour
19971997CaerphillyRon DaviesLabour
19971997CeredigionCynog DafisPlaid Cymru
19971997South Holland and The DeepingsJohn HayesConservative
19971997Grantham and StamfordQuentin DaviesConservative
19971997MansfieldAlan MealeLabour
19971997Nottingham SouthAlan SimpsonLabour
19971997Nottingham NorthGraham AllenLabour
19971997Derbyshire North EastHarry BarnesLabour
19971997SherwoodPaddy TippingLabour
19971997Norfolk South WestGillian ShephardConservative
19971997Cambridgeshire South EastJames PaiceConservative
19971997Cambridgeshire North EastMalcolm MossConservative
19971997BillericayTeresa GormanConservative
19971997BasildonAngela SmithLabour
19971997GraveshamChris PondLabour
19971997Hemel HempsteadTony McWalterLabour
19971997AylesburyDavid LidingtonConservative
19971997BeaconsfieldDominic GrieveConservative
19971997Hertfordshire North EastOliver HealdConservative
19971997Dorset WestOliver LetwinConservative
19971997Worcestershire MidPeter LuffConservative
19971997Brentford and IsleworthAnn KeenLabour
19971997Hornsey and Wood GreenBarbara RocheLabour
19971997TottenhamBernie GrantLabour
19971997Lewisham EastBridget PrenticeLabour
19971997Hackney North and Stoke NewingtonDiane AbbottLabour
19971997Croydon CentralGeraint DaviesLabour
19971997DartfordHoward StoateLabour
19971997Lewisham WestJames Patrick DowdLabour
19971997Erith and ThamesmeadJohn AustinLabour
19971997Croydon NorthMalcolm WicksLabour
19971997Greenwich and WoolwichNick RaynsfordLabour
19971997Mitcham and MordenSiobhain McDonaghLabour
19971997Devon NorthNick HarveyLiberal Democrats
19971997WestburyDavid FaberConservative
19971997LichfieldMichael FabricantConservative
19971997Tyne BridgeDavid ClellandLabour
19971997Newcastle upon Tyne NorthDoug HendersonLabour
19971997Durham, City OfGerry SteinbergLabour
19971997Durham North WestHilary ArmstrongLabour
19971997Newcastle upon Tyne CentralJim CousinsLabour
19971997EasingtonJohn CummingsLabour
19971997Gateshead East and Washington WestJoyce QuinLabour
19971997Batley and SpenMike WoodLabour
19971997RedcarMo MowlamLabour
19971997Blyth ValleyRonnie CampbellLabour
19971997Tiverton and HonitonAngela BrowningConservative
19971997Vale of YorkAnne McIntoshConservative
19971997TewkesburyLaurence RobertsonConservative
19971997StockportAnn CoffeyLabour
19971997Lancashire WestColin PickthallLabour
19971997Bolton North EastDavid CrausbyLabour
19971997CarlisleEric MartlewLabour
19971997Knowsley North and Sefton EastGeorge HowarthLabour
19971997HyndburnGreg PopeLabour
19971997SalfordHazel BlearsLabour
19971997MakerfieldIan McCartneyLabour
19971997Rossendale and DarwenJanet AndersonLabour
19971997Barrow and FurnessJohn HuttonLabour
19971997Manchester WithingtonKeith BradleyLabour
19971997SpelthorneDavid WilshireConservative
19971997WokinghamJohn RedwoodConservative
19971997StevenageBarbara FollettLabour
19971997Reading WestMartin SalterLabour
19971997Thanet SouthStephen LadymanLabour
19971997GuildfordNick St AubynConservative
19971997WansdykeDan NorrisLabour
19971997Bristol SouthDawn PrimaroloLabour
19971997Bristol North WestDoug NaysmithLabour
19971997High PeakTom LevittLabour
19971997BathDon FosterLiberal Democrats
19971997Devon West and TorridgeJohn BurnettLiberal Democrats
19971997StoneBill CashConservative
19971997LudlowChristopher GillConservative
19971997Stoke-on-Trent NorthJoan WalleyLabour
19971997Wolverhampton North EastKen PurchaseLabour
19971997Newcastle-under-LymeLlin GoldingLabour
19971997Birmingham NorthfieldRichard BurdenLabour
19971997Rutland and MeltonAlan DuncanConservative
19971997Haltemprice and HowdenDavid DavisConservative
19971997HarboroughEdward GarnierConservative
19971997Chingford and Woodford GreenIain Duncan SmithConservative
19971997HertsmereJames ClappisonConservative
19971997RyedaleJohn GreenwayConservative
19971997Surrey HeathNick HawkinsConservative
19971997RichmondWilliam HagueConservative
19971997HalifaxAlice MahonLabour
19971997ElmetColin BurgonLabour
19971997Sheffield BrightsideDavid BlunkettLabour
19971997Bury NorthDavid ChaytorLabour
19971997WakefieldDavid HinchliffeLabour
19971997Barnsley CentralEric IllsleyLabour
19971997York, City ofHugh BayleyLabour
19971997SelbyJohn GroganLabour
19971997Essex NorthBernard JenkinConservative
19971997Epping ForestEleanor LaingConservative
19971997BuckinghamJohn BercowConservative
19971997WoodspringLiam FoxConservative
19971997Edinburgh CentralAlistair DarlingLabour
19971997Western IslesCalum MacDonaldLabour
19971997Aberdeen CentralFrank DoranLabour
19971997Glasgow KelvinGeorge GallowayLabour
19971997ClydesdaleJimmy HoodLabour
19971997Glasgow BailliestonJimmy WrayLabour
19971997Dundee EastJohn McAllionLabour
19971997DumbartonJohn McFallLabour
19971997Hamilton North and BellshillJohn ReidLabour
19971997KirkcaldyLewis MoonieLabour
19971997Glasgow MaryhillMaria FyfeLabour
19971997Edinburgh SouthNigel GriffithsLabour
19971997Strathkelvin and BearsdenSam GalbraithLabour
19971997Renfrewshire WestTommy GrahamLabour
19971997Glasgow RutherglenTommy McAvoyLabour
19971997Clydebank and MilngavieTony WorthingtonLabour
19971997Banff and BuchanAlex SalmondSNP
19971997MorayMargaret EwingSNP
19971997New Forest WestDesmond SwayneConservative
19971997Ribble ValleyNigel EvansConservative
19971997Carmarthen East and DinefwrAlan WilliamsLabour
19971997Cardiff South and PenarthAlun MichaelLabour
19971997Vale of GlamorganJohn SmithLabour
19971997Cardiff CentralJon Owen JonesLabour
19971997Clwyd SouthMartyn JonesLabour
19971997Cardiff WestRhodri MorganLabour
19971997BridgendWin GriffithsLabour
19971997BlabyAndrew RobathanConservative
19971997MeridenCaroline SpelmanConservative
19971997LoughboroughAndy ReedLabour
19971997Derby NorthBob LaxtonLabour
19971997Leicestershire North WestDavid TaylorLabour
19971997NewarkFiona JonesLabour
19971997AshfieldGeoff HoonLabour
19971997Nottingham EastJohn HeppellLabour
19971997Derbyshire SouthMark ToddLabour
19971997CorbyPhil HopeLabour
19971997KetteringPhil SawfordLabour
19971997Brentwood and OngarEric PicklesConservative
19971997Maldon and Chelmsford EastJohn WhittingdaleConservative
19971997CambridgeAnne CampbellLabour
19971997HarlowBill RammellLabour
19971997Norfolk North WestGeorge TurnerLabour
19971997Norwich NorthIan GibsonLabour
19971997IpswichJamie CannLabour
19971997DagenhamJudith ChurchLabour
19971997St AlbansKerry PollardLabour
19971997BedfordPatrick HallLabour
19971997Wirral WestStephen HesfordLabour
19971997WinchesterMark OatenLiberal Democrats
19971997AshfordDamian GreenConservative
19971997Mole ValleyPaul BeresfordConservative
19971997Feltham and HestonAlan KeenLabour
19971997EdmontonAndy LoveLabour
19971997ElthamClive EffordLabour
19971997IslwynDon TouhigLabour
19971997RomfordEileen GordonLabour
19971997Hampstead and HighgateGlenda JacksonLabour
19971997Luton SouthMargaret MoranLabour
19971997Ealing SouthallPiara KhabraLabour
19971997Harrow EastTony McNultyLabour
19971997Richmond ParkJenny TongeLiberal Democrats
19971997Sutton and CheamPaul BurstowLiberal Democrats
19971997Carshalton and WallingtonTom BrakeLiberal Democrats
19971997ChichesterAndrew TyrieConservative
19971997HexhamPeter AtkinsonConservative
19971997MaidenheadTheresa MayConservative
19971997DarlingtonAlan MilburnLabour
19971997Middlesbrough South and Cleveland EastAshok KumarLabour
19971997Sunderland NorthBill EtheringtonLabour
19971997HartlepoolPeter MandelsonLabour
19971997MontgomeryshireLembit ÖpikLiberal Democrats
19971997Ellesmere Port and NestonAndrew MillerLabour
19971997WallaseyAngela EagleLabour
19971997Ribble SouthDavid BorrowLabour
19971997Knowsley SouthEddie O’HaraLabour
19971997Blackpool SouthGordon MarsdenLabour
19971997PendleGordon PrenticeLabour
19971997Warrington SouthHelen SouthworthLabour
19971997Liverpool WavertreeJane KennedyLabour
19971997Heywood and MiddletonJim DobbinLabour
19971997BootleJoe BentonLabour
19971997Liverpool GarstonMaria EagleLabour
19971997Weaver ValeMike HallLabour
19971997Liverpool WaltonPeter KilfoyleLabour
19971997Chesham and AmershamCheryl GillanConservative
19971997HavantDavid WillettsConservative
19971997WindsorMichael TrendConservative
19971997Surrey EastPeter AinsworthConservative
19971997Falmouth and CamborneCandy AthertonLabour
19971997Brighton PavilionDavid LepperLabour
19971997DoverGwyn ProsserLabour
19971997PeterboroughHelen BrintonLabour
19971997Warwick and LeamingtonJames PlaskittLabour
19971997CrawleyLaura MoffattLabour
19971997GillinghamPaul ClarkLabour
19971997Portsmouth NorthSyd RapsonLabour
19971997EastleighDavid ChidgeyLiberal Democrats
19971997LewesNorman BakerLiberal Democrats
19971997Isle of WightPeter BrandLiberal Democrats
19971997Devon South WestGary StreeterConservative
19971997CotswoldGeoffrey Clifton-BrownConservative
19971997Norfolk MidKeith SimpsonConservative
19971997StroudDavid DrewLabour
19971997Forest of DeanDiana OrganLabour
19971997Bristol EastJean CorstonLabour
19971997Plymouth SuttonLinda GilroyLabour
19971997TorbayAdrian SandersLiberal Democrats
19971997St IvesAndrew GeorgeLiberal Democrats
19971997Weston-Super-MareBrian CotterLiberal Democrats
19971997Somerton and FromeDavid HeathLiberal Democrats
19971997TauntonJackie BallardLiberal Democrats
19971997Truro and St AustellMatthew TaylorLiberal Democrats
19971997ReigateCrispin BluntConservative
19971997Bognor Regis and LittlehamptonNick GibbConservative
19971997PooleRobert SymsConservative
19971997NuneatonBill OlnerLabour
19971997Coventry North EastBob AinsworthLabour
19971997TamworthBrian JenkinsLabour
19971997StaffordDavid KidneyLabour
19971997Birmingham YardleyEstelle MorrisLabour
19971997Stoke-on-Trent SouthGeorge StevensonLabour
19971997RedditchJacqui SmithLabour
19971997Coventry SouthJim CunninghamLabour
19971997Birmingham Selly OakLynne JonesLabour
19971997Halesowen and Rowley RegisSylvia HealLabour
19971997Worthing East and ShorehamTim LoughtonConservative
19971997Leeds North EastFabian HamiltonLabour
19971997Leeds EastGeorge MudieLabour
19971997Sheffield HillsboroughHelen JacksonLabour
19971997Brigg and GooleIan CawseyLabour
19971997WentworthJohn HealeyLabour
19971997Doncaster NorthKevin HughesLabour
19971997Barnsley West and PenistoneMichael ClaphamLabour
19971997Dudley NorthRoss CranstonLabour
19971997Bradford NorthTerry RooneyLabour
19971997Upper BannDavid TrimbleUlster Unionist Party
19971997Wiltshire NorthJames GrayConservative
19971997Cunninghame SouthBrian DonohoeLabour
19971997Inverness East Nairn and LochaberDavid StewartLabour
19971997Kilmarnock and LoudounDes BrowneLabour
19971997MidlothianEric ClarkeLabour
19971997Paisley SouthGordon McMasterLabour
19971997Glasgow PollokIan DavidsonLabour
19971997Paisley NorthIrene AdamsLabour
19971997Edinburgh PentlandsLynda ClarkLabour
19971997Edinburgh North and LeithMalcolm ChisholmLabour
19971997Aberdeen NorthMalcolm SavidgeLabour
19971997Dunfermline WestRachel SquireLabour
19971997Tayside NorthJohn SwinneySNP
19971997PerthRoseanna CunninghamSNP
19971997Shropshire NorthOwen PatersonConservative
19971997Vale of ClwydChris RuaneLabour
19971997MonmouthHuw EdwardsLabour
19971997Cardiff NorthJulie MorganLabour
19971997PontypriddKim HowellsLabour
19971997Blaenau GwentLlew SmithLabour
19971997Meirionnydd Nant ConwyElfyn LlwydPlaid Cymru
19971997LincolnGillian MerronLabour
19971997Amber ValleyJudy MallaberLabour
19971997ErewashLiz BlackmanLabour
19971997WellingboroughPaul StinchcombeLabour
19971997Northampton NorthSally KeebleLabour
19971997Northampton SouthTony ClarkeLabour
19971997Cambridgeshire SouthAndrew LansleyConservative
19971997Norfolk NorthDavid PriorConservative
19971997Bury St EdmundsDavid RuffleyConservative
19971997BraintreeAlan HurstLabour
19971997WaveneyBob BlizzardLabour
19971997Norwich SouthCharles ClarkeLabour
19971997Castle PointChristine ButlerLabour
19971997WatfordClaire WardLabour
19971997HarwichIvan HendersonLabour
19971997Welwyn HatfieldMelanie JohnsonLabour
19971997Great YarmouthTony WrightLabour
19971997HendonAndrew DismoreLabour
19971997Brent NorthBarry GardinerLabour
19971997Harrow WestGareth ThomasLabour
19971997Hammersmith and FulhamIain ColemanLabour
19971997Poplar and Canning TownJim FitzpatrickLabour
19971997Enfield NorthJoan RyanLabour
19971997HornchurchJohn CryerLabour
19971997Regent’s Park and Kensington NorthKaren BuckLabour
19971997UpminsterKeith DarvillLabour
19971997Ilford NorthLinda PerhamLabour
19971997BarkingMargaret HodgeLabour
19971997BatterseaMartin LintonLabour
19971997Bethnal Green and BowOona KingLabour
19971997WimbledonRoger CasaleLabour
19971997Finchley and Golders GreenRudi VisLabour
19971997Ealing NorthStephen PoundLabour
19971997East HamStephen TimmsLabour
19971997Enfield SouthgateStephen TwiggLabour
19971997Kingston and SurbitonEd DaveyLiberal Democrats
19971997TynemouthAlan CampbellLabour
19971997Stockton SouthDari TaylorLabour
19971997WansbeckDenis MurphyLabour
19971997Houghton and Washington EastFraser KempLabour
19971997JarrowStephen HepburnLabour
19971997Altrincham and Sale WestGraham BradyConservative
19971997Westmorland and LonsdaleTim CollinsConservative
19971997TattonMartin BellIndependent
19971997Wirral SouthBen ChapmanLabour
19971997Stretford and UrmstonBeverley HughesLabour
19971997Bolton South EastBrian IddonLabour
19971997Chester, City OfChristine RussellLabour
19971997CrosbyClaire Curtis-ThomasLabour
19971997St Helens NorthDavid WattsLabour
19971997HaltonDerek TwiggLabour
19971997Morecambe and LunesdaleGeraldine SmithLabour
19971997Manchester BlackleyGraham StringerLabour
19971997Lancaster and WyreHilton DawsonLabour
19971997EcclesIan StewartLabour
19971997Bury SouthIvan LewisLabour
19971997Blackpool North and FleetwoodJoan HumbleLabour
19971997ChorleyLindsay HoyleLabour
19971997RochdaleLorna FitzsimonsLabour
19971997Wythenshawe and Sale EastPaul GogginsLabour
19971997Oldham East and SaddleworthPhil WoolasLabour
19971997Bolton WestRuth KellyLabour
19971997Tunbridge WellsArchie NormanConservative
19971997Runnymede and WeybridgePhilip HammondConservative
19971997WitneyShaun WoodwardConservative
19971997Milton Keynes North EastBrian WhiteLabour
19971997Sittingbourne and SheppeyDerek WyattLabour
19971997SloughFiona MactaggartLabour
19971997HoveIvor CaplinLabour
19971997Reading EastJane GriffithsLabour
19971997Chatham and AylesfordJonathan ShawLabour
19971997Milton Keynes South WestPhyllis StarkeyLabour
19971997Oxford West and AbingdonEvan HarrisLiberal Democrats
19971997Dorset Mid and Poole NorthChristopher FraserConservative
19971997ExeterBen BradshawLabour
19971997Swindon SouthJulia DrownLabour
19971997Swindon NorthMichael WillsLabour
19971997GloucesterTess KinghamLabour
19971997Bristol WestValerie DaveyLabour
19971997Cornwall South EastColin BreedLiberal Democrats
19971997NorthavonSteve WebbLiberal Democrats
19971997Stratford-on-AvonJohn MaplesConservative
19971997BromsgroveJulie KirkbrideConservative
19971997Rugby and KenilworthAndy KingLabour
19971997Staffordshire MoorlandsCharlotte AtkinsLabour
19971997Wyre ForestDavid LockLabour
19971997StourbridgeDebra ShipleyLabour
19971997Birmingham EdgbastonGisela StuartLabour
19971997BurtonJanet DeanLabour
19971997Wolverhampton South WestJenny JonesLabour
19971997WorcesterMichael FosterLabour
19971997Shrewsbury and AtchamPaul MarsdenLabour
19971997Wrekin, ThePeter BradleyLabour
19971997Birmingham Hall GreenSteve McCabeLabour
19971997HerefordPaul KeetchLiberal Democrats
19971997West Bromwich WestBetty BoothroydSpeaker
19971997Hull West and HessleAlan JohnsonLabour
19971997KeighleyAnn CryerLabour
19971997Don ValleyCaroline FlintLabour
19971997ShipleyChris LeslieLabour
19971997Calder ValleyChristine McCaffertyLabour
19971997Bradford SouthGerry SutcliffeLabour
19971997Leeds North WestHarold BestLabour
19971997Barnsley East and MexboroughJeff EnnisLabour
19971997HemsworthJon TrickettLabour
19971997Colne ValleyKali MountfordLabour
19971997Scarborough and WhitbyLawrie QuinnLabour
19971997Bradford WestMarsha SinghLabour
19971997PudseyPaul TruswellLabour
19971997Doncaster CentralRosie WintertonLabour
19971997CleethorpesShona McIsaacLabour
19971997Pontefract and CastlefordYvette CooperLabour
19971997Harrogate and KnaresboroughPhil WillisLiberal Democrats
19971997Sheffield HallamRichard AllanLiberal Democrats
19971997Lagan ValleyJeffrey DonaldsonUlster Unionist Party
19971997Tyrone WestWilliam John ThompsonUlster Unionist Party
19971997Aberdeen SouthAnne BeggLabour
19971997StirlingAnne McGuireLabour
19971997Motherwell and WishawFrank RoyLabour
19971997EastwoodJim MurphyLabour
19971997Glasgow GovanMohammad SarwarLabour
19971997Cumbernauld and KilsythRosemary McKennaLabour
19971997DumfriesRussell BrownLabour
19971997AyrSandra OsborneLabour
19971997Tweeddale Ettrick and LauderdaleMichael MooreLiberal Democrats
19971997Aberdeenshire West and KincardineRobert SmithLiberal Democrats
19971997Clwyd WestGareth ThomasLabour
19971997Preseli PembrokeshireJackie LawrenceLabour
19971997GowerMartin CatonLabour
19971997Carmarthen West and Pembrokeshire SouthNicholas AingerLabour
19921983HonitonPeter EmeryConservative
19921983Holland with BostonRichard BodyConservative
19921983Brighton KemptownAndrew BowdenConservative
19921983Warwick and LeamingtonDudley SmithConservative
19921983Old Bexley and SidcupEdward HeathConservative
19921983Reading EastGerard VaughanConservative
19921983Manchester GortonGerald KaufmanLabour
19921983Leicester WestGreville JannerLabour
19921983Altrincham and SaleFergus MontgomeryConservative
19921983ChesterfieldTony BennLabour
19921983Bedfordshire NorthTrevor SkeetConservative
19921983Birmingham EdgbastonJill KnightConservative
19921983East LindseyPeter TapsellConservative
19921983Southend WestPaul ChannonConservative
19921983West Bromwich WestBetty BoothroydLabour
19921983Cambridgeshire South WestAnthony GrantConservative
19921983Hampshire North WestDavid MitchellConservative
19921983WealdenGeoffrey Johnson-SmithConservative
19921983RavensbourneJohn HuntConservative
19921983ChelseaNicholas ScottConservative
19921983BarkingJo RichardsonLabour
19921983Manchester WythenshaweAlf MorrisLabour
19921983HaltonGordon OakesLabour
19921983Ashton-under-LyneRobert SheldonLabour
19921983Salford EastStan OrmeLabour
19921983AldershotJulian CritchleyConservative
19921983Swansea WestAlan WilliamsLabour
19921983Shropshire NorthJohn BiffenConservative
19921983Portsmouth NorthPeter GriffithsConservative
19921983Bolton South EastDavid YoungLabour
19921983Birmingham SparkbrookRoy HattersleyLabour
19921983ShipleyMarcus FoxConservative
19921983Westmorland and LonsdaleMichael JoplingConservative
19921983Motherwell SouthJeremy BrayLabour
19921983Bethnal Green and StepneyPeter ShoreLabour
19921983Southend EastTeddy TaylorConservative
19921983Aberdeen NorthRobert HughesLabour
19921983LinlithgowTam DalyellLabour
19921983HenleyMichael HeseltineConservative
19921983AberavonJohn MorrisLabour
19921983RushcliffeKenneth ClarkeConservative
19921983Staffordshire SouthPatrick CormackConservative
19921983WellingboroughPeter FryConservative
19921983Walsall NorthDavid WinnickLabour
19921983Suffolk CoastalJohn GummerConservative
19921983Mole ValleyKenneth BakerConservative
19921983Surrey North WestMichael GryllsConservative
19921983TwickenhamToby JesselConservative
19921983EcclesJoan LestorLabour
19921983NorwoodJohn FraserLabour
19921983AshfordKeith SpeedConservative
19921983Chipping BarnetSydney ChapmanConservative
19921983Bradford SouthBob CryerLabour
19921983Warrington NorthDoug HoyleLabour
19921983Newham North EastRon LeightonLabour
19921983WokingCranley OnslowConservative
19921983LancasterElaine Kellett-BowmanConservative
19921983HorshamPeter HordernConservative
19921983WorthingTerence HigginsConservative
19921983Durham NorthGiles RadiceLabour
19921983Crewe and NantwichGwyneth DunwoodyLabour
19921983GuildfordDavid HowellConservative
19921983Staffordshire MoorlandsDavid KnoxConservative
19921983Warley EastAndrew FauldsLabour
19921983Newham SouthNigel SpearingLabour
19921983SelbyMichael AlisonConservative
19921983Doncaster CentralHarold WalkerLabour
19921983Hull NorthKevin McNamaraLabour
19921983WentworthPeter HardyLabour
19921983Down NorthJames KilfedderUPUP
19921983DumfriesHector MonroConservative
19921983HarwichIain SproatConservative
19921983Perth and KinrossNicholas FairbairnConservative
19921983Glasgow GarscaddenDonald DewarLabour
19921983Monklands EastJohn SmithLabour
19921983TweeddaleDavid SteelLiberal Democrats
19921983InvernessRussell JohnstonLiberal Democrats
19921983Weston-Super-MareJerry WigginConservative
19921983LeominsterPeter Temple-MorrisConservative
19921983NewarkRichard AlexanderConservative
19921983Norfolk NorthRalph HowellConservative
19921983Oldham Central and RoytonBryan DaviesLabour
19921983Bradford WestMax MaddenLabour
19921983Oldham WestMichael MeacherLabour
19921983Birmingham ErdingtonRobin CorbettLabour
19921983Bedfordshire South WestDavid MadelConservative
19921983Chertsey and WaltonGeoffrey PattieConservative
19921983Harrow EastHugh DykesConservative
19921983BurtonIvan LawrenceConservative
19921983Northampton SouthMichael MorrisConservative
19921983RomfordMichael NeubertConservative
19921983ChislehurstRoger SimsConservative
19921983Worcestershire SouthMichael SpicerConservative
19921983Folkestone and HytheMichael HowardConservative
19921983ChristchurchRobert AdleyConservative
19921983Alyn and DeesideBarry JonesLabour
19921983South ShieldsDavid ClarkLabour
19921983Hull EastJohn PrescottLabour
19921983FavershamRoger MoateConservative
19921983BirkenheadFrank FieldLabour
19921983OrpingtonJohn HoramConservative
19921983TootingTom CoxLabour
19921983Cornwall NorthPaul TylerLiberal Democrats
19921983Thanet SouthJonathan AitkenConservative
19921983MedwayPeggy FennerConservative
19921983Dudley EastJohn GilbertLabour
19921983PudseyGiles ShawConservative
19921983Caithness and SutherlandRobert MaclennanLiberal Democrats
19921983Cornwall South EastRobert HicksConservative
19921983Swansea EastDonald AndersonLabour
19921983Newport EastRoy HughesLabour
19921983Merthyr Tydfil and RhymneyTed RowlandsLabour
19921983BroxtoweJim LesterConservative
19921983Sutton ColdfieldNorman FowlerConservative
19921983BolsoverDennis SkinnerLabour
19921983Leicester SouthJim MarshallLabour
19921983BassetlawJoe AshtonLabour
19921983Luton SouthGraham BrightConservative
19921983Wrekin, TheBruce GrocottLabour
19921983Ealing NorthHarry GreenwayConservative
19921983Plymouth DrakeJanet FookesConservative
19921983NorthavonJohn CopeConservative
19921983Hendon NorthJohn Michael GorstConservative
19921983Tunbridge WellsPatrick MayhewConservative
19921983Warley WestJohn SpellarLabour
19921983TynemouthNeville TrotterConservative
19921983Berwick-upon-TweedAlan BeithLiberal Democrats
19921983Saffron WaldenAlan HaselhurstConservative
19921983EddisburyAlastair GoodladConservative
19921983Brent NorthRhodes BoysonConservative
19921983Hazel GroveTom ArnoldConservative
19921983DavyhulmeWinston ChurchillConservative
19921983Denton and ReddishAndrew BennettLabour
19921983Walsall SouthBruce GeorgeLabour
19921983CopelandJack CunninghamLabour
19921983Liverpool RiversideRobert ParryLabour
19921983WiganRoger StottLabour
19921983Stalybridge and HydeTom PendryLabour
19921983Southampton TestJames HillConservative
19921983New ForestPatrick McNair-WilsonConservative
19921983Newham North WestTony BanksLabour
19921983Wirral WestDavid HuntConservative
19921983ExeterJohn HannamConservative
19921983BridgwaterTom KingConservative
19921983Sunderland SouthChris MullinLabour
19921983ReigateGeorge GardinerConservative
19921983Wolverhampton South WestNicholas BudgenConservative
19921983MacclesfieldNicholas WintertonConservative
19921983Birmingham Hodge HillTerry DavisLabour
19921983Calder ValleyDonald ThompsonConservative
19921983Sheffield HallamIrvine PatnickConservative
19921983BridlingtonJohn TownendConservative
19921983Ruislip-NorthwoodJohn WilkinsonConservative
19921983Kingston upon ThamesNorman LamontConservative
19921983Sussex MidTim RentonConservative
19921983Reading WestTony DurantConservative
19921983BraintreeTony NewtonConservative
19921983Antrim NorthIan PaisleyDUP
19921983Lagan ValleyJames MolyneauxUlster Unionist Party
19921983EastwoodAllan StewartConservative
19921983Galloway and Upper NithsdaleIan LangConservative
19921983Edinburgh PentlandsMalcolm RifkindConservative
19921983DevizesMichael AncramConservative
19921983Edinburgh EastGavin StrangLabour
19921983CarrickGeorge FoulkesLabour
19921983Gloucestershire WestPaul MarlandConservative
19921983ConwyWyn RobertsConservative
19921983Cynon ValleyAnn ClwydLabour
19921983LlanelliDenzil DaviesLabour
19921983IslwynNeil KinnockLabour
19921983CaernarfonDafydd WigleyPlaid Cymru
19921983FarehamPeter LloydConservative
19921983Aldridge-BrownhillsRichard ShepherdConservative
19921983SurbitonRichard TraceyConservative
19921983Norfolk SouthJohn MacGregorConservative
19921983Ribble SouthRobert AtkinsConservative
19921983Ilford NorthVivian BendallConservative
19921983Hackney South and ShoreditchBrian SedgemoreLabour
19921983Norwich SouthJohn GarrettLabour
19921983Epsom and EwellArchie HamiltonConservative
19921983BexleyheathCyril TownsendConservative
19921983Bournemouth EastDavid AtkinsonConservative
19921983St IvesDavid HarrisConservative
19921983Worcestershire MidEric ForthConservative
19921983Ealing ActonGeorge YoungConservative
19921983HuntingdonJohn MajorConservative
19921983Morecambe and LunesdaleMark Lennox-BoydConservative
19921983SevenoaksMark WolfsonConservative
19921983UxbridgeMichael ShersbyConservative
19921983Dorset NorthNicholas BakerConservative
19921983Bedfordshire MidNicholas LyellConservative
19921983ElthamPeter BottomleyConservative
19921983St AlbansPeter LilleyConservative
19921983HornchurchRobin SquireConservative
19921983ThurrockAndrew MacKinlayLabour
19921983PeterboroughBrian MawhinneyConservative
19921983Skipton and RiponDavid CurryConservative
19921983Shrewsbury and AtchamDerek ConwayConservative
19921983Gainsborough and HorncastleEdward LeighConservative
19921983Littleborough and SaddleworthGeoffrey DickensConservative
19921983FyldeMichael JackConservative
19921983Norfolk MidRichard RyderConservative
19921983Leeds North EastTimothy KirkhopeConservative
19921983South HamsAnthony SteenConservative
19921983Wirral SouthBarry PorterConservative
19921983DartfordBob DunnConservative
19921983Hertfordshire South WestRichard PageConservative
19921983WantageRobert JacksonConservative
19921983DewsburyAnn TaylorLabour
19921983WorkingtonDale Campbell-SavoursLabour
19921983Liverpool GarstonEddie LoydenLabour
19921983St Helens NorthJohn EvansLabour
19921983LeighLawrence CunliffeLabour
19921983Liverpool Mossley HillDavid AltonLiberal Democrats
19921983WitneyDouglas HurdConservative
19921983KensingtonDudley FishburnConservative
19921983Tonbridge and MallingJohn StanleyConservative
19921983PooleJohn WardConservative
19921983Hampshire EastMichael MatesConservative
19921983GosportPeter ViggersConservative
19921983ArundelRobert MarshallConservative
19921983LewesTim RathboneConservative
19921983HoveTim SainsburyConservative
19921983DagenhamBryan GouldLabour
19921983BlackburnJack StrawLabour
19921983Dorset WestJames SpicerConservative
19921983HuddersfieldBarry SheermanLabour
19921983WansdykeJack AspinwallConservative
19921983HerefordColin ShepherdConservative
19921983PutneyDavid MellorConservative
19921983EsherIan TaylorConservative
19921983Coventry South WestJohn ButcherConservative
19921983SolihullJohn TaylorConservative
19921983UpminsterNicholas BonsorConservative
19921983Carshalton and WallingtonNigel FormanConservative
19921983MonmouthRoger EvansConservative
19921983DaventryTim BoswellConservative
19921983Northampton NorthTony MarlowConservative
19921983Halesowen and StourbridgeWarren HawksleyConservative
19921983PrestonAudrey WiseLabour
19921983Plymouth DevonportDavid JamiesonLabour
19921983Wolverhampton South EastDennis TurnerLabour
19921983Birmingham Perry BarrJeff RookerLabour
19921983WrexhamJohn MarekLabour
19921983West Bromwich EastPeter SnapeLabour
19921983Hull WestStuart RandallLabour
19921983ChichesterAnthony NelsonConservative
19921983KeighleyGary WallerConservative
19921983Leeds North WestKeith HampsonConservative
19921983Norwich NorthPatrick ThompsonConservative
19921983Wiltshire NorthRichard NeedhamConservative
19921983HarrogateRobert BanksConservative
19921983LoughboroughStephen DorrellConservative
19921983Sheffield AttercliffeClive BettsLabour
19921983Morley and Leeds SouthJohn GunnellLabour
19921983FoyleJohn HumeSDLP
19921983Newry and ArmaghSeamus MallonSDLP
19921983Londonderry EastWilliam RossUlster Unionist Party
19921983Tayside NorthBill WalkerConservative
19921983WinchesterGerry MaloneConservative
19921983BeverleyJames CranConservative
19921983Edinburgh WestJames Douglas-HamiltonConservative
19921983Hertfordshire WestRobert JonesConservative
19921983Cunninghame NorthBrian WilsonLabour
19921983Falkirk WestDennis CanavanLabour
19921983BlaydonJohn McWilliamLabour
19921983LivingstonRobin CookLabour
19921983GordonMalcolm BruceLiberal Democrats
19921983Fife North EastMenzies CampbellLiberal Democrats
19921983Angus EastAndrew WelshSNP
19921983ChorleyDen DoverConservative
19921983Brecon and RadnorJonathan EvansConservative
19921983TattonNeil HamiltonConservative
19921983City of London and Westminster SouthPeter BrookeConservative
19921983Suffolk SouthTim YeoConservative
19921983WatfordTristan Garel-JonesConservative
19921983Newport WestPaul FlynnLabour
19921983MontgomeryAlex CarlileLiberal Democrats
19921983Ynys Mon / AngleseyIeuan Wyn JonesPlaid Cymru
19921983GranthamDouglas HoggConservative
19921983LincolnKenneth CarlisleConservative
19921983RochfordMichael ClarkConservative
19921983Bristol North WestMichael SternConservative
19921983TorbayRupert AllasonConservative
19921983BeaconsfieldTim SmithConservative
19921983Leeds CentralDerek FatchettLabour
19921983StreathamKeith HillLabour
19921983Hertford and StortfordBowen WellsConservative
19921983Luton NorthJohn CarlisleConservative
19921983BanburyTony BaldryConservative
19921983WimbledonCharles Goodson-WickesConservative
19921983BasildonDavid AmessConservative
19921983Erith and CrayfordDavid EvennettConservative
19921983WellsDavid Heathcoat-AmoryConservative
19921983Richmond and BarnesJeremy HanleyConservative
19921983Westminster NorthJohn WheelerConservative
19921983BroxbourneMarion RoeConservative
19921983FulhamMatthew CarringtonConservative
19921983EastbourneNigel WatersonConservative
19921983Harrow WestRobert HughesConservative
19921983SalisburyRobert KeyConservative
19921983Enfield NorthTim EggarConservative
19921983HammersmithClive SoleyLabour
19921983Holborn and St PancrasFrank DobsonLabour
19921983Brent EastKen LivingstoneLabour
19921983WalthamstowNeil GerrardLabour
19921983DulwichTessa JowellLabour
19921983Torridge and West DevonEmma NicholsonConservative
19921983GillinghamJames CouchmanConservative
19921983BeckenhamPiers MerchantConservative
19921983Bishop AucklandDerek FosterLabour
19921983JarrowDon DixonLabour
19921983MiddlesbroughStuart BellLabour
19921983MaidstoneAnn WiddecombeConservative
19921983DoverDavid ShawConservative
19921983Bury SouthDavid SumbergConservative
19921983CrosbyMalcolm ThorntonConservative
19921983Suffolk CentralMichael LordConservative
19921983Manchester BlackleyKen EasthamLabour
19921983BasingstokeAndrew HunterConservative
19921983Oxford West and AbingdonJohn PattenConservative
19921983WycombeRay WhitneyConservative
19921983Islington South and FinsburyChris SmithLabour
19921983Lewisham DeptfordJoan RuddockLabour
19921983Romsey and WatersideMichael ColvinConservative
19921983Hayes and HarlingtonTerry DicksConservative
19921983Bristol WestWilliam WaldegraveConservative
19921983TorfaenPaul MurphyLabour
19921983CheltenhamNigel JonesLiberal Democrats
19921983YeovilPaddy AshdownLiberal Democrats
19921983Berkshire EastAndrew MacKayConservative
19921983MeridenIain MillsConservative
19921983Rugby and KenilworthJim PawseyConservative
19921983Dudley WestJohn BlackburnConservative
19921983Coventry North WestGeoffrey RobinsonLabour
19921983Stoke-on-Trent CentralMark FisherLabour
19921983GloucesterDouglas FrenchConservative
19921983Brigg and CleethorpesMichael BrownConservative
19921983KetteringRoger FreemanConservative
19921983Great GrimsbyAustin MitchellLabour
19921983Pontefract and CastlefordGeoffrey LofthouseLabour
19921983Belfast EastPeter RobinsonDUP
19921983Down SouthEddie McGradySDLP
19921983Belfast NorthCecil WalkerUlster Unionist Party
19921983CrawleyNicholas SoamesConservative
19921983Glasgow ShettlestonDavid MarshallLabour
19921983Dundee WestErnie RossLabour
19921983HamiltonGeorge RobertsonLabour
19921983Dunfermline EastGordon BrownLabour
19921983Fife CentralHenry McLeishLabour
19921983East LothianJohn Home RobertsonLabour
19921983Glasgow CathcartJohn MaxtonLabour
19921983ClackmannanMartin O’NeillLabour
19921983Glasgow SpringburnMichael MartinLabour
19921983Greenock and Port GlasgowNorman GodmanLabour
19921983Cumbernauld and KilsythNorman HoggLabour
19921983Kilmarnock and LoudounWilliam McKelveyLabour
19921983Orkney and ShetlandJim WallaceLiberal Democrats
19921983Argyll and ButeRay MichieLiberal Democrats
19921983Bolton WestTom SackvilleConservative
19921983OgmoreRay PowellLabour
19921983Leicestershire North WestDavid AshbyConservative
19921983Brighton PavilionDerek SpencerConservative
19921983Derbyshire SouthEdwina CurrieConservative
19921983Derby NorthGregory